Наркополітика України сприяє поширенню обігу наркотиків — активіст
Люди, які ставляться до наркозалежних негативно, не застраховані від того, що завтра ця проблема може зачепити їх.
Батьки, змушені багато часу працювати, аби забезпечити своїй сім’ї нормальні умови, можуть зробити відкриття, що їхня дитина також почала вживати наркотики. Про це в коментарі GreenPost нагадує Олексій Квітковський, представник БО «Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю (ВОЛНА)».
«Насправді нема людей, які не вживають психоактивних речовин — хто від кави отримує свій кайф, хто ще від чогось… Просто ці речовини бувають легальними або нелегальними», — говорить активіст.
Активіст розповідає, що в Україні вживання таких речовин декриміналізовано, але на практиці це означає штраф 2-3 тисячі доларів замість ув’язнення.
«До в’язниці потрапляють люди фактично за вживання наркотиків. Тим більше декриміналізація відбулася лише на словах — адже для того, щоб ужити, його треба десь узяти (а це вже зберігання), віднести кудись (транспортування), приготувати та вжити (виготовлення і притон).
Він розповідає, чому при каральній наркополітиці людина не може вийти з цього кола, раз потрапивши.
«Людина за ґратами не може вилікуватися чи виправитися — пенітенціарна система взагалі не про це. Там людина набуває ще кримінальних навичок. А в цей час іде навантаження на бюджет — треба утримувати систему. Люди маргіналізуються, вони не обстежуються, зростає ризик поширення соціально небезпечних хвороб — ВІЛ/СНІД, гепатити…
Ми вважаємо це в корені неправильним. Часто буває, що поліція береться вирішувати ці питання, але поліцейські кажуть: «Та навіщо на них витрачати час, якщо вони взагалі ніхто?» — розповідає Олексій Квітковський.
Він пояснює: мета спільноти — щоб наркозалежних людей не ставало більше, але ті, хто вже ними став, мали доступ до ефективного лікування цієї залежності і щоб їхніх прав було дотримано. Їм потрібно дати можливість виправитися, ресоціалізуватися, стати звичайними людьми.
Окрім того, канабіс в Україні легалізовано так, що доступні лише дорогі ліки, від яких відмовились у Європі.