У Києві на честь Миколи Амосова встановили скульптуру у формі серця
Скульптура встановлена на будинку, де жив видатний хірург.
У Києві встановили мініскульптуру у формі серця, присвячену видатному хірургу Миколі Амосову. Скульптура закріплена на будівлі на вулиці Богдана Хмельницького, де він жив, пише ukrinform.ua.
«Микола Амосов є фундатором школи серцевої хірургії в Україні. Перша операція на серці в Україні була виконана ще 1955 року, зі штучним кровообігом — у 1958 році. Для порівняння, у світі перша операція зі штучним кровообігом була виконана в 1954 році. На сьогодні в Україні працює 48 кардіологічних центрів, і торік, попри пандемію COVID-19, було виконано приблизно12 тисяч хірургічних операцій на серці і 43 тисячі кардіохірургічних процедур», — розповів на відкритті директор Інституту Амосова, кардіохірург Василь Лазоришинець.
Як зазначила ініціаторка проєкту Юлія Бевзенко, робота над скульптурою тривала п’ять місяців. Скульптор Юрій Білявський консультувався з лікарями щодо того, яким має бути серце, мініатюру двічі перероблювали.
Спочатку планувалося встановити поряд зі скульптурою вмонтований динамік, з якого мали б лунати звуки серцебиття. Але через велике шумове навантаження на вулиці було вирішено встановити в мініатюрі вібромотор, і тепер, якщо прикласти до неї долоню, можна відчути серцебиття.
Микола Амосов першим в Україні почав проводити операції на серці, власноруч сконструював апарат штучного кровообігу. Загалом розробив понад 20 медичних приладів. У 1965 році здійснив справжній прорив у світовій медицині — успішно вшив протез серцевого клапана з антитромботичним покриттям. Пізніше такі протези почали встановлювати в усьому світі.
Нагадаємо, що унікальну операцію на серці провели в Ужгороді.