Догори
Дати відгук

Нотатник діабетика: популярні продукти і їхній влив на цукор в крові

У МОЗ надали поради щодо вживання популярних продуктів харчування для людей з цукровим діабетом.

4 хв на прочитання15 годин тому
ФОТО: ілюстративне / loda.gov.ua ФОТО: ілюстративне / loda.gov.ua
Поділитись:

Цукровий діабет є хронічним захворюванням, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну чи організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.

За даними МОЗ, в Україні діагноз "цукровий діабет" встановлено 1,2 млн осіб, але реальна цифра може бути більшою.

Як пояснюють фахівці, підступність цукрового діабету II типу в тому, що на початку захворювання практично відсутні будь-які ознаки та симптоми. Це призводить до того, що вперше діагноз цукровий діабет II типу встановлюється, коли людина хворіє впродовж декількох років

Певна їжа та напої можуть підвищувати рівень глюкози та інсуліну в крові, а також сприяти неконтрольованому запаленню. Це збільшує ризик розвитку переддіабету або діабету, а також інших хронічних проблем зі здоров'ям, зокрема й серцевих захворювань. Обмеження цих продуктів допоможе контролювати стан організму та уникнути ускладнень, радять медики.

Продукти, які треба обмежити

  • З доданим цукром

Наприклад, хлібобулочні вироби, такі як торти, печиво та пироги. Уникнення таких продуктів допомагає підтримувати рівень глюкози в крові в цільовому діапазоні. Рекомендується обмежити споживання доданого цукру до 25 грамів (6 чайних ложок) на день для жінок, 36 грамів (9 чайних ложок) на день для чоловіків.

  • Солодкі напої

Газовані солодкі напої, різноманітні лимонади та енергетики, а також фруктові соки з нектарами містять мало поживних речовин, але багато доданого цукру. Їх споживання збільшує рівень глюкози та жиру в крові, а також ймовірність розвитку жирової хвороби печінки.

  • З насиченими жирами

Споживання насичених жирів здатне підвищити рівень холестерину та ризик серцевих захворювань. З насичених жирів має надходити не більш як 10% щоденних калорій. До продуктів з насиченими жирами належать м'ясо та молочні продукти з високим вмістом жиру, шкіра птиці, пальмова та кокосова олії.

  • Алкоголь

Алкоголь впливає на здатність печінки вивільняти глюкозу. Крім того, він може заважати дії певних ліків проти діабету, як метформін. Деякі напої, зокрема коктейлі, містять велику кількість цукру.

  • Ультраперероблені продукти

Це продукти з високим вмістом цукру, рафінованих злаків, нездорових жирів, консервантів і солі. Вони можуть мати у складі й інші нездорові інгредієнти, як кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози. Споживання цих продуктів значно збільшує ймовірність розвитку діабету 2 типу.

Помічники контролю цукру в крові

  • Багаті рослинними харчовими волокнами (клітковиною)

Споживання достатньої кількості клітковини допомагає довше залишатися ситими та уникнути втоми, яка виникає від вживання солодкої їжі. Більшість продуктів, що містять клітковину, також мають низький глікемічний індекс. Серед них — некрохмалисті овочі, цільні зерна та бобові.

  • Багаті білком

Вживання нежирного білка дає насичення. Найкраще їсти нежирне м'ясо (нежирну яловичину, свинину та птицю), а також рибу та джерела рослинного білка. Спробуйте обмежити або виключити з раціону червоне та оброблене м’ясо, що пов’язані з вищим ризиком розвитку діабету, а також серцево-судинних захворювань і деяких видів раку.

  • Фрукти

Містять багато важливих вітамінів і мінералів, антиоксиданти та клітковину. Є джерелом вуглеводів. Всі фрукти мають низький або середній глікемічний індекс, тому є частиною здорового харчування.

  • Здорові жири

Прикладами корисних жирів є оливкова олія та авокадо. Їжа, багата омега-3 жирними кислотами, як-от лосось, також знижує рівень цукру в крові, тригліцеридів і "поганого" холестерину.

  • Несолодкі напої

Рекомендується пити воду, а також чай або каву, якщо вони не містять цукру. Крім того, можна пити ароматизовану несолодку газовану воду або інші напої без цукру.

Наявність діабету або переддіабету не обов'язково означає, що потрібно повністю відмовитися від певних продуктів або груп продуктів. Але споживання меншої кількості певних видів їжі, як-от з доданим цукром та ультраперероблені, допоможе підтримувати здоровий рівень глюкози в крові та зменшить ризик інших хронічних захворювань.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Зображення згенеровано ШІ
ВООЗ вбачає за «хворобою Х» цілу комбінацію патогенів — ось яких
2 хв на прочитання29 Грудня 2024
ФОТО: ілюстративне / РБК-Україна
Атестацію медпрацівників не відновлюватимуть до завершення воєнного стану
2 хв на прочитання2 години тому
ФОТО: руйнування житлових будинків в Україні внаслідок атак РФ / ДСНС
Офіс омбудсмена: країна-агресорка позбавила осель щонайменше 3,5 млн українців
1 хв на прочитання3 години тому
ФОТО: Покровськ (Донецька область) / Покровська МВА
Покровськ на Донеччині повністю знеструмлено
1 хв на прочитання8 годин тому
Ізольоване плем'я у джунглях Бразилії потрапило на приховану камеру: ось що про нього вдалося дізнатися
2 хв на прочитанняВчора
Унікальний випадок: у Британії лікарі виявили 27 контактних лінз в оці жінки перед плановою операцією
2 хв на прочитанняВчора
«Людина, яка народила найбільше дітей у світі» — житель Уганди, у якого 12 дружин, 102 дитини та 578 онуків
4 хв на прочитанняВчора
Дослідження: вино пити можна, та є умова
2 хв на прочитанняВчора