Догори
Дати відгук

Всесвітній день обізнаності про серпоподібноноклітинну анемію: кому варто перевіритися

Це захворювання стає для України менш екзотичним.

4 хв на прочитання19 Червня 2024, 18:02
Зображення згенероване ШІ Зображення згенероване ШІ
Поділитись:

19 червня відзначають Всесвітній день обізнаності про серпоподібноноклітинну анемію. Це захворювання стає для України менш екзотичним. Наскільки воно небезпечне й кому загрожує? Про це розповіла Юлія Гусаченко, завідувач гематологічним відділенням КП «ПОКЛ ім. М.В. Сліфосовського Полтавської обласної ради».

Протягом останніх десятиліть дедалі частіше на теренах нашої країни лікарі стикаються з проблемою вроджених гемоглобінопатій, а саме серпоподібноклітинною анемією — так званим дрепаноцитозом, що пов’язано, ймовірно, із міграцією населення, розвитком туризму та можливістю отримання якісної вищої освіти в Україні для громадян країн, де зазначена патологія є рутинною і сягає рівня національної безпеки. Відсутність у лікарів настороженості щодо серпоподібноклітинної анемії і досвіду розпізнавання цієї хвороби приводить до частих діагностичних помилок, що зумовлює актуальність цієї проблеми.

Серповидноклітинна анемія — генетичний розлад (гемоглобінопатія), зумовлена наявністю мутованої форми гемоглобіну, гемоглобіну S (HbS), через що еритроцити в крові людини набувають типової серпоподібної форми (дрепаноцити). Успадковується за аутосомно-рецесивним типом. У нормі еритроцити є гнучкими й мають форму диска, а при серпоподібноклітинній анемії ці клітини стають жорсткими та набувають форми півмісяця (серпа). Серпоподібні еритроцити не тільки втрачають властивість бути гнучкими, вони також стають більш клейкими. Це може призводити до закупорювання кровоносних судин, а в результаті — до пошкодження тканин і органів, і нападів сильного болю. Хворі клітини червоної крові більш крихкі і швидко руйнуються, що призводить до розвитку анемії.

Дрепаноцитоз — найпоширеніше спадкове захворювання крові, яким в країнах світу страждають в цілому близько 50 млн людей. Дрепаноцитоз найбільш розповсюджений у внутрішній тропічній частині Африки між 15-м градусом південної широти і 20-м градусом північної широти. Проте широка поширеність зазначеного захворювання реєструється також у країнах Карибського басейну, Ближнього Сходу, Східного Середземномор’я й Азії. У низці країн цим генетичним захворюванням уражено 30 % населення, причому найбільш важка, гомозиготна форма (S/S) є смертельною для дітей у віці до п’яти років, а гетерозиготна форма (A/S) вимагає лікування протягом усього життя.

На сьогоднішній день встановлений взаємозв’язок між дрепаноцитозом і стійкістю до малярії в регіонах з її широким поширенням. Саме тому серпоподібноклітинна анемія поширена в регіонах світу, ендемічних по малярії, причому хворі на дрепаноцитоз мають підвищену, хоча й не абсолютну, вроджену стійкість до зараження різними штамами малярійного плазмодію. Серпоподібні еритроцити хворих не піддаються зараженню малярійним плазмодієм також і в пробірці. Підвищеною стійкістю до малярії мають і гетерозиготи-носії. Це пояснює високу частоту цього шкідливого алеля в африканських популяціях. Фахівці також встановили, що дрепаноцитоз є одним з факторів, що збільшують ризик інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), зокрема при переливанні крові.

На жаль, досі не розроблено конкретних методів лікування цього генетичного захворювання. По суті, при лікуванні намагаються впливати на симптоми в періоди загострень, коли необхідно, як у випадку з тяжкою анемією, термінове переливання крові, а в крайніх випадках і пересадка кісткового мозку.

Існують рекомендації, що нащадкам африканців було б добре дізнатися свій кров’яний генотип задовго перед тим, як вони плануватимуть одруження. Це можна виявити шляхом аналізу крові. Люди з кров’ю типу AA можуть бути впевнені, що жодна їхня дитина не матиме серпоподібноклітинної анемії, незалежно від того, з ким вони одружаться. Ті, у кого кров типу AS, повинні розуміти, що якщо вони одружаться з особою, в котрої такий самий тип крові, то у них є ризик народити дітей із дрепаноцитозом.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Зображення створено ІІ
У США стратили другого засудженого шляхом удушення азотом — чоловік сам вибрав такий спосіб
4 хв на прочитання4 години тому
Зображення створене ШІ
Розширення можливостей: в Україні додають нові професії до програми навчальних ваучерів
2 хв на прочитання7 годин тому
Зображення згенеровано ШІ
Що таке безпечний аборт і кому він недоступний
5 хв на прочитання8 годин тому
Зображення створене ШІ
Як українські лікарні готуються до опалювального сезону?
1 хв на прочитання10 годин тому
Боротьба за життя: що потрібно знати про сказ
2 хв на прочитання13 годин тому
У ВООЗ стурбовані різким зростанням проблемного використання підлітками соціальних медіа
5 хв на прочитанняВчора
Три з чотирьох офіціанток піддаються сексуальним домаганням на Октоберфесті — ось що з цим вирішили зробити
1 хв на прочитанняВчора
Навіть маленькі діти очікують, що ресурси буде розподілено порівну, але і їх приваблює багатство — дослідження
3 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Скляний будиночок на дачі власноруч: поради й ідеї (ВІДЕО)
3 хв на прочитання21 хвилину тому
Фото: Bild
Каналізаційні відходи обдали автомобілі, мотоциклістів і пішоходів: у Китаї з труби, що лопнула, вдарив гігантський фонтан
1 хв на прочитаннягодина тому
Фото: Miguel J. Rodriguez Camilo/AFP/Getty Images
Може стати найсильнішим і найбільшим у регіоні за більш ніж рік: Ураган «Хелен» обрушився на США (ФОТО)
2 хв на прочитання3 години тому
Фото: «Їжа легко»
Запіканка з макаронів із куркою та помідорами — ідеальний варіант як для родинної вечері, так і для зустрічі гостей
1 хв на прочитання5 годин тому
Бразилія боїться розливу нафти з нацистських кораблів
5 хв на прочитання11 годин тому
Що таке енергоефективність та скільки електроенергії споживає побутова техніка?
2 хв на прочитанняВчора
У Японії виправдали чоловіка, якого понад 50 років тому засудили на смерть за вбивство чотирьох людей — ось чому
1 хв на прочитанняВчора
Оголошено перший в Україні онлайн-аукціон з розподілу квоти підтримки «зеленої» енергетики
1 хв на прочитанняВчора