Що потрібно їсти кожній людині для підтримки здоров’я суглобів
Фізичні вправи та розтяжка є незамінними помічниками в збереженні здоров’я суглобів і хрящів. Однак не тільки в цьому секрет, але й у правильному харчуванні.
Фізичні вправи та розтяжка є незамінними помічниками у збереженні здоров’я суглобів і хрящів. Однак не тільки у цьому секрет, але й у правильному харчуванні. Адже від того, що ви їсте, безпосередньо залежить робота всіх систем і органів. Включіть у раціон ці продукти й отримаєте максимум користі для ефективної роботи суглобів.
Суглоби містять колагенові волокна, які складають основу хрящів, надаючи їм пружності. Будує і відновлює ці частини тіла глюкозамін. Якщо цього компонента буде не вистачати, то ймовірне руйнування суглобів. Не потрібно думати, що для відновлення необхідний желатин і хрящова тканина тваринного походження.
Важливо піклуватися про здоров’я травної системи. Саме це забезпечує хорошу роботу кишківника, від якого доставляються всі корисні компоненти до органів і частин тіла, в тому числі суглобів і зв’язок. Коли спостерігаються порушення засвоюваності кишківника, це може позначитися на стані хрящів і зв’язок. Це обумовлено тим, що не всі поживні компоненти потрапляють у потрібне русло. Тому важливо почати з продуктів, які покращують роботу кишківника.
Клітковина
Неймовірно цінний компонент у продуктах для кишківника. Вона бере участь у перетравленні їжі, перистальтиці, виведенні токсинів. Найбільше клітковини можна знайти в зелених листових овочах, висівках, грибах.
Селера
У рослині теж багато вищеназваного елемента. Розчинна клітковина потрібна як джерело корисних складних вуглеводів, а нерозчинна — покращує перистальтику та всмоктуваність кишківника.
Сухофрукти
Кальцій, калій і магній — ось потрібні для здоров’я суглобів елементи. Їх багато в куразі, фініках, сушеному інжирі, родзинках. Обов’язково включіть такі продукти в раціон.
Крупи: перлова та вівсяна
Каші — відмінний спосіб наситити організм амінокислотами та повноцінними вуглеводами, завдяки яким важливий орган теж відмінно працює. Але пам’ятайте, що важливі саме цільні зерна, а не подрібнені або швидкорозчинні.
Зелений салат
З нього активно перетравлюються та всмоктуються корисні речовини. Звідси і здоров’я тканин, в тому числі суглобів. Лікарі радять з’їдати мінімум одну порцію салату з такими продуктами як петрушка, кріп, базилік, кінза або рукола.
До слова, варто знати, який біль у серці може бути передвісником катастрофи.