Як пережити літню спеку: поради лікаря
Усі ми з великим нетерпінням очікуємо літа – плануємо відпустки, мріємо про довгоочікуваний відпочинок. Але коли воно, таке бажане, настає, виявляється, що з ним пов’язані та такі неприємні явища, як сонячній опік та тепловий удар (а цього літа додався ще один чинник – маски). Основний шкідливий фактор улітку – це ультрафіолет, саме його тривала дія спричиняє запалення шкіри, опіки та підвищує ризик розвитку меланоми (раку шкіри). Найбільше від цього потерпають діти, тому про те, як пережити літню спеку, GreenPost вирішив розпитати у Дар’ї Шиманець, лікаря-педіатра.
Чим і кому загрожує спека?
Спека погано діє на всіх, але діти, так би мовити, поза конкурсом. Адже дитина – це не маленька доросла людина, а має свої особливості, зокрема й у боротьбі зі спекою – немовлята і діти виробляють більше тепла при фізичних навантаженнях, ніж дорослі, до того ж малюки пітніють менше, а це знижує здатність тіла до охолодження. Отже, діти більше схильні до розвитку перегріву. Також свої особливості має тіло людини похилого віку, оскільки організм уже обтяжений цілою низкою хронічних хвороб. Також слід пам’ятати, що спека загрожує здоровій людині, а з будь-яким хронічним захворюванням тим паче. Артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, бронхіальна астма, ожиріння тощо
Симптоми перегріву:
– зневоднення (спрага, сухість у роті, зниження кількості сечовипускань);
– підвищення температури тіла до 38,5 – 39,0 °С;
– занепокоєння;
– підвищення частоти серцевих скорочень;
– блювання;
– головний біль;
– в тяжких випадках ступор (порушення свідомості).
Симптоми сонячного опіку:
– місцеві симптоми – почервоніння шкіри, набряк, біль, у тяжких випадках поява пухирців. Після опіку – сухість шкіри, лущення;
– загальні симптоми – схожі з симптомами перегріву, оскільки тяжкі опіки майже завжди збігаються з загальним перегрівом організму.
Що варто зробити, щоб не стати жертвою спеки
Тут, як і в боротьбі з будь-яким захворюванням, головне – це профілактика.
- Обирайте правильний час для виходу надвір: уникайте прогулянок із 11.00 до 16.00, у цей час випромінювання найбільш інтенсивне.
- Одягайтеся правильно: одяг має бути легким і включати головний убір. Також не нехтуйте сонцезахисними окулярами, навіть у дітей.
- Подбайте про правильне місце для прогулянок: обирайте затінок, використовуйте парасольки.
- Потрібен правильний захист від ультрафіолетових променів – сонцезахисний крем із SPF 30-50. Нанесіть крем за 15-30 хвилин до виходу на вулицю та повторюйте нанесення кожні 2 години перебування надворі.
- Не залишайте дітей у закритому автомобілі (навіть на кілька хвилин).
- Не накривайте візочок шторками, каптуром, сіткою – повітря повинне циркулювати.
- Не вживайте алкогольних напоїв у спеку.
Пам’ятайте: чим менша дитина, то всі ці стани небезпечніші! До 6 місяців малюк взагалі не повинен перебувати під прямим сонцем, а з 6 місяців дотримуйтесь усіх правил профілактики.
Люди, котрі мають якісь хронічні захворювання, мають додатково подбати про свою безпеку. Звісно, замкнутись удома і не виходити надвір до осені не вийде, але слід більш серйозно поставитись до засобів профілактики, контролювати параметри організму, змінені за рахунок хронічного захворювання (цукор, тиск тощо), не пропускати прийом ліків, призначених лікарем для лікування і контролю хронічного захворювання.
А що робити, якщо це все-таки сталося?
Обговоріть це питання зі своїм лікарем – він допоможе визначити «червоні прапорці», тобто стани, коли необхідно звернутися до лікаря або навіть госпіталізуватися.
Загальні рекомендації при перегріві та сонячних опіках:
– багато пити – чисту воду, а краще спеціальні розчини для регідратації (ОРС);
– прохолода – легкий компрес із прохолодною водою на уражені ділянки;
– використовуйте кондиціонер в приміщені для створення комфортних умов, якщо ж це сталося надворі – перенесіть потерпілого в затінок;
– при підвищенні температури та болю використовуйте Ібупрофен або Парацетамол (у дозуванні згідно з вагою);
– використовуйте охолоджуючі креми – з ментолом, алое або емолієнти.
А чого робити категорично не можна?
При боротьбі з сонячними опіками та перегрівом скажіть «ні» таким засобам:
Не використовуйте лід. Ураження шкіри при використанні льоду тільки збільшується.
Не використовуйте місцеві знеболювальні (Лідокаіїн, Бензокаїн тощо). Це короткотривалий ефект із великою кількістю побічних дій.
Не використовуйте сметану, кефір, картоплю, олію тощо. Краще приготуйте з них смачну вечерю. Медична наука не стоїть на місці – вже існують спеціальні засоби для нанесення на шкіру.
Не знижуйте температуру довкілля різко. Перегрітому організму важко адаптуватися при великому перепаді температур.
Не використовуйте загоювальні засоби завчасно. Засоби з пантенолом найбільш ефективні на 4-5 день, коли стихають прояви опіку.
Отже, зберігайте спокій, плануйте відпочинок безпечно та насолоджуйтеся літом!