22 травня — Всесвітній день меланоми
Виявлення і лікування меланоми на ранній стадії сприяє одужанню у 100% випадків
Меланома — найрідкісніший і надзвичайно агресивний вид раку шкіри, оскільки розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи, дуже швидко дає множинні метастази.
Тож День меланоми — щорічна соціальна акція безкоштовних оглядів населення щодо виявлення меланоми та інших злоякісних новоутворень шкіри на ранній стадії. Виникає вона зі звичайної родимки, а від постановки діагнозу до смерті у пацієнта є час від року до п’яти. Координаторка пан'європейського проєкту «Євромеланома» в Україні, професорка, дерматоонкологиня пояснює: якщо діагностовано меланому на першій стадії, то достатньо буде її хірургічного видалення та спостереження.
Виявлення і лікування меланоми на ранній стадії сприяє одужанню у 100% випадків, на другій — 80%, третій — 30%, четвертій — лише 5−8%.
На що звернути увагу, щоб не пропустити меланому? Пані Богомолець рекомендує запам’ятати лише єдине слово «АКОРД» (ознаки переродження родимки), де:
- А — родимка Асиметрична
- К — має нерівні Краї
- О — змінює Окрас
- Р — збільшується у Розмірах
- Д — Динаміка зміни кольору, збільшення розміру та зміни країв, а також наявність таких симптомів, як кровоточивість та свербіж, можуть свідчити про злоякісні утворення.
Увесь світ говорить про меланому у травні, тому що головним провокуючим фактором меланоми є ультрафіолет. Тож необхідно:
- самостійно оглядати родимки на початку і наприкінці літа;
- не перебувати на сонці з 10-ї до 16-ї години;
- захищати шкіру від сонця одягом з натуральних тканин;
- не заклеювати родимки пластирем;
- не відвідувати соляріїв.