Догори
Дати відгук
 • Головна
 • Новини
 • Здоров'я
 • Ліки
 • У пуповинній крові містяться стовбурові клітини, які застосовують для лікування понад 100 різних захворювань

У пуповинній крові містяться стовбурові клітини, які застосовують для лікування понад 100 різних захворювань

З цієї статті ви дізнаєтеся, навіщо зберігати пуповинну кров і які хвороби вона дасть змогу перемогти

8 хв на прочитання18 Вересня 2020, 17:17
Поділитись:

Health-тренд XXI століття — лікування стовбуровими клітинами

У всьому світі збереження пуповинної крові — тренд, який останні 20 років впевнено посідає на Олімпі здоров’я і дає змогу застрахувати здоров’я дитини від самого народження. На українському ринку ця послуга також не нова, але лише набирає популярності. Слідом за зірками естради, серед яких LOBODA, Ірма Вітовська, Сніжана Єгорова та багато інших, турботливі батьки все частіше стають «вкладниками» кріобанків.

Редакція Green Post пропонує розібратися, які проблеми може вирішити пуповинна кров, де її зберігати, а також скільки коштуватиме зберігання в банках України.

Заморожена пуповинна кров і плацента — страховка на все життя

Пуповинна кров і плацента містить стовбурові клітини — ті самі, які шукають вчені з голлівудських фільмів для порятунку людства. Ці клітини можна використовувати як будівельний матеріал для «вирощування» органів, регенерації шкірного покриву після опіків, а також лікування сотень захворювань: розсіяного склерозу, ДЦП, аутизму, а також деяких генетичних патологій.

Сьогодні всі прогресивні інститути, що займаються проблемами здоров'я, все ще працюють над розкриттям потенціалу застосування стовбурових клітин, отриманих із пуповинної крові. Тривають досліди в лікуванні захворювань серця, печінки, м'язової дистрофії тощо.

Але проблема в тому, що для зберігання підходить винятково пуповинна кров і плацента, зібрані під час пологів. Стовбурові клітини з'являються в момент зачаття дитини — саме з них під час вагітності «виростають» всі органи, тканини та клітини малюка. Тож застрахувати дитину від майбутніх хвороб можна лише раз у житті, тому майбутнім батькам необхідно заздалегідь підібрати програму збереження й укласти договір про зберігання з кріобанком.

Чи безпечний забір крові та що з нею відбувається далі

Пуповинну кров забирають безпосередньо у пологовому будинку після того, як перерізали пуповину, тому забір нічим не загрожує ні малюкові, ні його мамі. Далі кров у спеціальному контейнері перевозять у лабораторію кріобанку, де проводять спеціальну обробку перед консервацією.

З неї видаляють еритроцити, що не несуть генетичної інформації, надлишок плазми та вводять кріопротектор — спеціальну речовину, що перешкоджає кристалізації води та дає змогу зберегти структуру клітин. Внаслідок цього кров не кристалізується, а склується, після чого заморожується в рідкому азоті за температури -196 градусів за Цельсієм. У цьому середовищі кров може зберігатися і 10, і 100 років.

Зберігши плаценту після пологів, ви зможете отримати не тільки додаткову кількість стовбурових клітин, які будуть біологічною страховкою здорового майбутнього вашої дитини, але і використати тканину та виділений екстракт плаценти для краси і здоров'я всіх членів сім'ї. У кріобанку плаценту фрагментують і виділяють культуру стовбурових клітин. Після додавання середовища для кріоконсервування і розподілу доз культивованих МСК у кріоємностях за допомогою програмного заморозника плацентарні біоматеріали кріоконсервують.

«Вікно в Європу»: як це працює у передових країнах

На жаль, популярність такої процедури в Україні далека від темпів поширення в ЄС і США. І справа не лише у вартості та тривалості роботи банків пуповинної крові на ринку (перший такий відкрився в нашій країні лише у 2003 році, в США — в далекому 1992, а в ЄС — у 1997 році).

Не останню роль у цьому відіграє державна підтримка програм забору, а також інформаційна кампанія, що пропагує цінність такого «депозиту». Так, у 23 країнах світу і половині штатів США діє закон, згідно з яким акушер-гінеколог зобов'язаний повідомляти майбутнім батькам про цінності пуповинної крові та можливості її збереження. Внаслідок цього, в найбільших кріобанках розвинених країн міститься понад 4 мільйони «депозитів крові», в той час, як в Україні кількість навряд чи перевищує 50 000 зразків.

Які банки пуповинної крові працюють у світі та в нашій країні

Як ми говорили вище, зберігати біоматеріал необхідно у спеціальних медичних установах, які діляться на два типи: донорські регістри та банки пуповинної крові персоналізованого зберігання.

Перший тип установ видає стовбурові клітини тим, хто потребує трансплантації та звернувся із запитом. Але задовольняють заявку лише в разі виявлення сумісного матеріалу, тому чекати цього можна роками.

Другий — спеціалізується на зберіганні стовбурових клітин, які батьки передали самостійно, уклавши договір про зберігання. Саме такі банки працюють у нашій країні: Сімейний банк пуповинної крові «Гемафонд», Інститут клітинної терапії, Future Health Biobank Ukraine, Український Банк Стовбурових Клітин.

КРІОБАНК

Кріобанк  Інституту Клітинної терапії — перший та єдиний в Україні комплекс зберігання стовбурових клітин, що здійснює повний цикл обробки біоматеріалів.

Кріобанк сьогодні — це:

 • 17 років лідерства на вітчизняному ринку.
 • Довіра понад 15 000 родин, які зберегли кров.
 • Страхування відповідальності в розмірі 5 000 000 гривень.
 • Понад 700 м2 виробничих лабораторних приміщень.
 • Сертифікований за міжнародним стандартом ISO 9001:2015.
 • Понад 200 успішних трансплантацій стовбурових клітин пуповинної крові.
 • 30 патентів і авторських свідоцтв у галузі клітинної терапії та біології стовбурових клітин.

ГЕМАФОНД

ГЕМАФОНД — ліцензований біотехнологічний комплекс, який із 2005 року надає послуги довгострокового кріозбереження гемопоетичних стовбурових клітин пуповинної крові, мезенхімальних стовбурових клітин пуповини, тканин пуповини, а також гомогената плаценти. Комплекс (понад 1000 м2) об'єднує найсучасніше в Україні кріосховище біологічних матеріалів, біотехнологічну та клініко-діагностичну лабораторії, клієнтську та логістичні служби, а також науковий департамент і центр клітинних технологій QR Health Solutions.

 • Перший український біобанк — член асоціації Cord Blood Association.
 • Сертифікований  за міжнародним стандартом ISO 9001:2015.
 • Співавтор всесвітньо відомої методики застосування пуповинної крові для лікування новонароджених з вадами серця CorD.
 • Шість патентів на способи комбінованого лікування за допомогою стовбурових клітин.
 

Український Банк Стовбурових Клітин — ліцензований партнер Польського банку стовбурових клітин, що надає передові європейської якості послуги зі зберігання генетичних матеріалів.

Компанія сертифікована AABB (Американською асоціацією банків крові). Також у ПБСК впровадили стандарти якості, передбачені стандартами ISO 9001:2008 та ISO 14001:2004.

Для успішної взаємодії Українського Банку Стовбурових Клітин і ПБСК фахівці проходять стажування у Польщі. Всі процедури забору генетичних матеріалів і їх транспортування відбуваються під постійним наглядом за допомогою сучасних засобів моніторингу.

Future Health Biobank Ukraine

 

Future Health Biobank Ukraine заснований у 2002 році в Ноттінгемі у Великобританії, де були побудовані власні лабораторії, сховища й адміністративні приміщення загальною площею 15 000 м2. Компанія зберігає приблизно 100 000 зразків із різних країн світу.

Мережа представництв стрімко розширюється для задоволення місцевих потреб у кожній країні.

Компанія має глобальні ліцензії на збір, обробку та зберігання стовбурових клітин. Це дає змогу забезпечити клієнтам душевний спокій і впевненість, що цінують не тільки пацієнти, а й медики, які співпрацюють із компанією.

Як обрати банк пуповинної крові?

Кріобанки обов'язково проходять процес ліцензування та мають відповідати вимогам МОЗ України — чітким критеріям, розробленим міністерством на підставі досвіду країн ЄС.

Обираючи банк для зберігання пуповинної крові, крім ліцензії діяльності банків пуповинної крові, акредитаційних сертифікатів і відповідності міжнародним стандартам якості, варто звернути увагу на:

 • Впровадження передових IT-рішень для уникнення плутанини збережених зразків і для забезпечення автоматизованого контролю температури зберігання матеріалу.
 • Наявність власної служби безпеки, що відповідає за збереження дорогого обладнання та не менш дорогих зразків, а також відповідає за конфіденційність бази клієнтів.
 • Вартість забору матеріалу та його зберігання. Як ви розумієте з опису технології, це задоволення — не дешеве, тому відвертий демпінг має вас насторожити.
 • Репутацію банку. В мережі сьогодні можна знайти мільйони відгуків — від фірм-одноденок до співробітників світових корпорацій. Не полінуйтеся перевірити відгуки на обраний вами кріобанк — цілком можливо, що це вбереже вас від розчарування в майбутньому.

До речі, дуже часто банки пуповинної крові проводять Дні відкритих дверей, під час яких пропонують познайомитися з персоналом, показують обладнання та умови зберігання біоматеріалів. Це нормальна європейська практика, що дає змогу зі спокійною душею довірити фахівцям найцінніше — майбутнє здоров'я вашої дитини.

 

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.