Догори
Дати відгук

Туберкульоз став основною причиною смертності від інфекційних захворювань у 2023 році, витіснивши COVID-19 — ВООЗ

«Ми маємо засоби для його профілактики, виявлення та лікування».

2 хв на прочитання02 Листопада 2024, 14:10
Зображення створено ШІ Зображення створено ШІ
Поділитись:

Туберкульоз став основною причиною смертності від інфекційних захворювань у 2023 році, витіснивши з цієї позиції COVID-19, йдеться у доповіді Всесвітньої організації охорони здоров'я. про це розповідає «Дзеркало».

Згідно зі звітом, у 2023 році туберкульоз було діагностовано приблизно у 8,2 млн нових пацієнтів, — це найвищий показник з 1995 року, коли ВООЗ розпочала глобальний моніторинг захворюваності на туберкульоз. Унаслідок помітного підйому захворюваності порівняно з 2022 роком, коли було зареєстровано 7,5 млн нових випадків, у 2023 році туберкульоз знову став провідною інфекційною причиною смертності.

У доповіді ВООЗ про глобальну боротьбу з туберкульозом подано як успіхи, так і невдачі світової спільноти у протидії туберкульозу, зокрема хронічні проблеми, багато з яких спричинені серйозним недофінансуванням протитуберкульозних заходів. Якщо загальна кількість випадків смерті, зумовлених туберкульозом, зменшилася з 1,32 млн у 2022 році до 1,25 млн у 2023 році, то сукупна чисельність хворих на туберкульоз торік трохи збільшилася і склала, згідно з оцінками, 10,8 млн осіб.

Повідомляється, що захворювання непропорційно більшою мірою вражає населення 30 країн із найбільшим тягарем туберкульозу, при цьому 56 % світового тягаря туберкульозу припадає на Індію (26 %), Індонезію (10 %), Китай (6,8 %), Філіппіни (6,8 %) та Пакистан (6,3 %). У доповіді зазначається, що 55 % хворих на туберкульоз склали чоловіки, 33 % — жінки та 12 % — пацієнти дитячого та молодшого підліткового віку.

«Те, що туберкульоз продовжує приносити смерть і страждання величезній кількості людей, викликає обурення, адже ми маємо засоби для його профілактики, виявлення та лікування. ВООЗ наполегливо закликає всі країни виконати взяті ними на себе зобов'язання щодо ширшого застосування цих засобів і покласти край туберкульозу», — зазначив генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус.

Якщо в роки пандемії COVID-19 (2020 та 2021 роки) розрив між розрахунковою та зареєстрованою чисельністю нових випадків туберкульозу становив близько 4 млн випадків, то у 2023 році він скоротився приблизно до 2,7 млн. Це сталося завдяки масштабним національним і міжнародним зусиллям щодо усунення спричинених пандемією перебоїв у наданні протитуберкульозної допомоги. Охоплення хіміопрофілактикою туберкульозу ВІЛ-інфікованих осіб збереглося на колишньому рівні та продовжує підвищуватися серед побутових контактів осіб із діагностованим туберкульозом.

Натомість поширення туберкульозу з множинною лікарською стійкістю залишається кризовим фактором громадської охорони здоров'я. Показники успіху лікування туберкульозу із множинною лікарською стійкістю або стійкістю до рифампіцину (МЛУ/РУ-ТБ) досягли 68 %. Однак у 2023 році лише 44 % розрахункової чисельності хворих на МЛУ/РУ-ТБ, що склала 400 000 осіб, пройшли діагностику та розпочали лікування.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.