Догори
Дати відгук

Як заснути — 10 порад від лікаря

Практичний посібник для хворих на безсоння.

8 хв на прочитання04 Квітня 2023, 00:28
Поділитись:

Як і раніше, сон є важливою і невід'ємною частиною життя, необхідного людині, як повітря чи вода. Проте серед наших сучасників набагато складніше знайти людину, яка протягом усього життя зберегла здоровий міцний сон, ніж того, хто не страждає на безсоння. Порушення сну у всіх можливих проявах — складності із засинанням, поверхневий, тривожний, уривчастий сон, часті пробудження, неможливість заснути тощо — можна з упевненістю назвати однією із глобальних проблем, пов'язаних зі здоров'ям людини. У неї багато причин: це і ритм життя, що стрімко прискорився, і накопичений стрес, і навіть розвиток цивілізації і технічного прогресу…

Лікар-терапевт Ірина Колесникова поділилася зі «Здоровими людьми» 10 робочими інструментами, використання яких може допомогти швидше заснути й/або підвищити якість самого сну.

1) Не використовуйте ввечері яскраве освітлення, приглушуйте його. Яскраве світло блокує вироблення мелатоніну — гормону-регулятора циркадного ритму (циклу неспання — сон).

Порушення вироблення мелатоніну тягне за собою наступні девіації сну: труднощі із засипанням, поверхневий сон, часті пробудження, раннє пробудження і неможливість заснути знову, переривчастий, неспокійний сон тощо. Тому, щоб полегшити процес засинання, у вечірній час потрібно вимикати яскраве світло. Оптимально переходити на приглушене освітлення та використовувати нічники, лампи, торшери з теплим світлом.

Ідеально, якщо є можливість розпалювати камін або запалювати свічки. Світло вогню якраз найбільш оптимальне і фізіологічне для переходу організму від активного неспання в режим дрімоти і сну.

2) Саме зло, яке впливає на сон та якість засинання, — це сині екрани. Синій різкий екран гаджетів (смартфона, планшета, комп'ютера, телевізора) в буквальному сенсі «вимикає» вироблення мелатоніну.

Тому оптимально за 2 години (але не менш як за 15 хвилин) до відходу до сну відмовитися від будь-яких гаджетів. Якщо такої можливості немає (наприклад, вимушена робота допізна з гаджетами), використовуйте широкодоступні зараз девайси та технології, щоби знизити вплив синього кольору: наприклад, спеціальні окуляри, що відбивають світло синього спектру, або спеціальні програми для гаджетів, які блокують синє світло.

3) Ліжко повинне асоціюватися тільки зі сном, тому популярна ідея вішати телевізор у спальні дуже погана за своєю суттю. Навіть якщо вам зручно засинається під серіальчик, не варто дурити себе. Синє світло легко проникає навіть через закриті повіки, впливає на фоторецептори ока і порушує вироблення гормонів, зокрема відповідальних за якість і тривалість сну.

Тому неважливо: дивитеся ви в екран або спите при включеному телевізорі, світло надає на ваш організм свій негативний вплив, і якість вашого сну, цілком імовірно, буде не такою високою, якою могло б бути.

4) Єдина допустима активність у ліжку — секс. У більшості випадків він може навіть сприяти швидшому засинанню та глибокому сну.

Цікаво, що з цього приводу є безліч наукових досліджень. Так, у 2016 році канадські науковці провели великий аналіз публікацій за останні 20 років англійською мовою, опублікованих на авторитетних наукових медичних майданчиках і пов'язаних із аналізом гормонального профілю залежно від тієї чи іншої фази сексуальних реакцій. Аналізувалися ефекти окситоцину, тиреотропного гормону, пролактину, кортизолу, дофаміну, вивчалися статті, в яких проводилися дослідження на тваринах і людях.

Загальний висновок на основі аналізу літератури та публікацій за останні 20 років показав, що людям, які страждають на безсоння, статевий акт (безумовно, бажаний і за взаємною згодою) допомагав швидше заснути і краще висипатися. Тому рекомендація зайнятися перед сном сексом може бути ефективним інструментом для профілактики порушень сну.

Як це працює? Секс знижує рівень кортизолу, гормону стресу. Тобто секс допомагає мінімізувати стрес, що полегшує засинання. Оргазм посилює вироблення ендорфінів та окситоцину. Ці гормони мають багато ефектів: болезаспокійливий, протитривожний, почасти антидепресантний. Є наукові публікації, які свідчать, що у чоловіків у результаті статевого акту збільшується кількість пролактину, який потенційно посилює сонливість, а в жінок зростає рівень естрогену, який, за деякими даними, може підвищити ефективність фази швидкого сну. Безумовно, все це вимагає подальшого спостереження та вивчення. Але це ті рекомендації, які можна застосовувати в житті без строгих рандомізованих наукових досліджень, поєднуючи приємне з корисним: сексуальне задоволення з можливістю міцного здорового сну після близькості. Однак ефективність впливу сексу на сон коливається від 60 до 78 %. Тобто треба бути готовим до того що, що це не універсальне «снодійне». Є люди, на яких секс має прямо протилежний ефект: після нього вони бадьорі і сповнені енергії. Тобто все, як завжди, індивідуально та варіативно.

5) Дотримуйтесь певного мікроклімату в кімнаті. У спальні має бути прохолодно — оптимально 18-22 °С і досить волого (40-60 %). Температура повітря 25 °С — це дуже нефізіологічно. Добові коливання температури впливають на наше самопочуття, зокрема в частині сну.

Щодо вологості, то вона має колосальне значення для місцевого імунітету, для слизових. У опалювальний сезон вологість у квартирах вкрай низька, а сухе повітря мало сприяє міцному сну та гарному самопочуттю. Так, якщо ви «не вилазите» з застуд або діти часто хворіють на вірусні інфекції, насамперед перевірте рівень вологості в квартирі. Будьте впевнені, ви сильно здивуєтеся рівнем вологості у приміщенні. Тому купіть зволожувач, якщо у вас його немає. А ще краще — якнайчастіше провітрюйте кімнату.

6) Тепла ванна за годину перед сном + теплі шкарпетки, якщо холодні ноги. Тепла ванна, теплий душ (не контрастний — він, навпаки, має бадьорий, тонізуючий ефект) допомагають розширити судини, створити ефект вазодилітації, розслаблення. Тобто створити необхідні умови для відпочинку, релаксу та якнайшвидшого засинання.

Холодні ноги теж можуть бути причиною безсоння чи порушень сну, тому що порушений периферичний кровообіг не найкраще позначається на якості сну. Теплі шкарпетки чи тепла грілка допомагають покращити периферичний кровообіг, посилити відведення тепла та полегшити засинання.

7) Повна темрява вкрай важлива для гарного вироблення мелатоніну. Якщо у вечірній час достатньо приглушити яскраве світло, то в нічний час в ідеальній картині світу має бути повна темрява. Блекаут штори, маски для очей, відключення чи заклеювання світлодіодних індикаторів техніки. Важлива кожна дрібниця. Якщо світло вночі з якихось причин необхідне, то допустимо використовувати нічники з теплим оранжево-червоним світлом.

8) Повна тиша так само важлива для якості сну, як і повна темрява. Для створення тиші можна користуватися будь-якими доступними методами: забезпечити звукоізоляцію в кімнаті, відключити прилади, які видають звукові сигнали, закрити щільно двері, використовувати беруші, вилікувати хропіння тощо.

Ми часто ігноруємо малоінтенсивні шуми, звикаємо до них, хоча їх вплив не можна ігнорувати, навіть якщо вони здаються непомітними. Оптимальний рівень шуму від приладів не повинен перевищувати 30 децибелів.

9) Відбій до 23.00 і регулярність часу засинання та пробудження. Принциповим моментом вважається навіть не відбій до 23.00, хоча вважається, що це оптимальний час для сну. Набагато важливіше регулярність засинання та пробудження. Соціальний джетлаг, коли ми катастрофічно не досипаємо протягом робочого тижня (наприклад, лягаємо на годину, встаємо о 6-ій), а у вихідні від душі висипаємося, на жаль, не працює. При цьому накопичений дефіцит сну, відкладена депривація накопичуються та відновленню не підлягають. Тому вкрай бажано, щоб регулярність засинання та пробудження була регулярною й у будні, й у вихідні.

10) Елемент зручності. Цей пункт найочевидніший і при цьому найчастіше ігнорується. Для того, щоби швидко заснути і міцно спати, насамперед має бути зручно: зручне ліжко, зручний матрац середньої жорсткості, зручна невисока ортопедична подушка, постільна білизна з натуральних матеріалів. Можливо, саме вам позбутися порушень сну допомогла б обтяжена ковдра.

Іноді ковдра спеціально обтяжується спеціальними прутами та може важити 6-8-10 кг. – каже Вважається, що за рахунок активізації рецепторів тиску він може знижувати рівень стресу та полегшити процес засипання. Деякі психотерапевти та психіатри навіть рекомендують обтяжену ковдру пацієнтам із психічними розладами, депресією, тривогою. І це справді працює. Втім, усе індивідуально. Є випадки, коли ефект був зворотний.

Також ми розповідали про 5 продуктів, які допоможуть заснути і виспатися.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Троянди Будуть пишно Цвісти Поради садівництва
Троянди стануть ще красивішими, якщо поруч з ними посадити гарних рослин-сусідів
1 хв на прочитання6 хвилин тому
Реформа Довкілля ЕкоЗагроза Екологічні збитки
ТОП-5 пріоритетів 2024 в сфері довкілля: Реформа Державної екологічної інспекції України
3 хв на прочитаннягодина тому
Пам’ятка археології Взяли під охорону Заповідник
На Закарпатті пам’ятку археології «Стоянка печерна» взяли під особливу охорону
1 хв на прочитання3 години тому
Зображення згенероване ШІ
5 велетнів: рослини з найбільшим листям для акценту в квітнику (ФОТО)
1 хв на прочитання3 години тому
Сезон грилю у розпалі: топ рецептів для відпочинку на природі
10 хв на прочитання7 годин тому
І ландшафтний дизайн, і користь для здоров’я: ніжна красуня цибуля-шніт та її переваги (ФОТО)
1 хв на прочитання14 годин тому
У Тернопільській області за два роки має запрацювати біоетанольний завод
1 хв на прочитанняВчора
Уже майже століття існує цвинтар військових літаків, де зберігаються тисячі одиниць техніки: ось як він виглядає
3 хв на прочитанняВчора