«Турнікет, як і парашут — одноразовий виріб»: поради від експерта
Але без тренування з такмеду навіть найкрутіший турнікет не спрацює.

На четвертий рік повномасштабного вторгнення РФ важко знайти українця, який би нічого не чув про те, що дуже важливо завжди мати напохваті турнікет. Проте досі багато хто не знає, навіщо, власне, потрібен турнікет. Ця сучасна версія джгута для зупинення критичної кровотечі стала таким собі об’єктом карго-культу. Про те, скільки і яких турнікетів потрібно цивільним, ми поговорили з волонтером, директором фонду UA FirstAid Лесем Якимчуком.
— Почнімо з того, чому навіть цивільним важливо мати саме турнікет.
— При критичній кровотечі людина стікає кров'ю протягом двох хвилин. Якщо ви, наприклад, сокирою вгатили собі по нозі й у вас почалась критична кровотеча (почала прямо юшити кров) і якщо нікого поруч немає, у вас буде 20 секунд на те, щоб зупинити цю кровотечу, тому що після 20 секунд ви втрачаєте свідомість і через дві хвилини все на цьому — фініта, людина спливає кров’ю і гине. Але коли ви вже втратили свідомість, то ще може інша людина накласти турнікет і врятувати ваше життя. Хоча велика втрата крові може бути шоком і так далі.
Найбільша кількість втрат на війні — кількість смертей як цивільних, так і військових — це якраз критична кровотеча. Є різні цифри — аж до 95 %. Саме тому, коли ми надаємо домедичну допомогу, ми в першу чергу зупиняємо критичну кровотечу. А для цього найкраще працює турнікет, тому що старі радянські засоби — поясом закрутити ногу там чи руку, коли у тебе 20 секунд — це дуже складно, хіба що тільки якщо ця людина тренувалася і постійно підтримувала своє вміння це робити. Якщо ж це звичайний цивільний, то єдиний спосіб — це просто йому накласти турнікет.
— Скільки турнікетів потрібно в цивільному житті?
— В ідеалі це має бути по турнікету на кінцівку. А взагалі якщо у вас буде хоча б один турнікет із собою і навички користуватися ним і надавати першу домедичну допомогу — це вже дуже круто. Стандарт НАТО говорить про чотири турнікети на бійця. Про цивільних стандарт НАТО нічого не говорить, бо в розумінні натівців на США ніхто ніколи не нападе. Але всі ми розуміємо, що наша війна унікальна й унікальна тим, що нам помагають такими дуже невеличкими шматочками, тому наші міста обстрілюють. Коротше кажучи, ми живемо постійно в небезпеці. І через це потрібно піклуватися про своє здоров'я.
НАТОвський стандарт каже, що твої чотири турнікети — це твої чотири турнікети, тобто коли тобі погано — ти собі їх накладаєш, коди надаєш допомогу іншому бійцеві — ти береш його турнікети. Але 95 – 99 % цивільних ніколи не носять із собою турнікети. Тому якщо у вас буде чотири турнікети з собою, то ви зможете врятувати чотири людини чи одну людину, в якої декілька критичних кровотеч — таке теж буває.
Моя думка як людини, яка вже давно цим займається: якщо кожен матиме хоч по одному турнікету завжди з собою — це вже буде дуже круто. Але важливий не лише турнікет, а й уміння його накладати.
бо ж ти будеш на нього дивитися і не розуміти, що з ним робити. От навіть якщо ти десь там і бачив ролик на ютубі, то знову ж таки ми говоримо про 20 секунд — той, хто був на тренуваннях такмеду, знає: за 20 секунд ти ніфіга не встигаєш — і вперше, і вдруге, і втретє. Ти вчишся, тренуєшся, в тебе натреновується м'язова пам'ять. Тоді ти не приймаєш рішення швидко й ти не думаєш про те, як накладати турнікет — ти просто його накладаєш. Це як їзда на велосипеді чи як плавання — десь такий зараз має бути в усіх українців рефлекс із накладання турнікета.
— Вибираючи собі турнікет, на які характеристики слід звернути увагу? Які наразі є пропозиції на ринку? В чому між ними відмінності й відповідно які переваги та недоліки вони мають?
— На жаль, пропозицій на ринку дуже багато. У нас є китайські турнікети, саморобні турнікети підозрілих компаній (українських та іноземних), українські турнікети якісні більш-менш і американські турнікети.
Вибрати турнікет дуже просто. Американський комітет TCCC провів величезну кількість тестів і рекомендував певні турнікети до використання. Перелік цих турнікетів і компаній, які їх продають, можна знайти в інтернеті, він загальнодоступний. Наразі у цьому списку тільки американські турнікети. Проте ми можемо бути впевненими на 99,9 %, що турнікети з цього переліку якісні. Все інше під сумнівом. (До слова, технічно сертифікати якості турнікетів існують, але ТССС таких сертифікатів не видає - просто часто кажуть «сертифікований ТССС», маючи на увазі рекомендовані.)
Чому важлива якість турнікета?
Це не телефон чи планшет, який може виявитися поганим — і тоді ви просто купуєте новий. Тут якщо не спрацювало — ти помер. Саме тому відповідальність велика й контроль жорсткий. Здавалося б, це дуже просто: є паличка, яка крутиться, поясочок та й усе, будь-яка людина може собі таке зробити. Так думала величезна кількість компаній в Україні — і на початку 2022 року вони почали клепати такі саморобки. В результаті велика кількість військових під час накладання цього турнікета гинула через те, що ті рвалися, ламалися, попускалися — тобто ти їх ніби надів, він начебто зупинив кровотечу, але минає якихось 15 хвилин — він починає попускатися, в тебе тихенько там дзюрчить кров, ти навіть не помічаєш, а потім ідеш або сидиш, оп — і впав. Думаєш «щось поспати захотілось» — а це в тебе вже витекла майже вся кров, і ти вже втрачаєш свідомість — і до побачення. Тому тут немає питання, що краще — IPod чи Samsung: є просто якісні турнікети, і тільки їх треба купувати. Які з цих якісних турнікетів обрати — це вже індивідуально. Всі рекомендовані можна брати.
От щодо зручності треба сказати окремо. Це питання вирішується на тренінгах. Ти приходиш на тренінг, тобі дають пару рекомендованих турнікетів, ти їх накладаєш, дивишся, яким тобі зручніше користуватися. Ми не говоримо про китайські турнікети чи якісь підробки. Чому? Ще раз повторюсь: дуже важливо, що
Тому знову ж таки — не ризикуємо, купуємо лише якісні.
Найпопулярніший турнікет у світі це CAT від компанії North American Rescue. Він дуже популярний як серед військових, так і серед медиків та цивільних, які розбираються в темі. Якщо ви не знаєте, який турнікет купити, купуйте CAT. Це не реклама компанії — просто це перевірено часом. Є українські турнікети «СІЧ» — вони теж зарекомендували себе добре серед військових. Є ще турнікети «Дніпро», які мають відносну якість. У суспільстві поки багато дискусій щодо їх якості, але я віддаю перевагу «СІЧі». Обидва турнікети поки не рекомендовані ТССС, але бойові застосування показують, що вони працюють. Хтось каже, що «СІЧ» краща, хтось каже — «Дніпро», тому це вже моя особиста думка. З українськими виробниками все складно.
Отже, якщо ви хочете на 100 % бути переконаним, що все буде добре, беріть CAT. Якщо хочете підтримати українського виробника і теж знати, що все буде добре — це «СІЧ». Це тільки якісь дуже круті парамедики, які дуже хочуть, щоб у них було все найкраще, вибираючи між CAT і «СІЧчю», звісно, обирають CAT. Але
У мене завжди з собою є два турнікети — один «СІЧ», другий CAT.
Узагальнюючи про те, на які характеристики варто звертати увагу — це рекомендованість і зручність використання особисто для тебе після проходження курсу з такмеду. Просто так купити його і собі там крутити не можна. До речі, знову ж таки, турнікет одноразовий — не можна купити його і на ньому тренуватись, а потім думати, що він врятує тобі життя. Один турнікет потрібен для тренування, а інший — для ситуації, коли його треба буде використати. Оскільки він одноразовий, ми маємо бути на 100 % переконані, що він спрацює. А коли ти наклав турнікет один раз, то він уже починає розтягуватися, та й пластик може погнутися. Тобто він спрацює перший раз, а другого-третього виробники вже не гарантують.
— Який термін придатності турнікета? Як зрозуміти, що його пора міняти на новий, навіть якщо він не був у використанні?
— Гарне запитання. Якщо ми хочемо стовідсотково знати термін придатності, то він має бути на упаковці в принципі будь-якого засобу. Проте на самих турнікетах я не бачив терміну. Єдине, що можу сказати, — що турнікети не бажано носити без підсумків. Військові носять турнікети на броні, і ті під дією сонця починають псуватися без накладання.
Якщо ви буде носити турнікет в підсумку, в сумці, в рюкзаку абощо і він буде скручений, то він точно служитиме вам багато років. От якщо він буде на сонці десь причіплений, то, я думаю, тут не більше року — і треба вже купувати новий турнікет.
Більше новин читайте на GreenPost.







