Догори
Дати відгук

Вчені зуміли частково омолодити щура: чи підійде механізм для людей

Омолодження можна домогтися, якщо частково активувати гени, пов'язані з життєдіяльністю стовбурових клітин.

3 хв на прочитання28 Грудня 2020, 15:42
Поділитись:

Молекулярні біологи з Японії частково омолодили кровотворні стовбурові клітини в кістковому мозку мишей. Завдяки цьому в майбутньому можна буде лікувати старечі хвороби крові та боротися з наслідками руйнування кісткового мозку, пишуть учені в Journal of Experimental Medicine.

Вони вважають, що подібний механізм може змусити будь-яку стовбурову клітину нарешті визначитися зі своєю долею.

За останні роки вчені провели безліч експериментів із часткового або повного омолодження тварин. Виявилося, що цього можна домогтися, якщо частково активувати гени, пов'язані із життєдіяльністю стовбурових клітин.

Для цього потрібно очистити організм тварин від старих клітин або ж відтворити умови середовища, характерного для молодого тіла.

Наприклад, у 2005 році американські вчені з'єднали кровоносні системи молодого та літнього щурів. У результаті мозок і деякі органи останнього помолодшали.

В новому дослідженні професор Токійського університету Атсусі Ивама та його колеги спробували вирішити зворотну задачу — чи можна змусити старіючий організм поповнити запас «дорослих» стовбурних клітин кісткового мозку, які перетворюються на червоні та білі клітини крові.

Для цього біологи витягували стовбурові клітини з кісткового мозку літніх гризунів і трансплантували їх у кровотворні органи молодих мишей. Зазвичай у таких випадках для «зачистки» кісткового мозку від попереднього покоління стовбурових клітин використовують радіацію, хімікати або інші засоби, але під час експерименту біологи вирішили не робити цього.

Щоб зрозуміти, як старіння організму впливає на роботу генів, що керують життєдіяльністю кровотворних стовбурних клітин, біологи порівняли зміни в рівні активності генів після пересадки з тим, як активно стовбурові клітини перетворювалися на «заготовки» клітин крові.

Виявилося, що після пересадки в організм молодих мишей літні стовбурові клітини омолодилися не у повному обсязі, а лише частково. Це проявлялося в тому, що вони брали участь в утворенні нових тілець крові не так активно, як «рідні» клітини молодих мишей. До того ж, вони набагато частіше перетворювалися на заготовки так званих мієлоїдних клітин. Це є однією з ознак старіння кісткового мозку.

Часткове омолодження було пов'язано з тим, що пересадка стовбурових клітин нормалізувала роботу генів, але не очистила ДНК тварин від зайвих епігенетичних міток, які накопичуються в геномі ссавців у міру старіння їхнього організму.

Це свідчить про те, що для повного омолодження кровотворних стовбурних клітин потрібні не тільки ті білки та сигнальні молекули, які є в організмі молодих особин.

Для цього треба навчитися повертати їх у той стан, в якому вони були в юності. Найближчим часом японські біологи сподіваються з'ясувати, як це можна зробити.

Тим часом, головний тренер збірної України Андрій Шевченко  під час пресконференції, присвяченій лікуванню стовбуровими клітинами, розповів про свій особистий досвід використання цієї технології.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Медики борються за життя 10-річного хлопчика з правцем
Медики «Охматдиту» борються за життя 10-річного хлопчика з правцем
1 хв на прочитання3 години тому
Всенародний день батька
Всенародний день батька - 10 ідей для подарунка найдорожчим
3 хв на прочитання6 годин тому
Зображення згенеровано ШІ
Всесвітній день боротьби з лімфомами: що ми знаємо про татуювання
3 хв на прочитання9 годин тому
ФОТО: ілюстративне
Ситуація на Десні: за добу забруднення пройшло руслом ріки майже 30 км
1 хв на прочитанняВчора
Перша медична допомога: що потрібно знати, щоб врятувати ближнього?
4 хв на прочитанняВчора
День фізкультури та спорту: експерт радить, як знайти час, поєднати непоєднуване й отримати максимальну користь
5 хв на прочитанняВчора
Семаглютид як альтернатива щепленням проти вірусних захворювань? Як ін’єкції для схуднення врятували від коронавірусу
8 хв на прочитання13 Вересня 2024
Вихідні роблять вас товстими: експерт дає прості й ефективні поради, як цьому запобігти
4 хв на прочитання13 Вересня 2024