Пришвидшує загоєння ран та відновлює нюх: усе, що потрібно знати про цинк
Пандемія COVID-19 перетворила препарати цинку на хіт аптечних продажів
Лікарі застерігають: біологічно активні добавки не є ліками та не можуть вилікувати хвороби. Водночас наголошують: цинк – важливий нутрієнт, який повинен щодня у достатній кількості надходити в організм з їжею.
При потребі фахівець може рекомендувати прийом добавок з вмістом цинку. Пацієнт мусить стежити за кількістю таблеток і кратністю застосування, адже надлишок цього мінералу може зашкодити здоров'ю не менше, ніж дефіцит.
Що таке цинк
Цинк – незамінна поживна речовина, яку організм не здатен продукувати самостійно. Так само, ми не можемо накопичувати та зберігати елемент, тож в організм він повинен надходити із харчами.
Цинк бере участь у великій кількості процесів в організмі, зокрема в:
- експресії генів;
- ферментативних реакціях;
- функції імунного захисту;
- продукуванні білка;
- синтезі ДНК;
- загоєнні ран;
- рості та розвитку.
Цей мінерал у великій кількості міститься у продуктах рослинного і тваринного походження. Їжу, яка природно не містить цинку, нерідко збагачують його синтетичними аналогами:
- готові зернові сніданки;
- снеки;
- борошно для випічки.
Існує також широкий асортимент дієтичних добавок із вмістом цинку.
Завдяки тому, що цинк активно залучений у роботу імунної системи, його також додають до назальних спреїв, пастилок та інших форм фітопрепаратів, які застосовуються при застуді.
Продукти-лідери за вмістом цинку:
- ракоподібні (краби, омари);
- молюски (устриці, мідії);
- червоне м’ясо (яловичина, свинина, баранина);
- птиця (індичатина і курятина);
- риба (камбала, сардини, лосось);
- бобові (сочевиця, нут, чорна й біла квасоля);
- горіхи та насіння (кеш'ю, гарбузове насіння, насіння конопель);
- молочні продукти (йогурт, молоко і сир);
- яйця;
- цілозернові (кіноа, овес, коричневий рис);
- овочі (капуста Кале, спаржа, ботвиння).
Які функції виконує цинк в організмі
Після заліза, цинк є другим за поширеністю мікроелементом у нашому організмі, і присутній у кожній його клітині:
- забезпечує ефективну роботу понад 300 ферментів, які своєю чергою сприяють метаболізму, травленню, функціям нервової системи та багатьом іншим процесам;
- необхідний для функціонування імунних клітин;
- відповідає за синтез ДНК і виробництво білків та, відповідно, здоров'я шкіри;
- бере участь у забезпеченні росту й поділу клітин;
- допомагає правильно розрізняти смаки й запахи та робить їх більш вираженими.
Чим ще корисний цинк
Його дефіцит може призводити до ослабленої імунної відповіді. Добавки з вмістом цинку стимулюють роботу цих клітин і зменшують окислювальний стрес.
Огляд семи наукових досліджень показав, що цинк у дозі від 80 до 92 міліграмів на день може зменшувати тривалість ГРВІ на 33%. На додаток – біологічно активні добавки з вмістом цього нутрієнту значно знижують ризик розвитку інфекцій та сприяють кращій імунній відповіді у літніх людей.
Оскільки цей мінерал відіграє важливу роль у синтезі колагену, забезпеченні імунної функції та реакції на запальний процес, він, відповідно, сприяє й загоєнню ран.
Цинк може значно знизити ризик виникнення захворювань, які пов’язують з віком людини, таких як пневмонія, інфекційні хвороби та вікова макулярна дегенерація.
У людей похилого віку, які приймають препарати цинку, спостерігається краща відповідь на вакцинацію проти грипу, знижується ризик розвитку пневмонії та активізується діяльність мозку. За результатами досліджень, 45 міліграмів цинку на день знижує ризик інфікувань у літніх людей майже на 66%!
Цинк зменшує окислювальний стрес, який призводить до хронічного запалення, що своєю чергою є фактором розвитку широкого спектра хронічних захворювань, зокрема патологій серця, раку і старечої недоумкуватості.
Джерело:zdorovo.24tv.ua.