МОЗ затвердив оновлені стандарти медичної допомоги пацієнтам із ВІЛ
3 листопада Верховна Рада підтримала законопроєкт № 6364 у першому читанні
Затвердження стандартів зробить більш ефективною профілактику, дозволить збільшити тривалість життя інфікованих пацієнтів, знизити рівень захворювання та смертності, а також контролювати якість надання медичних послуг.
На початок цього року Україні посідала одне з перших місць серед країн Європи за кількістю людей, що живуть із ВІЛ. За оціночними даними, майже 250 тис. українців інфіковані, але 30% з них не знає про свій статус ВІЛ-позитивного. Виправити ситуацію дозволять два важливі кроки – затвердження стандартів медичної допомоги та ухвалення законопроєкту нашого Комітету.
МОЗ затвердив п’ять стандартів медичної допомоги «ВІЛ-інфекція»:
- профілактика поширення ВІЛ-інфекції;
- послуги з тестування на ВІЛ;
- надання підтримки з прихильності до АРТ та утримання в системі лікування;
- медичний нагляд за людьми, які живуть з ВІЛ;
- лікування ВІЛ-інфекції.
В основу стандартів лягли рекомендації ВООЗ і сучасні міжнародні практики до надання якісної комплексної медичної допомоги. Детально ознайомитись із документами можна за посиланням – https://moz.gov.ua/.../nakaz-moz-ukraini-vid-16112022....
Другий важливий крок – ухвалення законопроєкту № 6364 щодо застосування сучасних підходів до профілактики, тестування і лікування ВІЛ-інфекції відповідно до керівних документів ВООЗ.
Законодавчі заміни давно назріли, адже профільний закон не переглядався 11 років. Хоча за цей час стартувала медична реформа, почала працювати електронна система охорони здоров’я, з’явились нові методи профілактики та лікування ВІЛ-інфекції.
Основні положення законопроєкту № 6364 наступні:
Не обмежувати лікування пацієнтів з ВІЛ лише державними та комунальними медичними закладами
Посилити роль первинної медичної допомоги у забезпеченні заходів з профілактики, скринінгу, діагностики ВІЛ-інфекції, у тому числі шляхом тестування на ВІЛ швидкими тестами
Використовувати для діагностики ВІЛ-інфекції медичні вироби, введені в обіг згідно з порядком, встановленим Урядом
Здійснювати профілактику передачі ВІЛ-інфекції від ВІЛ-інфікованих вагітних жінок їхнім новонародженим дітям з метою скорочення до нуля передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини в Україні
Привести положення законодавства про протидію ВІЛ-інфекції щодо безпеки донорської крові у відповідність до Директиви ЄС.
3 листопада Верховна Рада підтримала законопроєкт № 6364 у першому читанні. Наразі готуємо документ до другого читання.