Як перемогти хронічний біль голови: радить невропатолог
Коли ворог відомий , треба лише вибрати стратегію боротьби.
Лікар-невропатолог Світлана Кабульнікова пояснює, що хронічним називається біль голови, що займає більше половини місяця та триває так впродовж мінімум 3-х місяців.
У хронічну форму може перейти будь-який тип головного болю, говорить лікар. Найчастіше хронізує мігрень, головний біль напруги, новий щоденний персистуючий, посттравматичний, а біль від надмірного споживання знеболювальних уже за своєю природою хронічний і дуже актуальний зараз.
«Позбутися хронічного болю — завдання нелегке і потребує комплексного підходу, спільних скоординованих зусиль пацієнта і лікаря. Поступово, як по сходинках, із цього стану може вийти кожен. Основне — бажання», — переконана Світлана Кабульнікова.
Вона радить почати з чіткого визначення всіх типів болю, що у вас виникають. Хронічний біль- це переважно мікс 2-3 типів, говорить невропатолог. Але спробуйте максимально детально описати лікареві всі характеристики, частоту, тривалість , провокуючі фактори болю.
«Коли ворог відомий , вибираємо стратегію боротьби. Тобто призначаємо профілактичне лікування — воно спрямоване на зниження частоти, тривалості та інтенсивності болю. Це обов’язково робить лікар, відповідно до вашого стану, наявності інших хворіб, алергій, способу життя. Існують чітко рекомендовані медикаменти для кожного виду болю. Ніколи не вибирайте ліки, які помогли сусіду, знайомому чи які порадили в аптеці. Інколи потрібно спробувати 2-3 та більше схем терапії. Тому, якщо не працює один препарат, не впадаємо в відчай, а пробуємо інший», — говорить Світлана Кабульнікова.
Вона радить перші кілька місяців терапії вести щоденник болю, записуючи частоту і тривалість приступів, ефективність знеболювальних, кількість прийнятих ліків.
«Чому це важливо? Тому що коли больових днів на початку лікування було 25 на місяць, а через 2 місяці терапії їх стало 15, то, можливо, ви не помітите значного прориву, бо тих 15 днів болю — це все одно жахливо. Але чи означає це, що треба змінити препарат ? Однозначно ні. Кількість днів болю менша на 10», — пояснює невропатолог.
Окрім того, Світлана Кабульнікова підкреслює на важливості того, що залежить від кожного — способу життя.
- Боротьба зі стресом та негативними емоціями. «Для цього підключайте всіх : психолога, психотерапевта, рідних, близьку людину, друзів. Не будьте наодинці», — закликає лікар.
- Фізичні вправи. Нехай це буде не примусово — виберіть заняття до душі (біг, ходьба, йога, плавання, теніс, катання на велосипеді тощо).
- Регулярне харчування та вживання води.
- Нормалізація сну.
«Без правильних змін способу життя всі препарати не мають шансів витягнути вас з хронічного болю, пам'ятайте це», — говорить невропатолог.
Також ми розповідали, звідки беруться розлади сну і як їх можна вилікувати без медикаментів: розповідає невропатолог.