Догори
Дати відгук

Лікар розповів, чого не можна робити при COVID-19

Якщо хочете перехворіти без ускладнень

3 хв на прочитання13 Травня 2021, 13:35
Поділитись:

Кандидат медичних наук, член Європейської гематологічної асоціації, лікар-гематолог Ростислав Лозинський розповів GreenPost про те, що ускладнює перебіг COVID-19.

Заборонене заняття спортом, навіть при безсимптомному перебігу. Це не означає лежати не встаючи. Варто ходити по квартирі, а ще краще – по подвір’ю. Важливо лише не замерзнути! Якщо ж нема сил вставати – краще звернутися в стаціонар, коли є така можливість.

Антибіотики – не вітаміни.

«Якщо ви не маєте хронічних хвороб і вам призначили антибіотики, лише почувши про коронавірус – бігом міняти лікаря», – говорить Ростислав Лозинський. Антибіотики можуть бути потрібні для запобігання і лікування ускладнень COVID-19, але на сам вірус вони не впливають. Також ці ліки бувають токсичними, і це може закінчитися незворотними порушеннями слуху чи навіть хронічною нирковою недостатністю.

«Нема антибіотиків "сильних" і "слабких", є бактерії чутливі до певного антибіотика і нечутливі. Ті антибіотики, до яких чутливі більшість бактерій, які обиватель вважає "сильними", не потрібні більшості пацієнтів. Якщо їх призначити зарано, потім, коли з’явиться така потреба, можна стати взагалі беззахисним від бактерій. Ніякі противірусні препарати, доступні в таблетках чи настоянках, теж не допомагають від коронавірусу, навіть якщо сусідка пила й одужала: вона б одужала і без них.

Так, дійсно, більшість хворих на коронавірус одужає самостійно без жодних ліків, хіба що може бути потрібно вжити жарознижувальні. Температуру понад 38.2°С треба збивати у будь-якому разі, а нижчу – якщо самопочуття дуже погане.  Не забувайте лише, що не можна передозовувати таблеток (інструкція – святе!) та дуже небажано приймати жарознижувальні на порожній шлунок – так і виразку шлунка заробите», – говорить лікар.

Ніякого самолікування. Ростислав Лозинський нагадує, що дексаметазон – це ліки, які самостійно призначати собі не можна. Також не потрібно безконтрольно пити аспірин, кардіомагніл, магнікор та інші популярні препарати ацетилсаліцилової кислоти під час коронавірусної інфекції та після вакцинації. Ці препарати не запобігають і не лікують TTS. Вони іноді можуть викликати виразку шлунка, астматичні приступи, важкі алергічні реакції та кровотечі. Якщо у людини раптом з’явилася кровотеча, синці без попередньої травми, незрозумілий висип, зниження тромбоцитів у аналізі крові – краще звернутися до гематолога, а не пити неефективні ліки, які можуть навіть погіршити стан.

«Хочете не мати тромбозу? Не куріть, будьте фізично активними, не переїдайте (особливо актуально після Великодня!), контролюйте артеріальний тиск, здавайте загальний аналіз крові у хороших лабораторіях, вчасно звертайтеся до лікаря та щепіться проти COVID-19», – радить Ростислав Лозинський.

Нагадаємо, ми вже розповідали, що робити, аби COVID-19 пройшов без ускладнень.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost