Вплив TikTok та Reels на мозок: висновки нового дослідження лякають
У користувачів спостерігається підвищена активність у ділянках мозку, відповідальних за емоційну регуляцію та обробку винагород.
Стрімке зростання популярності платформ на кшталт TikTok та Instagram Reels викликало занепокоєння щодо їхнього впливу на психічне здоров'я та поведінку. Надмірне використання цих платформ, яке жартома називають "гниттям мозку", розглядається як потенційно шкідливе для когнітивної гостроти та емоційного благополуччя.
Нове дослідження, опубліковане в журналі NeuroImage, виявило значні зміни в роботі мозку людей, які надмірно використовують платформи коротких відео, про що повідомляє Psypost. Дослідники з Китаю встановили, що у таких користувачів спостерігається підвищена активність у ділянках мозку, відповідальних за емоційну регуляцію та обробку винагород.
У дослідженні взяли участь 111 студентів віком від 17 до 30 років – активних користувачів платформ коротких відео. Науковці виявили у них структурні зміни в орбітофронтальній корі та мозочку, а також підвищену нейронну активність у ділянках, що відповідають за прийняття рішень та емоційну регуляцію.
Залежність від коротких відео характеризується нав'язливим переглядом персоналізованого контенту, що призводить до негативних наслідків: порушення сну, емоційної нестабільності та погіршення уваги й пам'яті. Швидкий темп та висока стимуляція таких відео можуть зменшувати здатність мозку зосереджуватися на складніших завданнях.
Дослідження також виявило, що люди з вищим рівнем заздрості більш схильні до надмірного використання платформ коротких відео. На генетичному рівні було ідентифіковано понад 500 генів, пов'язаних зі змінами в мозку при такій залежності.
Проте дослідники зазначають: поки що неможливо встановити, чи зміни в мозку призводять до залежності, чи є її наслідком. Для з'ясування цього питання потрібні додаткові довгострокові дослідження.
Більше новин читайте на GreenPost.