Догори
Дати відгук

Дієвий спосіб позбутися паралізуючого страху

Боятися нормально, але більшість наших страхів дезадаптивні.

3 хв на прочитання12 Грудня 2021, 17:00
Поділитись:

Фітнес-тренер Віктор Мандзяк розповідає, що зазвичай досягати поставлених цілей (не лише цілі схуднути) нам заважає страх.

«Колись я писав, що страх — це рудимент, наш спадок від примітивних філогенетичних предків, яким варто було боятись, адже думалка в них була надто слабка. Мавпа боялась відкритого простору, бо це ризик напоротись на гострі ікла левиці. Сучасний безшерстий примат успадкував цей страх у вигляді агорафобії. 

Більшість наших страхів невротичні, вони дезадаптивні»,
— говорить Віктор Мандзяк.

Він розповідає, що часто спілкується з людьми, які хочуть щось змінити в своєму житті, але їх паралізує страх — наприклад, осуду.

«Страх потьмарює мозок, людина уявляє негативну реакцію знайомих, уявляє як вона при цьому пригнічено почуватиметься. Уява малює катастрофу, невиносиму катастрофу. Ми страх як стурбовані своїм «лицем», що про нас подумають. «Хтось скаже, що я займають дурницями», «а якщо я спробую і не вийде, люди подумають, що я невдаха», «що скаже Петя?» — думки крутяться в голові і туго зв’язують руки товстими мотузками. І от у черговий понеділок ми прокидаємось із думкою, що знову треба тягти ноги на ту кляту роботу. 

Погана новина: страх — це природньо, хороша: з ним можна боротись»,
— говорить Віктор Мандзяк.

Він розповідає, що в когнітивно-поведінковій терапії (КПТ) є така техніка, як експозиція. По суті це ініціація зустрічі зі своїм страхом.

«Наприклад, тебе сильно тривожить людський осуд. Ти йдеш у продуктовий магазин, де звично купуєш еклери, і видаєш касирці тітці Галі, яка тебе добре знає і поважає, таке: «Знаєте, незважаючи, що мені 29, я досі піcяюсь у ліжку. Чесно. Весь матрац у жовтих плямах». При наступному візиті в магазин ти зауважиш, що ставлення тітки Галі до тебе не змінилось. Твій мозок зрозуміє, що нічого страшного в тому, що люди знають, що ти неідеальний, нема», — пояснює Віктор Мандзяк.

Він попереджає, що це дуже стресогенна практика. Але з кожною такою експозицією страх осуду меншає.

«Із часом думка, що твій вчинок здасться комусь дивним, що осудять, тебе практично не турбуватиме. Мотузки, які міцно зв’язували тебе по руках та ногах, порвуться, як волосинки. І ти кинешся на зустріч мрії з усією притаманною тобі завзятістю», — запевняє фітнес-тренер.

Він розповідає, що є й менш радикальний метод: просто робити те, що потрібно, незважаючи на страх. І з часом, як і у випадку з експозицією, мозок зрозуміє, що боятися нема чого, і заспокоїться.

«Сміливість — це не безстрашність, а здатність дивитись страхові прямісінько в його великі очі.

Знай, страх малює в твоїй уяві жахіття. Він без перебільшень калічить людські життя. Позбутись цього рудименту ми не здатні, воно з нами завжди. Але ми здатні вирішувати, хто тут господар: ми чи він», — говорить Віктор Мандзяк.

Також ми писали, як знизити рівень стресу: радить дієтолог.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
У Всесвітній день боротьби зі СНІДом 2024 року перед Білим домом у Вашингтоні, округ Колумбія: після вступу на посаду президента США Дональда Трампа США вийшли з програм протидії СНІДу в усьому світі. Фото: Roberto Schmidt/AFP/Getty Images
Експерти попереджають про нову епідемію СНІДу після припинення допомоги США —  UNAIDS очікує 6 млн смертей
2 хв на прочитання29 хвилин тому
Зображення згенеровано ШІ
Міжнародний день людини з синдромом Дауна: ще не лікування, але вже науковий прорив
4 хв на прочитання3 години тому
Фото: Deutsche Welle
Не лише перша жінка, а й перша представниця Африки: МОК очолить Кірсті Ковентрі — ось що це змінить
3 хв на прочитання11 годин тому
Польща планує заборонити одноразові електронні сигарети у 2025 році. Фото: Freepik
В Польщі планують повністю заборонити одноразові електронні сигарети
1 хв на прочитанняВчора
ПАРЄ розглядає проблему сексуального насильства під час конфлікту в Україні
1 хв на прочитанняВчора
Спецкомісія від МОЗ розслідує вимагання коштів на лікування у Вінницькому кардіоцентрі
1 хв на прочитанняВчора
Україна за рік втратила 6 позицій у глобальному рейтингу щастя
1 хв на прочитанняВчора
Сезонна захворюваність на ГРВІ знижується, та грип все ще "в лідерах"
1 хв на прочитанняВчора