Психотерапевт: 40−50 сантиметрів від людини — інтимна зона
Чужій людині не варто ближче підходити, хіба якщо має щось передати чи переказати.
Важливо відчувати себе комфортно у суспільстві, залишаючись врівноваженм і спокійним, впевненим у власних силах. Психологи наголошують, багато чого залежить від особистого простору та від того, наскільки людина дозволяє іншим людям його порушувати.
Про це розповідає психотерапевт, доцент кафедри психіатрії, психології та сексології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Богдан Кулик.
"Особистий простір властивий не лише для людини, а й для всього біологічного світу, Тварини зберігають свій особистий простір, захищають свою територію. Навіть медузи у морі мають свій простір. Людина — на вищому рівні, тому можна говорити як про фізичні кордони, так і про психологічні. 40−50 сантиметрів від людини — інтимна зона. Йдеться про фізичну відстань, але якщо людина наближається на таку близьку відстань до іншої людини, це викликає й психологічні відчуття. Це найголовніша зона, у яку можна проникати лише дуже близьким людям. І навіть не завжди близькі люди можуть допускатися у цю інтимну зону", — каже Богдан Кулик.
Але пандемія внесла корективи, і тепер порушення особистих кордонів і простору викликає у людей дискомфорт і посилює відчуття небезпеки. За словами медика, пандемія сильно впливає, окрім іншого, на злам культурних традицій. Французи, італійці, іспанці цілуються під час зустрічі. Тобто якщо сидить коло людей і приходить хтось, хто знає лише одну людину з цієї компанії, то все одно цілується з усіма. Під час пандемії ця культурна традиція стала неможливою.
В той же час є люди, які категорично не люблять втручань в особистий простір. А є й ті, хто любить фамільярність: «Дай поносити твого светра, він мені подобається». Колежанки часто обмінюються речами: «Я йду на побачення, а у тебе така блузочка гарна, дай мені на вечір». І, звичайно, фраза: «А тобі що, шкода?»
"Людину цим питанням ставлять у незручне становище. Якщо вона слабка, то погодиться і дасть ту річ поносити… Від вторгнення в особистий простір залежатиме формування самооцінки людини, успішність, стосунки з оточенням. Якщо ще зі школи хтось допускає надмірно близьке вторгнення в особистий простір, то людина губить себе. Це створює відчуття самоприниження, заниженої самооцінки. Людина навіть вважає себе не вартою поваги, бо може хто-будь прийти, поплескати по плечу чи щось забрати", — деталізує психотерапевт.
Богдан Кулик зауважує, що особиста зона людини — максимум півтора метра. Тепер така дистанція оберігає від зараження коронавірусом. Чужій людині не варто ближче підходити, хіба якщо має щось передати чи переказати. З чужими людьми це може бути дуже короткочасний контакт — на кілька секунд.
"Наступні межі — від метра до трьох з половиною. Це так звана соціальна зона. Для сторонніх людей. Наприклад, якщо у квартиру прийшов майстер щось ремонтувати, то допустима відстань між людьми — до трьох з половиною метрів. Найбільша відстань — громадська зона — три з половиною метри. Такої відстані слід дотримуватися, якщо йдеться про велику групу незнайомих людей" — пояснив медик.
Нагадаємо, є «незвичні» види головного болю, на які варто звернути увагу.