Догори
Дати відгук

Чистити зуби та користуватися зубною ниткою замало — дієтолог

Найкращі та найгірші продукти для здоров’я зубів.

4 хв на прочитання17 Лютого 2022, 07:47
Зуби Зуби
Поділитись:

Дотримання гігієни зубів та ротової порожнини з раннього дитинства разом із своєчасною профілактичною, терапевтичною стоматологічною допомогою значною мірою визначають стан зубів та їхніх численних незамінних функцій. Але чистити зуби двічі на день та користуватися зубною ниткою один раз на день замало, пояснює лікар-дієтолог Олег Швець, голова правління Асоціації дієтологів України. Адже важливим фактором впливу на стан зубної емалі є харчування.

«Те, що ми споживаємо, позначається й на здоров’ї зубів та ясен. Коли ми п’ємо та їмо крохмалисті або солодкі продукти, ми також годуємо мікроби (бактерії), що можуть викликати карієс і захворювання ясен. Наліт, який вкриває поверхню зубів, — це тонка, невидима й липка плівка, що на 50-70 % складається з бактерій. Коли цукор або крохмаль у роті взаємодіють із цим нальотом, утворюється кислота. Вона атакує наші зуби протягом 20 хвилин або навіть довше після того, як ми закінчили їсти. Повторні напади можуть руйнувати тверду емаль поверхні зубів, що призводить до карієсу. Бактерії в зубному нальоті також викликають запальну реакцію, що спричинює руйнування ясен та опорних структур зубів», — пояснює лікар.

Дієтолог наводить список рекомендованих продуктів.

Багаті на клітковину фрукти та овочі.

«Це найкращий природний захист від карієсу та захворювань ясен, адже вони стимулюють виділенню слини. Приблизно через 20 хвилин після того, як ви з’їсте щось, ваша слина починає зменшувати дію кислот і ферментів, які атакують ваші зуби. Слина містить сліди кальцію і фосфату. Тож вона відновлює й мінерали в ділянках зубів, які втратили їх від бактеріальних кислот», — говорить лікар.

Сир, молоко, натуральний йогурт та інші молочні продукти. Кальцій і фосфати в молочних продуктах допомагають відновити зубну емаль та мінерали.

Зелений і чорний чай. Обидва чаї містять поліфеноли, що взаємодіють із бактеріями зубного нальоту. Ці речовини або вбивають, або стримують їх. Це запобігає розмноженню бактерій або виробленню кислоти, яка вражає зуби. Залежно від типу води, яку ви використовуєте для заварювання, чашка чаю також може бути джерелом фтору.

Жувальна гумка без цукру. Сприяє виділенню слини та видаляє частинки їжі з вашого рота.

Їжа з фтором. Фторована питна вода або будь-яка страва, яку ви приготуєте з фторованої води, допомагає вашим зубам. Деякі продукти з птиці та морепродукти також можуть бути джерелом фтору.

Так само Олег Швець розповідає, які продукти мають бути максимально обмежені.

Липкі цукерки та солодощі. Якщо ви їсте солодощі, вибирайте ті, які мінімальний час перебувають у ротовій порожнині, на відміну від льодяників чи карамелі. Стверджується, що шоколад змивається з зубів швидше, ніж інші цукерки. Принаймні темний шоколад (70 % і більше какао) має й інші переваги для здоров’я.

Крохмалисті продукти, які можуть застрягти в роті. Наприклад, шматки м’якого хліба чи картопляних чипсів можуть потрапити в проміжки між зубами.

Газовані безалкогольні напої. Є основним джерелом доданого цукру серед дітей та підлітків. Вони насичені цукром. Крім того, більшість безалкогольних напоїв містять фосфорну та лимонну кислоти, що зношують зубну емаль.

Речовини, які пересушують рот. До них належать алкоголь та багато ліків. Після приймання ліків стоматолог може порадити ополіскувати зуби фтором або спеціальним фтористим гелем.

Дієтолог радить, як знизити ризик карієсу.

  • Їжте солодкі продукти не окремо, а під час прийому їжі, коли у роті виділяється більше слини. Це допомагає зменшити ефект вироблення кислоти та прибрати шматочки їжі з роту.
  • Обмежте перекуси між прийомами їжі. Якщо вам дуже хочеться попоїсти, виберіть щось поживне, найкраще рослинні продукті і страви. Після цього можна пожувати гумку без цукру, щоб збільшити виділення слини й вимити їжу та кислоту.
  • Пийте більше води, зокрема фторованої.

Нагадаємо, в Україні екстрена стоматологічна допомога вночі або у вихідні фактично не доступна ні за які гроші — експерт.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Більше з GreenPost
Україна шукає підтримки Польщі для продовження безмитної торгівлі з ЄС
Україна заручилася підтримкою Польщі в аграрних питаннях
2 хв на прочитання9 хвилин тому
Справа про розкрадання 1,4 млрд грн на «Зорі»-«Машпроекті» передана до суду
НАБУ передало до суду справу про розкрадання 1,4 млрд грн на ДП «Зоря»-«Машпроект»
2 хв на прочитання45 хвилин тому
Ціни на каву в Україні б'ють рекорди: основні причини подорожчання
Кавові рекорди: чому в Україні зросли ціни на популярний напій
2 хв на прочитаннягодина тому
ЄБРР надасть 1 млрд євро на відбудову енергосектору України
ЄБРР виділить Україні 1 мільярд євро на відновлення енергетичної інфраструктури
2 хв на прочитання2 години тому
Китай представив першу у світі AI-дитину, яка може домовлятися та вередувати як 6-річна
3 хв на прочитання2 години тому
Риба-довгожитель Північної Америки живе понад 100 років і не старіє
5 хв на прочитання3 години тому
Чому Росія відсутня у новому списку Трампа, незважаючи на напружені відносини
2 хв на прочитання4 години тому
Всесвітній день водних тварин: тривожні сигнали з акваторії українських морів через отруєння
2 хв на прочитання5 годин тому