Догори
Дати відгук

Ударні 3С — солодке, солоне та стресове: звідки береться пухкість у здорової людини

Винен натрій.

2 хв на прочитання26 Лютого 2024, 22:14
Фото ілюстративне Фото ілюстративне
Поділитись:

Дуже частою проблемою зовнішності є пастозність, пухкість, набряклість, млявість підшкірної клітковини загалом або в певних частинах тіла. Кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін розповідає, як солоне, солодке та стресове здатні зруйнувати вашу красу, діючи через схожі механізми.

Отже, звідки береться пухкість у здорової людини без первинної патології лімфатичної системи? Винен натрій. Надлишковий натрій накопичується у підшкірно-жировій клітковині й там активує макрофаги, які починають виділяти оксид азоту NO, що розширює судини й особливий фактор росту vascular endothelial growth factor (VEGF)-C. Т-лімфоцити відіграють важливу роль у цьому процесі. Зниження кількості макрофагів порушує механізм видалення надлишкового натрію, і під дією факторів росту починається збільшене зростання (гіперплазія) лімфатичних судин із затримкою рідини. Мережа лімфатичних судин зростає, а їх тонус падає, і це все призводить до затримки рідини.

Солоне. Надлишок натрію у харчуванні посилює цей процес за зрозумілими механізмами. Пам'ятайте, що місце зберігання надлишку натрію — це підшкірно-жирова клітковина. А натрій зв’язує велику кількість рідини.

Солодке (і крохмалисте). Інсулін прямо діє на нирки, стимулюючи зворотне всмоктування натрію та затримку рідини. Також інсулін стимулює виділення альдостерону, який теж затримує рідину. Що вище глікемічне навантаження, то більша затримка рідини.

Стрес. Стрес посилює споживання солодкого та солоного, але й сам провокує затримку рідини та натрію. Для нашого тіла стрес — це фізична активність (втрата води та натрію з потом!) та бійка. Тому стрес включає численні системи затримки рідини та натрію. Стрес через симпатичну систему збільшує виділення реніну. Ренін підвищує рівень анготензину-2, а той — альдостерону. І ми знову втрачаємо калій і накопичуємо натрій. Також стрес діє і через активацію гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової осі, кортизол затримує натрій і воду. Стрес включає механізми підготовки до можливої крововтрати, гормон вазопресин починає затримувати воду. Зрозуміло, весь накопичений натрій залишається над крові, а йде у тканини, ведучи за собою воду.

Що робити?

«Нормалізація рівня стресу та харчування — це потужні інструменти управління своєю зовнішністю та водно-сольовим балансом. Особливо значущим є поєднання всіх зазначених факторів — тому здоровому харчуванню ще важливіше суворо слідувати при стресі, це пом'якшить його дію», — радить Андрій Біловешкін.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
ФОТО: ілюстративпе
Україна інтегрується до міжнародної системи боротьби з ННН-рибальством
1 хв на прочитання27 хвилин тому
Зображення згенеровано ШІ
Шашлик у томатному маринаді — можна готувати як на мангалі, так і в духовці чи на грилі
1 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: лінія електропередач / Укрінформ
Міненерго заохочує бізнес розвивати модель постачання електроенергії
1 хв на прочитання2 години тому
Гріндавік. Зображення згенеровано ШІ
Вже всьоме за рік: вражаючі кадри виверження вулкана в Ісландії (ВІДЕО)
1 хв на прочитання2 години тому
В Україна почала дешевшати морква: чого чекати на свята?
1 хв на прочитання3 години тому
Якщо залишилися зайві бетонні блоки: креативні ідеї (ФОТО)
2 хв на прочитання8 годин тому
Вигоріла площа Майорки, Менорки й Ібіци разом: лісові пожежі у 2023-му завдали найбільшої шкоди Європі
1 хв на прочитання9 годин тому
Критична ситуація з опалювальним сезоном у Кривому Розі, – Мінрозвитку
1 хв на прочитанняВчора