Догори
Дати відгук

Медичні відходи на полігонах України

Як одна законодавча правка у сфері поводження з небезпечними відходами може зруйнувати європейський курс.

7 хв на прочитання5 годин тому
Медичні відходи | автоклавування | сміттєзвалища | ОВД | екологічні проблеми Медичні відходи | автоклавування | сміттєзвалища | ОВД | екологічні проблеми
Поділитись:

Сьогодні хочемо розповісти про законопроєкт, який зареєстрований у Верховній раді України за №13205 від 21.04.2025 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог санітарного законодавства у сферах господарської діяльності, яка може становити ризик для здоров’я та санітарно-епідеміологічного благополуччя населення».

Ми можемо спостерігати як лобі народних депутатів, Міністерства охорони здоров’я та мовчазна згода Міністра захисту довкілля та природних ресурсів призведуть до прийняття цього законопроєкту, а Україну - до того, що на звалищах у нас з’являться медичні відходи.

Давайте розберемось детально що саме відбувається.

Пунктом 16 розділу І законопроєкту вносяться зміни до Закону України від 23.05.2017 № 2059-VIII «Про оцінку впливу на довкілля», який прийнятий з метою імплементації Директиви 2011/92/ЄC Європейського Парламенту та Ради від 13 грудня 2011 року про оцінку впливу окремих державних та приватних проєктів на довкілля зі змінами, внесеними Директивою 2014/52/ЄC.

Запропоновані зміни стосуються виключення зі сфери дії Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» оброблення медичних відходів методом автоклавування (насиченим водяним паром під тиском за допомогою парових стерилізаторів). Тобто дає право державним і комунальним закладам охорони здоров’я розпочати маніпуляції, які призведуть до того, що відходи, забруднені імунобіологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами (наприклад, кисневі маски, шприци без одягненої голки, засоби індивідуального захисту працівників утворювача відходів), тобто, інфекційно небезпечні відходи (палочка Коха, ВІЛ інфекція, вірусні гепатити В, С та інші), після автоклавування (насиченим водяним паром під тиском за допомогою парових стерилізаторів) стануть безпечними та з них почнуть виготовляти продукцію для побутового використання або почнуть вивозити на сміттєзвалища чи закопувати у посадках.

На сьогоднішній день автоклавування здійснюється лікарнями, і не викликає ніяких питань щодо його застосування, тому що це стосується тільки медичних інструментів багаторазового використання і це є практикою європейських країн. Наші ж посадовці вирішили піти далі та внести зміни до законодавства, прописавши спочатку у наказі МОЗ від 31.10.2024  № 1827 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров’я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів», які саме відходи можуть підлягати автоклавуванню і це не тільки медичні інструменти багаторазового використання, а інфекційно небезпечні відходи.

Для чого це зроблено? Хтось вирішив на цьому заробити гроші. Тобто, витратили державні кошти на закупівлю автоклавів, зараз утворюють компанії, які будуть за гроші надавати послуги лікарням з проведення автоклавування шприців, кисневих масок, систем та колб для відбору лабораторних зразків крові та інших, що передбачені для одноразових використання, а потім будуть казати що ці відходи не є небезпечними і можуть бути вивезені на сміттєзвалище. І це все буде відбуватись без будь-яких дозвільних документів та ліцензій. І нам здається, що це ще не всі зміни законодавства у сфері небезпечних відходів і ОВД, які на нас чекають, особливо у сфері медичних відходів. Але треба з чогось починати, тож почали зі змін до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», бо треба якось обґрунтувати шалені витрати державного бюджету на закупівлю автоклавів.

Давайте проаналізуємо законодавство Європейського Союзу.

Пунктом 9 Додатку І до Директиви 2011/92/ЄС установки з утилізації відходів для спалювання, хімічного оброблення, як зазначено в додатку І до Директиви Європейського Парламенту і Ради 2008/98/ЄС від 19 листопада 2008 року про відходи під заголовком D9 (Фізико-хімічне оброблення, не зазначене в інших позиціях цього додатка, в результаті якого утворюються кінцеві сполуки чи суміші, що видаляються шляхом здійснення операцій, визначених у позиціях D1-D12 цього додатка, у тому числі випарювання, висушування, кальцинування тощо), або захоронення небезпечних, відповідно до пункту 2 статті 3 зазначеної Директиви, - підлягають обов’язковій оцінці впливу на довкілля.

З метою імплементації Директиви 2008/98/ЄС Європейського парламенту і Ради від 19 листопада 2008 року про відходи та про скасування деяких директив прийнято Закон України від 20.06.2022 № 2320-IX «Про управління відходами».

Відповідно до вимог статті 7 Директиви 2008/98/ЄС держави – члени встановлюють національні переліки відходів. Перелік відходів повинен включати небезпечні відходи та враховувати походження і склад відходів, та, в разі необхідності, гранично допустимі концентрації небезпечних речовин. Перелік відходів є обов’язковим у частині визначення відходів, які повинні вважатися небезпечними відходами.

Відповідно до вимог Директиви 2008/98/ЄС, частини третьої статті 7 та пункту 2 частини першої статті 19 Закону України «Про управління відходами» Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2023 № 1102 затверджено Порядок класифікації відходів та Національний перелік відходів.

Національний перелік відходів повністю відповідає the European List of Waste, прийнятому рішенням ЄК 2000/532/EC від 03 травня 2000 року (зі змінами).

Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції, змішані медичні та фармацевтичні відходи, включені до Національного переліку відходів, як небезпечні (код 16 12 46*, 18 01 03*).

Для небезпечних відходів відповідно до частини першої статті 44 Закону України «Про управління відходами» Постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2023  №1278 затверджені Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами які зокрема, передбачають вимоги щодо управління такими відходами, температурні режими операцій тощо.

Таким чином, оброблення медичних відходів методом автоклавування (насиченим водяним паром під тиском за допомогою парових стерилізаторів, що відноситься до операцій D9), яке пропонується виключити зі сфери дії Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», суперечитиме вимогам Директиви 2011/92/ЄC Європейського Парламенту та Ради від 13 грудня 2011 року про оцінку впливу окремих державних та приватних проєктів на довкілля зі змінами, внесеними Директивою 2014/52/ЄC та Директиви 2008/98/ЄС Європейського парламенту і Ради від 19 листопада 2008 року про відходи та про скасування деяких директив.

Реалізація законопроєкту у запропонованій редакції призведе до порушення міжнародних зобов’язань України одразу за двома актами права ЄС - Директиви 2008/98/ЄС та Директиви 2011/92/ЄC, що матиме негативні наслідки не лише для іміджу України як країни з євроінтеграційним вектором, а й вкрай негативно відобразиться на переговорному процесі щодо вступу України в ЄС.

Таким чином, ігнорування норм європейського права та спроба легалізувати вивезення інфекційно небезпечних медичних відходів без належної оцінки впливу на довкілля є не просто недбалістю — це прямий шлях до екологічної та епідеміологічної катастрофи. Країна, яка прагне вступити до ЄС, не може дозволити собі ухвалення рішень, що суперечать базовим європейським директивам. Цей законопроєкт — тест на зрілість української екологічної політики, а також на те, хто в ній насправді захищає інтереси людей, а не ринки збуту для автоклавів і «сервісів» з утилізації.

Україна має не знищувати, а зміцнювати європейські екостандарти.

В іншому разі — на полігонах, разом із побутовим сміттям, опиняться і наші євроінтеграційні перспективи.

Раніше ми писали про те, що Несанкціоновані звалища медвідходів в Україні стають нормою.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Розслідування
Фото: ДБР на Волині припинило злочинну діяльність групи змовників, які розкрадали ліс / ДБР
На Волині викрили банду з підприємців та лісівників, які рік розкрадали ліс
1 хв на прочитання29 Березня 2025
Фото: пасажирський літак Mitsubishi CRJ-900LR з 80 людьми на борту перекинувся в аеропорту Торонто / ABC news
Попередження про швидке зниження спрацювало на рейсі DL4819, що перекинувся в Торонто
1 хв на прочитання22 Березня 2025
Фото: обшуки і затримання посадовців Київзелебуду / НПУ
У поліції підтвердили затримання керівника Київзеленбуду Бахмата і його поплічників
2 хв на прочитання12 Березня 2025
Фото: Жоель Ле Скуарнек, лікар, підозрюваний у серійних згвалтуваннях неповлітніх / Leparisien.fr/ DR
Французький хірург визнав у суді, що ґвалтував малолітніх пацієнтів
1 хв на прочитання07 Березня 2025
Європол викрив банду, яка поширювала ШІ-контент про насильство над дітьми
2 хв на прочитання01 Березня 2025
Як вітряки знесли Першого заступника Міндовкілля з посади
8 хв на прочитання27 Лютого 2025
На Львівщині судитимуть підприємця через контрабанду лісоматеріалів
1 хв на прочитання20 Лютого 2025
Експертиза показала, чиєю кров'ю "плакала" католицька статуя Діви Марії в Італії
2 хв на прочитання20 Лютого 2025
Більше з GreenPost
На Одещині фіксують зростання випадків укусів кліщів
На Одещині різко зросла кількість укусів кліщів: виявлено випадки хвороби Лайма
2 хв на прочитання35 хвилин тому
Фото із відкритих джерел
СБУ спільно з польською поліцією ліквідувала міжнародний канал контрабанди прекурсорів до України
3 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: ілюстративне
На Закарпатті зростає захворюваність на кишкові інфекції та туберкульоз через неякісну воду
2 хв на прочитаннягодина тому
Фото БЕБ
Підпільний нафтозавод у Кривому Розі виробляв тонни фальсифікату
2 хв на прочитання2 години тому
Астрологічний прогноз на 28 травня 2025 року: День початків і щедрості
7 хв на прочитання2 години тому
Ціна на полуницю в Україні залишається високою через несприятливу погоду
3 хв на прочитання4 години тому
Міністр оцінив результати другого етапу земельної реформи в Україні
3 хв на прочитання5 годин тому
В Україні вже зареєстровано 38 підприємств для вирощування технічних конопель через систему єКоноплі
1 хв на прочитання5 годин тому