Вчені вилікували жінку від інсулінозалежності, вжививши її ж стовбурові клітини
Науковці перепрограмували стовбурові клітини жінки і вживили їй у черевну порожнину.
Молода жінка, пацієнтка з діагнозом цукровий діабет 1 типу, почала самостійно виробляти інсулін через три місяці після трансплантації власних перепрограмованих стовбурових клітин. Вона стала першою у світі пацієнткою з цим захворюванням, яка отримала подібне лікування. Понад рік після процедури вона залишається незалежною від інсуліну та не потребує постійного контролю рівня глюкози в крові. Про дослідження розповіло видання Cell.
Дослідники все частіше використовують плюрипотентні стовбурові клітини, які можуть перетворюватися на будь-які клітини організму, зокрема й на інсулін-продукуючі бета-клітини. Вчені навчилися перепрограмовувати клітини, перетворюючи їх на індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (CiPSC), що дозволяє створювати бета-клітини для трансплантації.
Такі клітини були імплантовані у м’язи черевної стінки пацієнтки. Цей метод забезпечив можливість моніторингу функціонування клітин за допомогою МРТ, що неможливо при традиційній трансплантації у печінку.
Вже через 2,5 місяця після процедури пацієнтка почала виробляти достатню кількість інсуліну для підтримки нормального рівня цукру в крові без додаткових ін’єкцій. І стала інсулінонезалежною, що позитивно впливає на якість життя.
Вчені планують спостерігати за пацієнткою протягом п’яти років для оцінки довгострокової ефективності терапії. Варто зазначити, що через попередню трансплантацію печінки жінка вже приймала імуносупресивні препарати, що ускладнює оцінку впливу аутологічних стовбурових клітин на ризик відторгнення.
Інші дослідження також демонструють обнадійливі результати. Наприклад, випробування компанії Vertex Pharmaceuticals показали, що після трансплантації острівців, отриманих з донорських ембріональних стовбурових клітин, деякі пацієнти з діабетом 1 типу змогли відмовитися від інсуліну.
Більше новин читайте на GreenPost.