Догори
Дати відгук

Врожай-2025 під загрозою: українські поля атакують полчища шкідників та агресивні хвороби

Які культури під найбільшою загрозою та що радять фахівці для збереження врожаю?

2 хв на прочитання5 годин тому
Фото: Телеграм-канал «Дача. Сад та город» Фото: Телеграм-канал «Дача. Сад та город»
Поділитись:

На початку липня українські аграрії зіткнулися з серйозною загрозою для майбутнього врожаю. Прохолодна та волога погода, що панувала у червні, створила ідеальні умови для стрімкого розвитку шкідників та хвороб, які активно поширюються на полях по всій країні. Про це свідчать дані моніторингу Держпродспоживслужби.

На посівах озимих та ярих зернових культур зафіксовано масове поширення личинок клопа шкідливої черепашки. Найбільш критична ситуація склалася в Херсонській області, де на одному квадратному метрі налічується до трьох екземплярів комахи, що пошкодили вже до 10% рослин. Тим часом у Дніпропетровській та Одеській областях розпочалося окрилення клопів, що створює додаткові ризики.

Окрім черепашки, посівам шкодять хлібні жуки, жужелиця, злакові попелиці та пшеничний трипс. У деяких регіонах, зокрема у Вінницькій, Львівській та Миколаївській областях, кількість попелиць на колосках сягає 18 екземплярів. Певний контроль над їх популяцією здійснюють природні вороги, такі як сонечка.

Водночас на загущених посівах стрімко поширюються грибкові хвороби: борошниста роса, септоріоз та кореневі гнилі. У Миколаївській та Хмельницькій областях уражено до 35% рослин. Особливе занепокоєння викликають хвороби колосу — фузаріоз, бактеріоз та альтернаріоз, які безпосередньо впливають на якість та кількість зерна. Фахівці наголошують, що саме колос формує до 45% майбутнього врожаю, а фузаріоз, окрім втрати ваги зерна, несе небезпеку утворення токсичних речовин — мікотоксинів.

Кукурудза, соняшник та овочі також у небезпеці

Посіви кукурудзи активно заселяє попелиця, яка вже пошкодила до 20% рослин. Одночасно триває літ та яйцекладка небезпечного кукурудзяного метелика, а в Закарпатті зафіксовано появу західного кукурудзяного жука. Для боротьби з ним агрономам радять застосовувати біологічний метод, випускаючи трихограму.

На сої, гороху, соняшнику та буряках також спостерігається активний розвиток попелиць, совок та грибкових хвороб. На Сумщині та Херсонщині геліхризова попелиця пошкодила до 20% рослин соняшнику.

Овочеві культури, зокрема картопля, томати й огірки, потерпають від фітофторозу та пероноспорозу, а капусту атакують білани, совки та білокрилка. Не оминули проблеми й сади: яблуні, сливи та виноградники уражені кліщами, попелицями, гниллю, паршею, мільдью та оїдіумом.

Загалом, на початок липня аграрії вже провели захисні обробки на площі 31,7 млн га. Проте, за прогнозами фахівців, розвиток шкідників та хвороб надалі лише посилюватиметься. Аграріям радять посилити моніторинг полів та бути готовими до оперативного реагування для збереження врожаю.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Фото: Pinterest.com
Сад мрії: арки-парасольки для квіткових композицій — несподівано стильне рішення
2 хв на прочитання09 Липня 2025
Літній китаєць тримає ключі, поруч лежить кішка. Зображення створено ШІ
Чоловік готовий віддати дім та заощадження незнайомцю – але з однією важливою умовою
5 хв на прочитання09 Липня 2025
129 років на всіх: трьох українців засудили в Ірландії у справі про рекордну партію кокаїну
Троє українців отримали тюремні терміни у справі про найбільшу партію кокаїну в історії Ірландії (ФОТО)
1 хв на прочитання2 години тому
ФОТО: ілюстративне / Depositphotos
Масове отруєння в Карпатах: рятувальники вночі надали допомогу 12 туристам біля гори Гимба
1 хв на прочитання3 години тому
У Кропивницькому судять директора фірми за махінації на ремонті колектора
1 хв на прочитання4 години тому
Топменеджерам відомої авіакомпанії олігарха повідомили про підозру та арештували 7 літаків
2 хв на прочитання4 години тому
Евакуйована скульптура «Олень» стала голосом України на бієнале
2 хв на прочитання6 годин тому
Більше, ніж просто риба: як калкан чорноморський став індикатором стану Чорного моря та об'єктом геополітики
2 хв на прочитання8 годин тому