Догори
Дати відгук

Міжнародний день вдів: як не треба допомагати жінці, котра втратила чоловіка

«Суспільство очікує, що жінка одягне чорну хустку й буде ходити і плакати» — вдову часто не лише не розуміють, а й засуджують.

3 хв на прочитання23 Червня 2021, 16:36
Померлі Померлі
Поділитись:

Давно відомо, що найбільший стрес для людини — втрата подружжя. Міжнародний день вдів в Україні має свою особливість: хоча така статистика не ведеться, значна частина українських вдів втратила своїх чоловіків на фронті.

«Ми бачимо, що останні півроку ситуація на Сході значно погіршилася — тільки за останній тиждень маємо четверо загиблих. А оскільки зараз вік тих, хто проходить службу, значно молодший, і як бачимо, з тих, хто загинув з офіційної статистики переважно це хлопці молоді, з дітьми», — говорить GreenPost голова всеукраїнської ГО «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» Наталка Музика.

Вона розповідає: важко прийти до тями перші 2–3 місяці, тому дуже важливо, щоб у цей час хтось був поруч. Вдова точно не хоче побути сама: самотність — це найважче, що може бути в цій ситуації.

«Самотність якраз і вбиває. Таке відчуття, що ти залишилася одна на весь світ. А на тобі діти, і потрібно про них піклуватися», — говорить Наталка Музика.

Активістка пояснює, що треба допомагати вдові ненав’язливо, але жінка має відчувати, що вона не залишилася на самоті зі своїм горем.

«Спочатку дуже багато людей запитують: «Як ти почуваєшся?» Погано! Тому що в неї весь світ порушився. «Чим тобі можна допомогти?». Та нічим не можна допомогти! Це важкий психологічний стан, коли жінці потрібно усвідомити, що є нові реалії, і почати жити в цих нових реаліях. Саме для того, щоб знайти сили жити далі, потрібен хтось надійний поруч, хто буде поряд і не ставитиме недоречних запитань»,
— Наталка Музика.

Активістка пояснює, що у перші місяці дуже важливо допомогти вдові з побутовими клопотами — наприклад, помити посуд і приготувати щось, бо в цей час зазвичай жінка не може подбати про себе.

«У неї все життя розбите. Вона не знає, як і навіщо їй жити далі. Особливо, якщо є діти. На якісь елементарні речі взагалі не вистачає сил. Тому краще бути поряд мовчки. Якщо це неможливо фізично, то психологічно — на телефоні: «Я тут. Чи ти їла сьогодні?», — говорить Наталка Музика.

Також вона застерігає від запрошення вдови до шумних компаній.

Активістка розповідає, що приблизно через три місяці у вдови минає перший етап адаптації, відчуття самотності та безпорадності притуплюється. Далі вже жінка може сама собі допомогти — наприклад, закупити продукти в магазині, щоб було чим погодувати дітей, чи знов виходити на роботу.

Активістка підкреслює: не варто перші місяці засуджувати жінку, яка втратила чоловіка. «Суспільство очікує, що жінка одягне чорну хустку та буде ходити і плакати. Але в кожного своя реакція на горе. Жінка може почати пиячити чи робити якісь інші речі, яких ніколи раніше не робила. І тут починається: «Тільки чоловіка втратила, а що робить…».

Сприймайте цю жінку такою, як вона є. Навіть якщо вона поводиться не так», — закликає Наталка Музика.

Також ми писали про те, що біологи виявили новий фактор, який підвищує ризик депресії.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.