Догори
Дати відгук
 • Головна
 • Новини
 • Здоров'я
 • Спорт у боротьбі з кортизоловим животом не завжди помічний, посилені тренування можуть лише нашкодити — нутриціолог

Спорт у боротьбі з кортизоловим животом не завжди помічний, посилені тренування можуть лише нашкодити — нутриціолог

Як зрозуміти, що кортизолу забагато, і що з цим робити.

5 хв на прочитання13 Листопада 2022, 16:16
Поділитись:

Ми живемо в дуже непростий час, і кожен стикається зі стресом. Тому кортизол — гормон, який виробляється з холестерину в одній із зон надниркових залоз та відповідає за стрес — це, можна сказати, наш вірний товариш. Як дати йому раду, розповідає нутриціолог Олена Внєзапная.

Без кортизолу наш організм не зміг би пережити будь-який стресовий стан, але важливо стежити за рівнем цього гормону, тому що при його надлишку можуть початися серйозні проблеми зі здоров'ям. Надлишковий кортизол — це стан, при якому ти начебто постійно кудись біжиш, коли фізичне та психологічне здоров'я перебуває у безперервному стресі й на підйомі.

Коли у людини надлишковий кортизол, організм вважає, що вона тікає від тигра.

За будь-якого стресу організм прагне придушити негативні наслідки і виробити для цього максимальну кількість енергії: саме тому підвищується артеріальний тиск, виникає гіперінсулінемія — підвищений рівень інсуліну та цукру в крові. Коли напруга відступає, закінчуються й активні спроби відповісти на негативні фактори. Кортизол виробляється постійно. Однак якщо стрес стає хронічним, виникає надлишок гормону, і подальші пов'язані з цим неприємні наслідки не змушують себе довго чекати.

Наслідки надлишку кортизолу

Наслідки надлишку кортизолу різні, все залежить від того, що відбувається з організмом — хронічний стрес чи захворювання, при виявленні якого необхідно терміново звернутися за медичною допомогою. Хвороба Кушинга, синдром Кушинга, АКТГ-ектопічний синдром — усе це вкрай серйозні хвороби, що практично завжди потребують хірургічного втручання та викликають низку негативних наслідків.

Підвищений тиск, відсутність сну та порушення функцій серця, нирок і печінки — лише деякі з них. Окрім того, збільшується кількість цукру в крові, спостерігається підвищений рівень холестерину й навіть може розвинутись цукровий діабет, не кажучи вже про психологічні проблеми — психози й істерики. При хронічному стресі, звісно, всіх цих лякаючих наслідків немає, але виникає ризик великого навантаження на надниркові залози.

Фігура може постраждати

При хронічному стресі можливий швидкий набір ваги й активне накопичення жиру в ділянці живота. При серйозному надлишку кортизолу, коли ситуація переростає у стан хвороби, відбувається руйнування м'язів, жир починає у великій кількості накопичуватися на животі, утворюючи так званий кортизоловий живіт.

Жирова маса розподіляється неправильно: з'являється великий живіт, а ноги залишаються худими. Підвищення кортизолу пов'язане з набором ваги, при надлишку гормону можна набрати до 20-30 кг за невеликий період часу. Не тільки живіт страждає від підвищеного кортизолу, обличчю теж дістанеться — найімовірніше, воно набуде місяцеподібної форми, з'являться набряки під очима і так званий «бичачий горбик» — скупчення жиру в області спини та трапеції — та стрії (розтяги) фіолетового або яскраво-рожевого кольору.

Не варто лякатися раніше, адже існують різні аналізи на кортизол, які допоможуть запобігти серйозним наслідкам для організму.

Які ознаки вказують на те, що ви маєте високий рівень кортизолу?

Характерні симптоми високого кортизолу у жінок:

 • часте незадоволення собою, своїм зовнішнім виглядом;
 • дратівливість — будь-яка навіть незначна ситуація здатна вивести із себе;
 • заїдання стресу, переїдання, симптоми компульсивного переїдання;
 • часто не вистачає сил на спорт, роботу, прибирання, домашні справи;
 • проблеми із зайвою вагою;
 • проблеми із засинанням, неглибокий сон, ви прокидаєтеся втомленою;
 • часта тривога за майбутнє;
 • погана якість тіла, целюліт;
 • намагання знизити рівень стресу, вживаючи алкоголь, наркотичні речовини, курінням;
 • низьке лібідо;
 • рання менопауза;
 • тяжкі симптоми ПМС;
 • проблеми з зачаттям (безпліддя);
 • ендометріоз, кісти чи міоми;
 • високий пролактин;
 • низький прогестерон;
 • суха шкіра;
 • великий живіт або ожиріння за абдомінальним типом;
 • слабкість у м'язах;
 • червоні стрії.

Аналіз на кортизол

Аби визначити, в якому стані організм, який перебуває в хронічному стресі, або при підозрі на серйозніші відхилення необхідне медичне обстеження. Просте здавання аналізу крові на кортизол не завжди показує дійсний стан організму: цей аналіз виявляє рівень кортизолу.

Якщо значення виходять за межі норми, необхідно провести додаткову малу дексаметазонову пробу: кров здається вранці о 8.00, а з вечора випивається дві таблетки дексаметазону. Позитивний результат покаже виражене пригнічення кортизолу. За будь-якого підвищення слід негайно проводити додаткові аналізи, здатні виявити причини відхилень від норми.

Перевірити надлишок кортизолу можна також за допомогою добового аналізу сечі чи слини — вони визнані медичною спільнотою більш точними.

Вживаємо заходів

Спорт — це чудово, але, на жаль, у боротьбі з кортизоловим животом, що виріс через серйозне захворювання, він не помічний. При серйозних порушеннях ендокринної системи відбувається поступове руйнування м'язів, і посилені тренування можуть лише погіршити стан. Якщо ж надлишок кортизолу спричинений хронічним стресом, то спорт, навпаки, вплине на організм і допоможе впоратися з напругою.

Не менш важливу роль у боротьбі зі стресовим станом відіграють вітаміни, особливо вітаміни групи B, які відповідають за покращення функцій нервової системи, та групи D.

Звісно, не варто забувати про дотримання правильних режимів харчування і сну та неспання, а в осінньо-весняний період, коли організм найбільш ослаблений, потрібно приймати полівітамінні комплекси, де представлені вітаміни групи D.

Аби зберігати рівень кортизолу в нормі, намагайтеся менше нервувати та переживати. Душевний спокій та активний спосіб життя — вірні помічники на шляху до гарної фігури.

Тим часом пригальмуйте схуднення: радить дієтолог.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.