Догори
Дати відгук

Чи можна їсти на ніч та скільки спати, щоб не набирати вагу

Дієтологи радять вечеряти складними вуглеводами

5 хв на прочитання20 Листопада 2022, 23:30
Поділитись:

Кожен з нас, ну гаразд, майже кожен, хоча б раз змагався зі спокусою з’їсти щось смачненьке (часто дуже калорійне) перед сном, а, іноді, навіть серед ночі. І то був геть не легкий вибір. Адже чимало інформджерел навколо трублять про те, що все, з’їдене пізніше ніж за 4 год до сну (як варіант «після 18 год»), перетвориться у зайві сантиметри і кілограми. Але не все так просто.

Авторитетні медичні ресурси пишуть, що збільшення ваги у людей, які люблять поїсти вночі, пов’язане не з кількістю калорій, яку спожито, а з тим що і коли вони з’їли. Вчені кажуть, що ми хочемо їсти пізно ввечері чи вночі бо не поїли вдень, чи їли мало і не різноманітно (наприклад недостатньо білка чи харчових волокон - традиційна булочка). Щоб відчувати ввечері ситість і не хотіти поїсти вночі дієтологи радять вечеряти складними вуглеводами, які повільно розщеплюються, вивільняючи енергію невеликими порціями тривалий час. Це страви з бобів, сочевиці, цільних злаків. Вони, а також лобода (бур’ян, що росте ледь не на кожній грядці, дуже придатний до салатів та смачний тушкованим) багаті на вітаміни групи B, які допомагають підтримати в тілі достатній рівень гормону серотоніну, який крім творення відчуття щастя й задоволення відіграє провідну роль у засинанні. А раз сон даний нам для відпочинку зовнішніх інформаційних потоків, відновлення сталості внутрішнього середовища та перезавантаження головного мозку, то, вганяючи себе в стрес забороною на пізню вечерю чи перекус, ми ризикуємо не змогти нормально заснути і добре виспатися.

Науковці довели, що існує зв’язок між збільшенням індексу маси тіла (ІМТ) та короткою тривалістю сну . Є дані про те, що ІМТ зростає якщо звична тривалість сну є меншою ніж 7-8 год, і зростає пропорційно до зменшення тривалості спання. Цікавим є твердження, що скорочення тривалості сну призводить до набору ваги в майбутньому. Більше того, є дані, що особи, які сплять 4,5 години вибирають із запропонованих страв чи снеків на 50% більш калорійні, ніж люди, що сплять рекомендовані 7- 8 годин. Також виявлено, що короткий чи перерваний сон не дає тілу зрозуміти, коли припинити виділення кортизолу (гормону стресу), а це негативно позначається на здоров’ї травної системи. Зараз активно вивчають наскільки сильно скорочення тривалості сну впливають на виділення гормонів у тілі . Так, встановлено, що в людей, які мало сплять, збільшена концентрація греліну (стимулює апетит) та знижений рівень лептину (пригнічує харчову поведінку). З часом це призводить до зменшення енерговитрат тілом та ожиріння. Тому припускають, що зміни регуляції діяльності тіла при недосипанні є важливими у розвитку гіпертензії, гіперінсулінемії та діабету.

Що ж виходить? Якщо не вгамувати голод – важко заснути, а короткий сон негативно впливає на нашу вагу, а якщо їсти не те і не тоді то знову ж таки накопичуються зайві кілограми. Фахівці радять перекушувати перед сном за потреби наступним фруктами (банани, вишні), йогуртом, стравами з нуту, пластівцями (вівсяні, гречані, сочевичні), крекерами із різним насінням (льон, кунжут, соняшник, гарбуз).

Визначити калорійність продуктів можна з допомогою Таблиці калорійності продуктів.

Гаразд, міркуємо далі. Якщо голод подолано, то напевно слід переглянути плани на вечір і йти спати так, щоб сон був достатньої тривалості і повноцінний. А це що значить? Те, що до моменту пробудження наше тіло має проспати не просто 7 годин (бажано в темну пору доби), а перейти кілька завершених циклів сну.

Кожен цикл є послідовністю фаз, які науковці виявили аналізуючи зміни електричної активності головного мозку (електроенцефалограму), стан органів чуттів та м’язів . Після нетривалого засинання, наступає повільний сон, для якого характерна синхронізація хвиль електричної активності (нейрони мозку переходять у більш менш однаковий режим роботи, можна сказати справді відпочивають). Повільний сон має кілька власних стадій (від 1 до 3). Опісля наступає так званий швидкий сон (REM sleep - rapid eyes movements), який триває приблизно 20% загального часу сну. Під час цієї фази мозок генерує таку ж електричну активність як і в стані бадьорості (наприклад як і тоді коли вирішує задачу з математики). Ось таких циклів -"повільний-швидкий", які тривають по 90 хв кожен за ніч повторюється від трьох до п’яти. Під час сну в нашому тілі зростає активність парасимпатичної нервової системи, функції якої ліквідувати наслідки діяльності (або стресу) і відновити резерви (знизити поточні енерготрати, активізувати процес травлення аби засвоїти нові калорії). Тому задаючись питанням «скільки за сьогодні з’їли» спершу подумаймо скільки ми сьогодні спали. І організуймо наше життя так, аби в ньому було достатньо сну. Він бо (сон) дозволить і відновитися від дня попереднього і не з’їсти зайвого у дні наступному.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Фото: https://www.cirt.tech/blog-posts/plastic-how-ingredients-affect-its-recyclability
Безалкогольні напої підвищують ризик діабету та серцево-судинних захворювань — дослідження
2 хв на прочитаннягодина тому
У Києві затримали пару, яка готувала замах на заступника міністра охорони здоров'я. Фото: Нацполіція
Замах на високопосадовця МОЗ: у Києві затримали пару, яка готувала вбивство
1 хв на прочитанняВчора
Фото ілюстративне
«Читаючи, ви приносите користь не тільки собі, а й усьому людству»: науковці з’ясували, як читання впливає на мозок
4 хв на прочитанняВчора
Зображення згенеровано ШІ
Замінники м'яса можуть підвищувати ризик депресії — дослідження
1 хв на прочитанняВчора
Психічне здоров'я влади під питанням: словацькі фахівці закликають Фіцо піти у відставку
1 хв на прочитанняВчора
Уряд замовив українським науковцям 22 інноваційні розробки для держави
1 хв на прочитанняВчора
Хто в Україні може не оплачувати комунальні послуги: критерії для отримання пільги
1 хв на прочитанняВчора
40 % випадків раку можна пояснити способом життя — Американське онкологічне товариство
2 хв на прочитання19 Січня 2025
Більше з GreenPost
Фото: «Добрий Господар — поради для саду, городу, дачі»
Дачний затишок без зайвих турбот: прості ідеї з вражаючим результатом (ФОТО)
2 хв на прочитання2 години тому
На Одещині судитимуть групу осіб за незаконний видобуток піску на 900 тисяч гривень. Фото: Одеська обласна прокуратура
На Одещині викрито незаконний видобуток корисних копалин на території 67 гектарів
1 хв на прочитанняВчора
Астрологічний прогноз: Парад планет 21 січня 2025 року
Космічний гороскоп: унікальний парад планет відкриває нову еру
3 хв на прочитанняВчора
Трамп склав присягу як 47-й президент США та анонсував радикальні зміни в політиці
Дональд Трамп повернувся до Білого дому з обіцянками "золотого віку" та анонсами масштабних указів
1 хв на прочитанняВчора
«6 планет вишикуються в дугу»: чи справді 21 січня — день унікального параду планет
8 хв на прочитанняВчора
Керівництво ДП "Ліси України" підозрюють у зловживаннях при закупівлі телефонів
1 хв на прочитанняВчора
Вогняна стихія у Південній Каліфорнії: чому згоріли не всі будинки
2 хв на прочитанняВчора
Феномен Ла-Нінья, що настав, слабший, ніж очікувалося — ось які наслідки це може мати
3 хв на прочитанняВчора