Догори
Дати відгук

Це важливо зробити зараз на дачі: кілька справ, за які вам подякують ваші дерева та квіти

Правильно проведені осінні роботи в саду — запорука гарного врожаю і пишного цвітіння в наступному році.

4 хв на прочитання29 Жовтня 2022, 18:44
Поділитись:

Хтось після закінчення літнього сезону й із настанням холодних днів припиняє всякі роботи на дачній ділянці. А проте у жовтні та листопаді ви можете зайнятися на дачі чимось корисним — підготувати дерева, чагарники та багаторічні квіти до зими, зробити обприскування від шкідників і до ладу використовувати опале листя. Адже правильно проведені осінні роботи в саду — запорука гарного врожаю і пишного цвітіння в наступному році. Про те, як це зробити, розповідає Koon.

Спочатку необхідно очистити стовбури дерев і основи нижніх скелетних гілок від мохів і лишайників, потім прибрати кору, що відшарувалася. Це бажано робити у вологу погоду, причому не застосовуючи жодних інструментів (або використовуючи не металеві), тільки руками в рукавичках, аби не пошкодити стовбури дерев.

В очікуванні снігопадів гілки, що ростуть під невдалим кутом, скріплюють, щоб уникнути розлому.

Обприскування й обробка плодових дерев проводиться у суху погоду, до настання заморозків.

Восени бажано обробити яблуні та груші від пархів. Найефективнішим способом боротьби з цією хворобою є азотне обприскування. Для цього найкраще підходить сечовина: 500 г розчиняється в 10 л води — і вперед, пирскати по стовбурах та гілках.

Також усі плодові дерева восени потрібно рясно полити водою та побілити. Товщина побілки має бути більше 2-3 мм. Білять зазвичай розбавленим вапном: для молодих саджанців із ніжною корою готують слабкий розчин, для старих дерев розчин має бути більш насиченим. Наприклад, для молодих дерев беруть 1 кг люсованого вапна на 10 л води + 1 кг глини та 100 г мідного купоросу (для старих дерев беруть 2 кг вапна та подвійну дозу мідного купоросу). Якщо до цього побілку додати ще 100 г коров'ячого гною для густоти (має вийти консистенція густої сметани) і трохи дрібно порізаної соломи, то вийде так звана глиняна бовтанка, якою замазуються рани та тріщини на стовбурах дерев. Така замазка добре виконує захисні функції і довго не розтріскується.

Тріщини та рани на плодових деревах можна також замазувати садовим варом. Його купують у магазині або готують самі: 100 г каніфолі та 200 г бджолиного воску розплавити окремо на повільному вогні, потім з'єднати та додати 100 г несоленого жиру. Коли жир розплавиться, суміш необхідно вилити в холодну воду. Все, садовий вар готовий, тепер його можна дістати з води і скачати в грудку. Перед застосуванням (для пластичності) його трохи підігрівають. Зберігається така замазка для обробки ран дерев дуже довго.

Восени зазвичай рекомендують робити перекопування стовбурових кіл під деревами і кущами для знищення шкідників, що зимують у ґрунті. Проте є й інші рекомендації: навпаки, завалити бур'янами і неперепрілим компостом пристовбурові кола, особливо по периметру крони, де розташована зона коріння. Шкідники виявляються глибоко похованими під цим шаром. Важливо це робити після закінчення сокоруху, інакше велика кількість органіки може викликати небажане в таку пізню пору зростання гілок.

Чому прийнято згрібати та ще й спалювати листя? Тому що на опалому листі зимують збудники хвороб і деякі шкідники. Однак усе опале листя також можна не прибирати ні восени, ні навесні. Буквально за кілька тижнів від його неохайного вигляду не залишиться і сліду: листя розтягнуть своїми ходами дощові хробаки, з'їдять і вироблять гумус. Перепріле листя відновлює родючість ґрунту. У лісі його ніхто не прибирає, і гумус у ґрунті накопичується, а не зменшується.

Наприкінці жовтня — на початку листопада можна вносити перепрілий гній і компост не тільки під кущі і дерева, а й під півонії й інші багаторічні квіти, але теж по периметру крони, а не в центр куща.

Під вишні та сливи слід додатково внести по третині відра золи. Не зашкодить навіть половина відра. Ще краще замість золи використовувати доломіт або крейду, але її норму треба зменшити втричі.

Якщо наприкінці літа ви не внесли необхідні для зростання коренів фосфор і калій, то, як кажуть, «поїзд пішов». Тепер ці добрива вносити безглуздо. Єдине, що ще можна зробити, це внести в ґрунт добрива AVA, бо воно не розчиняється водою і відповідно не вимивається з ґрунтів ні осінніми, ні весняними водами. Крім того, щойно температура ґрунту знизиться до +8 °С, це добриво взагалі припиняє розчинятися в будь-чому, а тому чудово збережеться до наступного сезону.

Також ми розповідали про обприскування від шкідників восени: коли, чим і що.

Окрім того, ми писали, чому на деревах з'являються мохи та лишайники й що з ними робити.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
На Одещині спалах АЧС
На Одещині - спалах АЧС
1 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: ілюстративне / poradnica.com.ua
Батькам дітей із особливими потребами компенсуватимуть витрати на асистента: у Львові затверджено новий порядок
1 хв на прочитання2 години тому
Перша у світі методологія оцінки кліматичного впливу збройних конфліктів
Україна презентує унікальну методологію оцінки екологічних наслідків збройних конфліктів
2 хв на прочитання3 години тому
Державна екоінспекція змусила порушників компенсувати шкоду за вирубку дерев на Миколаївщині. Фото ілюстративне
На Миколаївщині порушники відшкодували понад 23 тисячі гривень збитків за незаконну рубку дерев
2 хв на прочитання5 годин тому
На Полтавщині знайдено червонокнижну рослину (ФОТО)
1 хв на прочитання6 годин тому
Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»: стратегічне партнерство для розвитку територіальних громад України
2 хв на прочитання7 годин тому
МОЗ закликає українців вживати антибіотики тільки за призначенням лікаря
1 хв на прочитання8 годин тому
Запорізька АЕС вдруге за тиждень на межі блекауту
1 хв на прочитання8 годин тому