Відчуття падіння при засинанні — це нормально? Науковці пояснюють це дивне явище та наскільки воно небезпечне
Уникати кофеїну й інших стимуляторів за кілька годин до сну, зменшити стрес і забезпечити достатню кількість сну загалом.

Майже всім знайоме відчуття, коли під час засинання тіло починає смикатися без видимої причини й виникає відчуття падіння. Це явище відоме як гіпнагогічний ривок — науковці спробували пояснити, що це таке, розповідає Popular science.
За оцінками, 70 % людей відчувають гіпнотичні посмикування хоча б раз у житті. Близько 10 % населення можуть навіть регулярно зазнавати цього відчуття, яке також називають гіпнотичними поштовхами через гіпнотичну перехідну стадію засинання. І все ж, попри регулярність і десятиліттями задокументованість цього явища, дослідники не дійшли згоди щодо причин того, що часто називають «початком сну».
«Я не знаю жодного хорошого пояснення, чому це відбувається, Це організований рух м'язів, тому він потребує зв'язку з центральною нервовою системою. Хоча де і що стимулює цей рух, і чому, наскільки мені відомо, невідомо», — каже Аллен Ріхерт, доцент психіатрії та директор підрозділу медицини сну у відділенні психіатрії та поведінки людини Медичного центру Університету Міссісіпі.
Однак про гіпнотичні посмикування дещо відомо. На думку експертів, ці рухи є яскравим прикладом міоклонусу або міоклонічних посмикувань — мимовільних м'язових спазмів, схожих на гикавку й епілептичні напади. Але це не означає, що якщо ви прокинулися невдовзі після того, як вимкнули світло, це привід призначити МРТ-сканування.
«Ми не вважаємо це патологією. Це нормальне явище. Це точно не ознака розладу сну, який ми будемо лікувати, і не ознака будь-яких основних проблем, таких як судоми чи рухові розлади», — пояснює Ріхерт.
Американська академія медицини сну пропонує низку причин, які можуть викликати саме ваш варіант гіпнагогічних посмикувань. На жаль, спектр пояснень настільки широкий, що це не дуже допомагає звузити його. Хоча «високе споживання кофеїну чи інших стимуляторів» і «надмірний стрес» можуть викликати гіпнагогічні посмикування, так само як і «попередня інтенсивна фізична робота чи вправи» та дефіцит сну. Гіпнагогічні ривки можуть бути наслідком надмірного збудження, але також можуть траплятися, коли ви виснажені.
Проте багато дослідників сну запропонували власні правдоподібні теорії для пояснення гіпнотичних ривків. Одна група припускає, що це відчуття виникає після зниження кров'яного тиску та розслаблення м'язової тканини, через що мозок дає осічку й ненадовго впадає в панічний режим. Хоча конкретних доказів цього поки що немає, інші експерти стверджують, що це відчуття виникає, коли мозок інстинктивно думає, що ви можете впасти з дерева — як, можливо, було у випадку з деякими нашими предками-приматами.
Ріхерт додає, що йому також не відомо про конкретні ліки чи поведінкові модифікації, які доведено збільшують або зменшують швидкість засинання. Зі свого боку, Американська академія медицини сну рекомендує деякі класичні поради перед сном: уникати кофеїну й інших стимуляторів за кілька годин до сну, працювати над зменшенням стресу та забезпечити достатню кількість сну загалом.
Але поки гіпнотичні поштовхи — чи страх перед ними — не впливають негативно на ваше життя, Ріхерт та інші експерти рекомендують не звертатися до лікаря. Наразі гіпнотичні поштовхи залишаються ще однією загадковою еволюційною примхою людини — але вони точно не є проблемою, через яку варто втрачати сон.
Більше новин читайте на GreenPost.







