- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Як кажани п’ють воду на льоту: біофізики розкрили секрет
Як кажани п’ють воду на льоту: біофізики розкрили секрет
«Еволюція навчила кажанів поєднувати політ і пиття, підвищуючи їхні шанси на виживання».

Кажани — єдині ссавці, здатні до активного польоту, і їхня маневреність давно привертає увагу науковців. Але як їм вдається пити воду на льоту, не втрачаючи рівноваги? Команда біофізиків із Корнеллського університету та Вірджинського політехнічного інституту дослідила це питання, опублікувавши результати в журналі Journal of The Royal Society Interface.
Науковці спостерігали за двома видами комахоїдних кажанів — Hipposideros pratti та Rhinolophus ferrumequinum — у спеціально обладнаному вольєрі з камерами. Після шестигодинного утримання без води кажанам дали доступ до посудини з рідиною, а їхні рухи зафіксували в 3D-моделі. Виявилося, що під час пиття кажани зменшують амплітуду помахів крил і збільшують їхню частоту, а кут помаху зростає, створюючи додаткову підйомну силу. Це дозволяє тваринам компенсувати опір повітря, коли вони нахиляють голову до води.
Кут атаки крила на кінці маху вниз зростає на 30–40°, що допомагає підтримувати стабільність. Коефіцієнт підйомної сили під час пиття вдвічі вищий, ніж у звичайному польоті, частково завдяки ефекту землі. Язик кажанів діє як точний інструмент, зачерпуючи воду так, аби вона не потрапила в ніс — це особливо важливо для видів, які використовують носову ехолокацію.
«Це надзвичайно складний маневр, але еволюція навчила кажанів поєднувати політ і пиття, підвищуючи їхні шанси на виживання», — зазначає співавтор дослідження Рольф Мюллер. Результати можуть надихнути інженерів на створення роботів, здатних виконувати кілька завдань одночасно, наприклад, маневрових дронів.
Більше новин читайте на GreenPost.







