Догори
Дати відгук

Як правильно спати: науковці дали несподівану відповідь

Сон на спині може уповільнювати виведення нейротоксинів — речовин, які накопичуються у мозку протягом дня.

2 хв на прочитання08 Листопада 2024, 23:52
Зображення створено ШІ Зображення створено ШІ
Поділитись:

Науковці з'ясували, що сон на спині загрожує накопиченням нейротоксинів у мозку. Про це розповідає Олександра Литкіна.

У ході дослідження були вивчені як люди з нормальним станом здоров'я, так і ті, хто страждає на когнітивні розлади, наприклад, хвороби Альцгеймера та Паркінсона. Учасники експерименту лягали спати, використовуючи спеціальні пристрої для збору інформації про свої пози під час сну, а також про час, проведений на животі, боці та спині.

Дослідження показали, що пацієнти, які страждають на нейродегенеративні захворювання, в середньому проводять на дві години більше часу в положенні на спині порівняно зі здоровими людьми. Науковці припустили, що сон у цьому положенні може уповільнювати виведення нейротоксинів — речовин, які накопичуються у мозку протягом дня. Проте дослідники ще не з'ясували, який вплив тривалий сон на спині має на здоров'я мозку.

Зв'язок між сном на спині та нейродегенеративними захворюваннями було вперше виявлено у 2015 році під час експерименту на мишах. У 2019 році науковець Деніел Левендовскі та його колеги вивчили це питання вже на прикладі 45 осіб із нейродегенеративними захворюваннями. Для нового дослідження ці ж дослідники заглибилися у вивчення питання, цього разу набравши близько сотні здорових людей як контрольну групу та приблизно 200 учасників із легкими когнітивними порушеннями.

Нейротоксини, що виробляються мозком протягом дня, зазвичай виводяться з організму під час сну за допомогою процесу, що називається глімфатичним кліренсом, який часто називають «системою управління відходами» мозку. Цей процес стає менш ефективним приблизно до середини життя — зазвичай за 15-20 років до того, як люди помічають ранні ознаки зниження когнітивних здібностей, пов'язані з нейродегенерацією.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я