Догори
Дати відгук

Наскільки ви цілісна особистість: простий спосіб визначити

«Різноспрямовані вектори тягнуть вас урізнобіч».

2 хв на прочитання10 Червня 2024, 18:02
Фото ілюстративне Фото ілюстративне
Поділитись:

Наскільки ви цілісна особистість? Є простий спосіб це швидко оцінити, розповідає кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін.

Для цього запишіть все, що ви робите, й оцініть за кількома критеріями:

- Я хочу це робити (wanting): ви дофаміните від цього, відчуваєте потяг і потяг до цього, мотивовані. При цьому вас тягти може до поганого, хорошого чи взагалі ні до чого (фрустрація, вигоряння, ангедонія). Чи передчуваєте ви дію, який післясмак залишається після неї?

- Мені подобається це робити (liking): ви отримуєте безпосереднє задоволення займаючись цим тут і зараз (серотонін-окситоцин-ендорфіни), смакуєте дію, насолоджуєтеся ним. Чи насолоджуєтеся ви зараз своєю дією?

- Мені корисно це робити (needing): розрахунок довгострокових результатів вашою префронтальною корою, результати дій (особливо довгострокові) важливі для вас, вони зміцнюють вашу стійкість, збільшують ресурси, сприяють виживанню (сюди ж і суспільні дії, тому що ми виживаємо в групі, а не поодинці). Те, що ви робите, зміцнює вас чи послаблює?

- Я це роблю (або не роблю) — адже у нас є (doing): чи є щось важливе, що ви не робите? Чи не є ваші корисні дії способом уникнути дійсно важливих дій? Чи робите ви достатньо для досягнення цілей? Чому ви продовжуєте робити те, що шкідливе для вас?

«Цілісність — коли ваші дії збігаються за перерахованими критеріями: що більше збігається, то більш ви цілісна особистість — коли ви робите оптимальну кількість, ви хочете це робити, ви отримуєте задоволення від цього, це зміцнює вас. Порушення — це коли вам щось корисно, але ви не хочете це робити, або це шкідлива звичка, яку ви хочете (вас тягне), але яка шкодить вам тощо, різноспрямовані вектори тягнуть вас урізнобіч, що шкодить вам. Подумайте, як збалансувати ці процеси: дофамінізувати для мотивації, прокачати свідомість задоволення, симулювати наслідки розрахунку тощо», — радить Андрій Біловешкін.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Більше з GreenPost