Догори
Дати відгук

Щоб не довелося вибирати між роботою та дітьми: пропозиції демографів

Кажуть, що якби батьки могли поєднувати роботу та батьківство, то народжували б більше.

2 хв на прочитання11 Серпня 2021, 15:05
Щоб не довелося вибирати між роботою та дітьми: пропозиції демографів Щоб не довелося вибирати між роботою та дітьми: пропозиції демографів
Поділитись:

Завідувачка відділу досліджень демографічних процесів і демографічної політики Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи Ірина Курило розповіла GreenPost про результати досліджень очолюваного нею відділу.

Вони свідчать, зокрема, про те, що матеріальна підтримка є важливим, проте не єдиним напрямом пронаталістської політики. Іншою важливою сферою є сприяння зайнятості батьків. Інструментами підтримки працюючих батьків є надання зручних оплачуваних відпусток батькам (як матері, так і батьку), забезпечення доступності послуг із догляду за дітьми, створення широких можливостей для «гнучкої» зайнятості батьків, сприяння дружності роботодавців до сімей із дітьми.

Не втрачає актуальності проблема поєднання жінками материнства і професійної діяльності. Залежно від конкретних обставин сім’ї та чи інша форма зайнятості спроможна послабити конфлікт між зайнятістю жінок на ринку праці та вихованням дітей. Найбільш прийнятним для жінок із малолітніми дітьми є гнучкий графік роботи. Однак навіть на тих підприємствах, де запровадження такої форми зайнятості не чинить перепон виробничому процесу, роботодавці часто відмовляють жінкам. Розвиток і поширення інформаційних технологій, а також умови пандемії COVID-19 підвищили значущість дистанційної зайнятості, але все ще недостатньо відпрацьованим лишається нормативно-правовий механізм використання цієї форми зайнятості та обмеженим — коло робіт, де вона практикується, що обмежує працівників у можливостях нею скористатися на постійній основі. 

Актуальною є й проблема поєднання професійної діяльності з виконанням обов’язків батька. Однак у нас практично відсутня сама постановка питання про врахування інтересів батька дитини (принаймні маленької дитини) під час організації його робочого часу на підприємстві (виробництві), що значно перешкоджає подоланню стереотипу сприйняття чоловіка як виключно годувальника в родині.

Також ми розповідали, як правильно матеріально заохочувати дітонародження: радять демографи.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.