- Головна
- Новини
- Еко
- Тварини & рослини
- Скільки разів ящірка може відростити свій хвіст і чому в деяких з'являється кілька хвостів одразу?
Скільки разів ящірка може відростити свій хвіст і чому в деяких з'являється кілька хвостів одразу?
Магія регенерації.
Ящірки вражають своєю здатністю до регенерації: вони можуть втрачати хвіст у разі небезпеки й відрощувати його знову. Та чи існує межа цього процесу? Виявляється, що ні. Іноді можна побачити ящірок із кількома хвостами, і це явище значно поширеніше, ніж вважали раніше, розповідає IFLScience.
Даміан Леттуф зі Школи молекулярних і природничих наук при Університеті Кертіна пояснює, що, коли ящірка втрачає свій хвіст, новий виростає на місці старого. Але це вже не кісткова структура, а жорсткий хрящовий стрижень. Хоча наступні пошкодження цього стрижня рідше стимулюють регенерацію, все ж є численні випадки, коли на місці одного хвоста з’являється кілька нових.
Таке розгалуження хвоста, відоме як біфуркація, стало об’єктом досліджень професора біології Хінріха Кайзера з Коледжу Віктора Валлі. Під час аналізу даних виявилося, що понад 250 видів ящірок із 25 родин демонструють цю особливість. У більшості випадків це «два хвости», але зустрічалися й рекордсмени — одна з ящірок мала дев’ять хвостів.
«Отже, хоча більшість ящірок можуть відрощувати свій хвіст стільки разів, скільки залишилося оригінальних хребців, технічно немає ніяких обмежень на те, скільки додаткових хвостів може вирости з наявного — якщо умови для цього сприятливі», — пояснює Леттуф.
Чому це відбувається?
Ключ до цього явища полягає у травмах і пошкодженнях мембрани, яка вкриває спинний мозок. Якщо оригінальний хвіст залишається частково прикріпленим, це також може стимулювати ріст додаткових хвостів.
Наукова несподіванка
Хоча явище мультихвостих ящірок довгий час залишалося поза увагою, публікації 2020 року з цього питання викликали великий інтерес. Тож якщо ви побачите ящірку з кількома хвостами, знайте, що стали свідком унікального прикладу природи, який досі вивчається і дивує навіть досвідчених біологів.
Більше новин читайте на GreenPost.