Правда і міфи: наскільки дієвий цинк, вітамін С і D в боротьбі з коронавірусом?
І чому перед початком вживання вітаміну потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.
Лікарі з усього світу й досі ведуть баталії: чи допомагають популярний вітамін С і цинк у боротьбі з сучасною епідемією.
Вітамін С
Усім відомі корисні властивості вітаміну С: ще з дитинства за будь-яких симптомів хвороби ми відразу починали його вживати. Проте чи допомагає він одужати в разі ковіду?
В огляді 2020 року бельгійські вчені дійшли висновку, що вітамін С корисний на всіх стадіях захворювання, включаючи найважчу: у високих дозах цей вітамін знижує рівень цитокіну інтерлейкіну-6, який виробляється на останніх стадіях хвороби.
До речі, за деякими даними, вітамін С збільшує вироблення кортизолу — одного з гормонів стресу — наднирниками, таким чином посилюючи протизапальну дію. Причому це збільшення вироблення кортизолу наднирковими залозами відбувається в разі короткочасного застосування високих доз вітаміну С (звична схема — 1 г вітаміну С на добу).
Кортизол має стимулюючу дію, тож не виключено, що за таким механізмом він діє й у випадку з COVID-19.
Однак експериментально користь вітаміну С для лікування коронавірусної інфекції не доведена. Згідно з одним із досліджень призначення вітаміну С у високій дозі на додаток до основної схеми терапії не призвело до покращення результатів лікування. Інше дослідження показало, що низькі дози аскорбінової кислоти як додаткова терапія у тяжкохворих пацієнтів із COVID-19 не були пов'язані з поліпшенням показників смертності, але були пов'язані зі зниженням частоти тромбозів.
У дослідженні, опублікованому у журналі JAMA Network Open, визначили, що ні цинк, ні вітамін С, ні їхнє одночасне вживання жодним чином не покращують стан пацієнтів і не сприяють полегшенню симптомів.
Також у групах не було різниці в кількості госпіталізацій і смертей. Ба більше, у групах, які вживали добавки, частина учасників додатково постраждала від побічних ефектів приймання добавок у високих дозуваннях — нудоти, діареї, печії, сухості в роті, болю у шлунку тощо.
Цинк
Дослідники з Аахенського університету в Німеччині довели, що цинк має допомагати боротися із SARS-CoV-2, оскільки цинк очищає слизову оболонку від вірусів, відновлює тканинні бар'єри та цілісність епітелію, що запобігає потраплянню патогенів у кров, а також пригнічує реплікацію вірусу.
Дослідження ж, навпаки, показали, що додавання цинку не справило позитивного впливу у випадку COVID-19 (до уваги бралися виживання до виписки з лікарні та внутрішньолікарняна смертність). Група, яка отримувала цинк, навіть мала триваліший термін перебування у відділенні інтенсивної терапії.
Нагадаємо, що вищенаведене дослідження, розміщене в JAMA Network Open, також показало нульову результативність цинку в боротьбі з коронавірусною інфекцією.
Тож наразі немає науково обґрунтованих і практичних даних щодо користі вживання цинку пацієнтами з COVID-19
Проте, є докази користі вітаміну D.
Узагальнивши клінічні дані, вчені з Британії встановили, що у пацієнтів із достатнім вмістом вітаміну D у крові рідше зустрічається важка форма COVID-19 та нижчі показники смертності.
Дослідники з Північно-Західного університету США виявили, що вітамін D допомагає запобігти такому небезпечному, найважчому ускладненню коронавірусу, як цитокіновий шторм.
Лікарі з Імперського коледжу Лондона встановили зв’язок між важким перебігом COVID-19 і широтою — у Північній півкулі, де поширений сезонний дефіцит вітаміну D, спостерігалися важчі випадки хвороби.
Проте остаточно немає підтвердження раціональності застосування вітаміну D для профілактики, оскільки аналіз даних Британського біобанку, в якому відстежується стан здоров'я півмільйона людей, показав, що вітаміну D у крові у людей із позитивним та негативним тестом на коронавірус практично стільки ж, якщо враховувати поправки на вік, вагу та супутні захворювання.
Таким чином, докази користі вітаміну D є, проте досліджень наразі недостатньо для остаточного висновку.
Варто також пам’ятати, що перед початком вживання вітаміну потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем, особливо якщо ви регулярно приймаєте якісь ліки. Потрібно переконатися у сумісності препаратів.
Лікар може з аналізу крові розпізнати нестачу вітамінів та дати рекомендації щодо харчування або доповнення вітамінним комплексом.
Також не забувайте про можливе передозування. Вітаміни – не ліки, але передозування, що перевищує норми накопичення в організмі, є небезпечним.
Також ми розповідали, що передозування вітаміном D небезпечне: скільки потрібно вживати.