Догори
Дати відгук

«Пригальмувати» старіння дуже просто: розповідає лікар

Ці механізми стосуються як фізичного аспекту, так і психічного стану та інтелектуальної гнучкості.

4 хв на прочитання02 Січня 2022, 22:22
Поділитись:

Фізичні вправи змушують наш організм адаптуватись для нових задач, умов, випробувань. Це не лише покращує наше здоров’я, а й уповільнити старіння, примушуючи «вмикатися» потрібні гени, як «задрімали», розповідає відомий лікар-інфекціоніст Євген Дубровський.

Він пропонує уявити розетку, яка «б’ється струмом, якщо дитина засуне туди пінцета чи викрутку».

«Щоб дитинку захистити, батьки закривають розетку спеціальними пластиковими затичками. Наче розетка і робоча залишається, але нічого вже маленькому допитливому досліднику не станеться. Щось подібне відбувається й у нашому організмі. Спеціальний процес — метилювання ДНК — наче блокує певну ділянку ДНК. Хімічним шляхом приєднується метильна група, щоб заблокувати дію конкретного гена. Це дуже зручно для організму. Іноді гени треба блокувати, іноді, навпаки, давати їм працювати на повну. Є різні задачі», — пояснює лікар.

Він розповідає, що науковці побачили, як прості, але регулярні заняття спортом «зривають» такі «затички» із ДНК саме в тих місцях, де закодований синтез дуже цінних білків. Розблокування певних ділянок сприяє покращенню обміну речовин, проростанню нових судин, формуванню та зміцненню м’язових волокон, зв’язувального апарату, адаптації до різних навантажень.

«Повноцінна робота органів дихання та серця закодована, але, виявляється, працює у нас не на повну. Треба «розморозити» частину нашого геному для більш продуктивної роботи», — говорить Євген Дубровський.

У похилому віці кількість метильованих (заблокованих) ділянок значно збільшується.

«Ми наче погоджуємось, що нам більше не потрібно стільки сил та енергії. Кажемо собі: досить. Буду жити спокійно та не викаблучуватись. Але когось це не влаштовує», — розповідає лікар.

Він пояснює, що на цих поняттях базується принцип епігенетичного годинника – методу визначення генетичного віку людини: скільки у тебе «заблокованих генів», настільки ти справді старий.

Не дивно, що подальші дослідження підтвердили припущення, що зміни в метилюванні, пов’язані із початком здорового способу життя, напряму впливають на якість та продуктивність робити імунної системи, говорить Євген Дубровський. Контроль над таким явищем, як хронічне запалення – один із ключів розуміння, як загальмувати старіння.

«І це ще не все. Дивовижно, що такий генетичний код із відкритими, для адаптації ділянками, передається нащадкам. З всіма вже закріпленими «затичками», або навпаки, без них. Людина ХХІ сторіччя, яка вимушена проводити багато часу без нормальної рухової активності та фізичних занять, не дає відкритись своєму геному як потрібно. І при зачатті своїй дитині з високою ймовірністю передасть саме такий же, «закритий», геном. Звичайно, що народжена дитина має змогу в подальшому самостійно розкрити на повну свої можливості та досягнути успіху. Таких прикладів чимало, адже гени не пошкоджені, їх просто треба «розворушити». Проте, маючи значну фору на самому початку, міцні діти мають всі шанси досягнути значно більших успіхів при менших зусиллях, а головне, менше хворіти», — пояснює лікар.

Євген Дубровський розповідає, що ці механізми стосуються не лише фізичного тренування та загартовування — емоційна складова, психічний стан та інтелектуальна гнучкість також залежить від багатьох генетичних та епігенетичних чинників.

«Тому думати, розбиратись, мислити та не боятись пізнавати нове — допомагає також розкривати наш потенціал і створювати психічно здорове майбутнє наших діточок», — говорить лікар.

Також ми розповідали про те, що слід зробити, щоби закласти фундамент для здоров’я та благополуччя.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
Фото ілюстративне / els.systems
Уряд затвердив порядок державної реєстрації небезпечних хімічних та біологічних факторів
1 хв на прочитання52 хвилини тому
Фото з соцмереж Віктора Ляшко
Рішення родини врятувало не одне, а чотири життя
2 хв на прочитання4 години тому
Фото: Euronews
«Перемога прозорості»: Єврокомісія за всіма пунктами програла справу про «Пфайзергейт» — що далі?
2 хв на прочитання19 годин тому
Черкаські лікарі подарували шанс на життя молодому чоловіку.
Фото ВІККА
У Черкасах провели успішну трансплантацію серця 38-річному пацієнту
1 хв на прочитанняВчора
В Україні триває Національний тиждень безбар’єрності
1 хв на прочитанняВчора
Американський стартап випустив "метафон" – іграшку для боротьби з залежністю від смартфонів
2 хв на прочитанняВчора
Сімейна медицина в Україні між служінням і комерціалізацією: чи є вихід?
4 хв на прочитання19 Травня 2025
Десятки населених пунктів залишилися без медичної допомоги: мобільні клініки допомагають жителям прифронтових сіл
2 хв на прочитання19 Травня 2025