Догори
Дати відгук

Незабаром віспа мавп стане досить серйозною проблемою, кількість нових випадків зростатиме — Голубовська

Наскільки це небезпечно і як можна уберегтися?

3 хв на прочитання20 Вересня 2022, 22:51
Поділитись:

Скоро віспа мавп стане досить серйозною проблемою громадської охорони здоров'я, кількість нових випадків зростатиме. Про це сказала лікар-інфекціоніст, завідувач кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О. О. Богомольця Ольга Голубовська.

Вона нагадує, що наразі спалах викликаний генетичною групою (кладом) західноафриканського вірусу, який пов'язаний із легшим перебігом захворювання, поточна летальність становить менше 1 %. Клад вірусу басейну Конго набагато агресивніший, летальність — понад 10 %.

Гендиректор ВООЗ зазначає, що порівняно з попередніми спалахами, нинішня версія вірусу віспи поводиться незвичайно, тому вірусологам варто звернути на це особливу увагу.

Ольга Голубовська також нагадує, що навесні того року було спрогнозовано нову пандемію, викликану віспою мавп. У березні 2021 року NTI у партнерстві з Мюнхенською конференцією з безпеки провела кабінетні навчання зі зниження серйозних біологічних загроз. Сценарій навчань зображував смертельну глобальну пандемію, пов'язану з незвичайним штамом вірусу віспи мавп, який уперше з'явився у вигаданій країні Бринія та поширився у всьому світі протягом 18 місяців. До кінця навчань ця пандемія призвела до більш ніж 3 млрд випадків захворювання та 270 млн смертей по всьому світу. Висновки: слабке глобальне виявлення, оцінка та попередження про ризики пандемії.

Інфекціоніст розповідає, що захворювання неприємне своєю тривалістю (до 1 місяця і більше), перші симптоми не завжди клінічно значущі і можуть пропускатися, у третини хворих розвивається больовий синдром, що вимагає госпіталізації, уражаються слизові, іноді досить інтенсивно, включаючи кон'юнктиву та рогівку. Рання виражена лімфаденопатія також дуже характерний синдром, що дозволяє відрізнити це захворювання, наприклад, від вітряної віспи.

Як же уберегтися від віспи мавп?

Ольга Голубовська нагадує, що під час спалахів основний фактор ризику зараження — тісний контакт із інфікованими людьми; медичні працівники та члени сім'ї наражаються на найбільший ризик зараження. Також не виключено повітряно-краплинний шлях передачі.

Люди можуть поширювати віспу мавп із моменту появи симптомів до їх зникнення, включаючи загоєння шкірних елементів висипу, як і при натуральній віспі. В ідеалі люди з віспою мавп повинні залишатися в ізоляції на весь час хвороби. Якщо це неможливо, слід дотримуватися таких правил, згідно з рекомендаціями CDC:

 ⁃ за наявності лихоманки й/або будь-яких респіраторних симптомів залишатися в ізоляції, за винятком необхідності звернення за медичною допомогою;

 ⁃ носити щільно прилягаючу маску й уникати тісного фізичного контакту з людьми та тваринами;

 ⁃ уражені ділянки треба прикривати одягом;

 ⁃ не передавати одягнений одяг, прати та дезінфікуватися предмети, якими користувалися, обробляти поверхні;

 ⁃ уникати спільного використання посуду;

 ⁃ часто мити руки з милом або використовувати дезінфікуючий засіб.

Роботодавці також повинні вжити заходів для запобігання розповсюдженню віспи мавп на робочому місці, наприклад, пропонувати віддалену роботу або гнучкий графік роботи.

Нагадаємо, пацієнт госпіталізований: в Україні підтверджено перший випадок віспи мавп.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Більше з GreenPost
Річниця обміну легендарних «азовців»: роспропаганда демонізувала їх, та кумівство Путіна обнулило «боротьбу з неонацизмом»
4 хв на прочитання54 хвилини тому
Зима в Одесі
Вріже холодрига і будуть потужні снігопади: проноз зими в Україні
1 хв на прочитаннягодина тому
Літак Airbus A320 «Уральських авіаліній». Скріншот
Санкції руйнують авіацію РФ: літаки російських авіакомпаній стали вдвічі частіше ламатися в польоті
9 хв на прочитання2 години тому
Російські військовослужбовці беруть участь у військових навчаннях у 2021 році. Фотограф: В'ячеслав Оселедько/AFP
2024 року Росія планує збільшити військові витрати майже на 70 % — Bloomberg
2 хв на прочитання5 годин тому
Російські школи почали закуповувати обладнання для безпілотників на мільйони рублів
1 хв на прочитання6 годин тому
Портал державних послуг РФ просить росіян стежити за безпілотниками
1 хв на прочитання8 годин тому
Жнива-2023: В Україні намолочено 37,4 млн тонн зернових та олійних культур
2 хв на прочитання9 годин тому
«У жодні «випадково» ми не віримо»: Z-канал опублікував фото розстріляної машини з російськими миротворцями в Карабаху
1 хв на прочитання9 годин тому