У найближчі години, 11 листопада, починаючи з 14:35 за київським часом, жителі нашої планети спостерігатимуть транзит Меркурія перед Сонцем. Наступного разу проходження Меркурія по диску Сонця відбудеться тільки в 2032 році.
Люди зможуть спостерігати планету як маленький чорний кружечок, який повільно переміщається на тлі Сонця. Дійство триватиме п'ять з половиною годин. Для тих, хто не зможе спостерігати явище ні за допомогою телескопа, ні за допомогою бінокля, космічне агентство NASA буде проводити пряму трансляцію з Обсерваторії сонячної динаміки.
Вчені використовують транзит для точної настройки телескопів, особливо тих, які знаходяться в космосі та не можуть бути відрегульовані вручну.
Транзит Меркурія перед Сонцем – відносно рідкісне астрономічне явище, яке можна побачити приблизно 13-14 разів на сторіччя. Відбувається воно нерівномірно: проміжок часу між двома транзитами може бути від трьох до десяти й більше років. Востаннє жителі Землі могли спостерігати проходження Меркурія по диску Сонця у 2016 році.
Ця планета майже в 300 разів менша від Сонця. Через це, щоб побачити Меркурій на диску зірки – найкраще підійде телескоп. Його потрібно направити прямо на Сонце, не дивлячись при цьому в окуляр. Щоб побачити Меркурій, потрібно буде розташувати напроти окуляра аркуш паперу і налаштувати фокус. Планета буде виглядати як невелика чорна точка, яка повільно рухається по диску зірки. Також можна спробувати побачити явище за допомогою бінокля зі спеціальним світлофільтром, який захистить очі від яскравого світла.
Транзити – одне з найбільш корисних для астрономії явищ. Проходячи перед зіркою, планета трохи зменшує яскравість, і це можна виявити за допомогою телескопів. Саме використання транзитного методу дозволило вченим вперше виявити екзопланети і екзосупутники. На сьогодні за допомогою цього методу астрономи відкрили понад дві тисячі екзопланет у різних зоряних системах.
Планета Меркурій – найближча до Сонця, а також вона одна з небагатьох планет, які можна спостерігати у нічному небі неозброєним оком.
Читайте також: 11 тисяч вчених заявили про «надзвичайну кліматичну ситуацію»