В Україні зафіксовано спалах метапневмовірусу: Ольга Голубовська розповідає, що потрібно знати про інфекцію
Захворювання поширилося за межі Китаю.
Спалах метапневмовірусу в Китаї викликав переповненість лікарень і серйозне навантаження на систему охорони здоров’я. Захворювання поширилося за межі Китаю. За даними Центру громадського здоров'я (ЦГЗ), в Україні з початку сезону офіційно зафіксовано 13 підтверджених випадків інфекції. Однак реальна кількість заражених, імовірно, набагато більша.
Метапневмовірус людини (HMPV) — це вірус, що вражає як верхні, так і нижні дихальні шляхи, особливо небезпечний для маленьких дітей, людей похилого віку та осіб з ослабленим імунітетом. Про це розповіла лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська у своєму дописі, детально пояснивши природу вірусу, симптоми та рекомендації щодо профілактики.
Що таке метапневмовірус і чим він небезпечний?
Метапневмовірус людини (HMPV) належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV). Виявлений він був у 2001 році й відтоді є частою причиною респіраторних інфекцій.
Інфекція поширюється крапельним шляхом і може повторюватися протягом життя. У більшості випадків вона викликає легкі симптоми, такі як нежить і кашель. Проте у групах ризику вірус може призводити до швидко прогресуючої дихальної недостатності, особливо у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легень тощо.
Інкубаційний період вірусу — 3–6 днів, а тривалість захворювання зазвичай складає 7 – 10 днів. Найбільша активність HMPV спостерігається в помірному кліматі пізньої зими та навесні.
Рентгенологічні ознаки захворювання є неспецифічними: можуть спостерігатися такі зміни, як «матове скло», ателектази, гіперроздуті легені чи двобічна консолідація.
Чому відбувається спалах HMPV?
За словами Ольги Голубовської, збільшення кількості випадків HMPV — це результат постпандемічного імунного ландшафту. Пандемія COVID-19, тривалі локдауни й ізоляція порушили природні імунні реакції людей, які формуються через регулярний контакт із різними патогенами.
Перша «хвиля розплати» проявилася у 2022 році зі спалахом RSV-інфекції, що заповнила лікарні у США та Європі дітьми до одного року. Тепер, оскільки HMPV є «родичем» RSV, черга дійшла і до нього.
Як лікують метапневмовірус?
У світі для тяжких випадків HMPV використовують інгаляційний рибавірин, хоча його ефективність досі не має достатньої доказової бази. В Україні ця форма препарату не зареєстрована, а таблетована версія, за словами Ольги Голубовської, навряд чи буде ефективною.
Що робити, щоб захистити себе та близьких?
1. Не панікуйте.
«Фактор часу — вирішальний для тактики ведення хворих. У разі виникнення респіраторного захворювання, особливо у груп ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, зараз до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих хворих», — радить Ольга Голубовська.
2. Слідкуйте за сатурацією крові. Використовуйте пульсоксиметр для вимірювання рівня кисню в крові.
3. Дотримуйтесь базових правил профілактики:
- Уникайте контактів із хворими людьми.
- Регулярно мийте руки.
- Провітрюйте приміщення та підтримуйте вологість повітря.
- Дотримуйтесь дистанції у громадських місцях.
«Усе це, звісно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що вся справа в дозі збудника, що на вас «нападає». Що вона менша, то більше шансів мати нетяжке захворювання», — нагадує інфекціоніст.
4. Підтримуйте здоров'я імунної системи:
- Вчасно лікуйте хронічні захворювання, діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози).
- Приймайте вітамін D (за рекомендацією лікаря).
- Стежте за харчуванням та сном.
Більше новин читайте на GreenPost.