Догори
Дати відгук

Щоб візит до стоматолога був безпечним: що слід знати

Що робити тим, хто після новин про смерті у стоматологічному кріслі боїться звертатися до стоматолога ще більше?

3 хв на прочитання09 Лютого 2024, 21:48
Фото ілюстративне Фото ілюстративне
Поділитись:

Стоматологів бояться майже всі. Але якщо раніше цех страх викликали можливий біль від бор-машини й/або рахунок за лікування, то після кількох новин про смерть у стоматологічному кріслі, які сколихнули інфопростір, попередні причини почали видаватися дріб’язковими. Що ж робити тим, хто тепер боїться звертатися до стоматолога ще більше, ніж раніше?

Звісно, якщо у людини високий больовий поріг, можна просто відмовитися від наркозу — адже найчастіше причиною смерті під час чи після візиту до стоматолога є алергічна реакція. Крім алергійної реакції, є ще ідіосинкразія — незносність ліків. Це реакція на компоненти, які додаються в ліки для того, аби препарат був стабільний. Про це у коментарі GreenPost розповіла лікар-стоматолог Жанна Іващенко.

«Я зараз працюю у Польщі — тут ніхто не робить алергопроб. За замовчуванням усе лікується під анестезією — за неї ніхто не виписує окремого рахунку, вона відразу входить у вартість лікування. Просто в кабінеті лежить шприц із адреналіном. Якщо стається у когось, не дай Боже, алергійна реакція на анестетик, лікар викликає швидку — і вона буде за хвилину, максимум за дві», — розповідає стоматолог.

Раніше в Україні алергопробу проводили безпосередньо у стоматологічному відділенні: пацієнту підшкірно вводилася мінімальна доза анестетика, яку планував використати лікар. Пізніше перейшли до скарифікаційних проб, коли робляться неглибокі подряпини на тілі пацієнта, на кожну з яких наноситься свій алерген.

Але оскільки тепер вважається, що такі методи можуть спровокувати алергізацію пацієнта, то наразі стоматолог відправляє пацієнта для алергопроб у спеціальні лабораторії чи алергоцентри. Там для аналізу береться кров, яка тестується на сумісність із препаратами.

Проте якщо людина приходить до стоматолога й говорить, що має алергію на щось, то стоматолог має відправити її не на проби, а до лікаря-алерголога, пояснює Жанна Іващенко. Вона говорить, що якщо при зборі анамнезу пацієнт набирає певну кількість балів у спеціальному опитувальнику, то стоматолог не може проводити прийом — спочатку потрібна консультація алерголога.

Алергопроба є обов'язковою для пацієнтів, схильних до алергійних реакцій, особливо для тих, у кого в анамнезі є набряк Квінке чи анафілактичний шок. Вона обов'язкова для проведення, якщо у пацієнта є:

  • алергія на будь-які медикаменти;
  • бронхіальна астма;
  • схильність до атопії (наприклад, атопічний дерматит);
  • хронічний риніт, синусит;
  • підвищений рівень еозинофілів у крові;
  • схильність до частих ГРВІ.

Ті, у кого поки що не спостерігалося алергійних реакцій, але виникають побоювання, можуть відвідати алерголога з власної ініціативи, щоб переконатися, що у стоматологічному кріслі їм точно нічого не загрожує.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.