Догори
Дати відгук

Міжнародний день пам'яті жертв геноциду: український вимір

Ми вживаємо це слово не завжди доречно.

3 хв на прочитання09 Грудня 2024, 07:24
Фото з відкритих джерел Фото з відкритих джерел
Поділитись:

9 грудня відзначають Міжнародний день пам'яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої людської гідності і попередження цього злочину. Українці вживають це слово не завжди доречно — особливо з огляду на особливості нашої історії та сьогодення.

Геноцид — це навмисне знищення або спроба знищення певної групи людей через їхню національність, етнічну приналежність, расу чи релігію. Термін вперше запропонував юрист Рафаель Лемкін у 1944 році, поєднавши грецьке слово «генос» (народ, плем’я) та латинське «цид» (вбивати).

Геноцид характеризується масовими вбивствами, заподіянням важких страждань, створенням умов, несумісних із життям, примусовим переселенням або іншими діями, спрямованими на ліквідацію цільової групи.

В історії до геноцидів зараховують такі трагічні події, як Голокост під час Другої світової війни, масові вбивства в Руанді 1994 року чи геноцид вірмен в Османській імперії. Геноцид офіційно визнаний злочином проти людяності й заборонений міжнародним правом.

Українці з власного досвіду дуже добре знають, що таке геноцид — і дізналися це задовго до появи самого терміну.

«Протягом довгих віків Росія знищувала нас як народ, як націю, як державу. Українці незборимі, адже проходять через пекло геноциду від східного сусіда вже не вперше. Ми пам’ятаємо розстріли та катування, Голодомор та розкуркулення, арешти, заслання та тортури. Ми пам’ятаємо розстріляні міста, зруйновані життя, замучених українців. Ми пам’ятаємо ДАП, Волноваху, Іловайськ, Бородянку, Харків, Маріуполь, Краматорськ, Херсон… Пам’ятаємо кожну криваву дату в нашому календарі. Сьогодні той день, коли ми маємо згадати і помовчати про тих, хто помер через те, що українець. Вони в нашій пам’яті назавжди, адже лише зберігши історію народ матиме майбутнє»,наголосили у БФ «Рій — фонд допомоги війську».

14 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла постанову «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні». Але й ми маємо говорити про злочин геноциду, який уже вкотре чинить Росія. «Рій» закликає: для того, щоб задокументувати збитки, які ви чи ваші близькі отримали за час військової агресії, зареєструйте пошкодження самостійно через портал Дія, через адміністратора центру надання адміністративних послуг або через нотаріуса в Державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ.

«Адже злочинець має обов’язково понести покарання. Добро і світло завжди перемагає зло і темряву», — вірить «Рій».

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я