Догори
Дати відгук

В Україні сформувалося три корінні народи: що це таке й чому важливо їх захищати

Сьогодні Міжнародний день корінних народів світу.

3 хв на прочитання09 Серпня 2024, 08:24
Зображення з відкритих джерел Зображення з відкритих джерел
Поділитись:

9 серпня відзначається Міжнародний день корінних народів світу згідно з резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 23 грудня 1994 року.

За даними ЮНЕСКО, в 90 країнах світу проживає близько 370 млн представників корінних народів, вони спілкуються понад 5 тисячами етнічних мов і дотримуються власних автентичних культурних традицій.

В Україні її етнонаціональну культуру складають українська нація, корінні народи та національні меншини.

Кримськотатарський ресурсний центр розповідає, що в Україні сформувалося три корінні народи: кримські татари, караїми та кримчаки. Уже десятий рік поспіль батьківщину корінних народів — Крим — Росія використовує як плацдарм для військової техніки та бомбардувань України.

Велика частка порушень прав людини в Криму припадає саме на представників корінного кримськотатарського народу. Так, за весь період окупації кількість політв’язнів і переслідуваних у кримінальних справах досягла 305, 205 з яких — представники кримськотатарського народу. Загалом за 2017-2023 роки в Криму зафіксовано 9006 порушень основних прав людини, 6365 — щодо представників корінного кримськотатарського народу.

Сьогодні Україна дійсно намагається робити все для захисту та розвитку трьох корінних народів не словом, а літерою закону.

Саме завдяки Закону України «Про корінні народи України», який був ухвалений 1 липня 2021 року, може стати прикладом для багатьох країн світу, де корінні народи все ще борються за своє право на самовизначення.

  • Реалізовано право на самовизначення корінних народів України — внесено зміни у Х розділ Конституції України — відновлена національно-територіальна автономія кримськотатарського народу.
  • Імплементовано закон України «Про корінні народи України» — приведено закони України та інші нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
  • Відновлено діяльність представницьких органів корінних народів в Криму з відповідним врегулюванням їх правового статусу.
  • Реалізовується принцип на вільну, попередню та поінформовану згоду з питань, які стосуються прав і законних інтересів корінних народів України.
  • Реалізовується право на спрямування частини доходів, отриманих бюджетами всіх рівнів від користування природними ресурсами, що знаходяться на території Криму, на потреби корінних народів України.
  • Створено медіа корінних народів України.
  • Створено заклади освіти з метою забезпечення вивчення мови, історії, культури корінних народів.
  • Забезпечено відродження та розвиток духовних, релігійних та культурних традицій і звичаїв, збереження матеріальної та нематеріальної культурної спадщини.
  • Відновлена історична справедливість, відновлені історичні топоніми в Криму, надана правова оцінка геноциду кримськотатарського народу.
  • Закріплено представництво корінних народів в органах влади України всіх рівнях.

Індикатором ефективності Закону України «Про корінні народи України» була істерична реакція Володимира Путіна. Адже прийняття цього закону поклало початок руйнування ідеології «руського миру», а також це був справжній крок до деокупації Криму.

Отже, лише в інтересах України продовжувати захищати та реалізовувати колективні права корінних народів України.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.