Що таке перезбудження та як вкласти себе з ним спати
Коли лягти в ліжко та заснути — це те саме, що з киплячого чайника випити прохолодної води.
Телеграм-канал «Твій сон» пропонує уявити нервову систему у вигляді електричного чайника: натиснули кнопку «ввімкнути» (тригер збудження) — чайник швидко закипів (нервова система збудилася) — і потім годину-дві остигає (ЦНС гальмується і заспокоюється).
«Але це відбувається в тому випадку, якщо за ці 1–2 години ви не ввімкнете чайник ще раз — «додати гаряченького». В іншому разі ваша нервова система збуджується, збуджується, збуджується... І не гальмується. Додамо до цього факт, що більшість із нас хочуть «лягти в ліжко та заснути» (з киплячого чайника випити прохолодної води). Чи можливо це з урахуванням законів фізики?» — запитують у повідомленні.
Що ж робити?
1) Гальмувати.
Починайте «остуджувати перегрітий чайник» за 1–2 години до сну.
Вимикайте гаджети, спілкування з емоційними людьми, драматичні серіали. Дбайте про себе — приємний душ, масаж, ароматерапія, спокійні монотонні домашні справи, які не потребують прийняття рішень і гострої реакції.
2) Перемикайте увагу.
Припиняйте думати про проблеми, відкладайте всі завдання на ранок і переводьте фокус на тіло.
Займайтеся йогою, м'якою гімнастикою, дихальними практиками, прогресивною м'язовою релаксацією.
Медитуйте.
Пишіть у щоденник радості/подяки.
Обіймайте рідних, читайте вголос (не обов'язково дітям, дорослі теж люблять слухати читання).
3) Занурюйтеся.
Дії цієї категорії слід виконувати, лежачи в ліжку.
Мрійте, згадуйте свій день і що гарного вдалося зробити. Фокусуйтеся на розслаблювальному диханні (цикл 4-7-8 або концентрація на видиху).
Застосовуйте ментальні техніки розслаблення.
4) Якщо ви спробували різні методи із запропонованих вище та інші, але, як і раніше, не можете заснути, йдіть до лікаря, здавайте аналізи та підключайте інші варіанти вирішення питання.
До слова, кардіолог радить, що робити, якщо не можеш виспатися.