Догори
Дати відгук

Обережно, кліщі: як уберегтись якщо не від самого укусу, то принаймні від його наслідків

Що слід робити й чого робити якраз не слід.

5 хв на прочитання07 Травня 2022, 16:04
Поділитись:

«Сезон кліщів» саме у розпалі, а на ці теплі травневі вихідні багато хто виїхав на дачі або вийшов у парки на прогулянку. Чим небезпечні кліщі і як від них захиститися? Ось що про це розповідають відкриті медичні джерела.

Іксодові кліщі, небезпечні для людей і тварин, найактивніші у квітні–червні та серпні–жовтні.

Зустріти кліща можна не лише в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.

Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин. Не всі кліщі небезпечні, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 бактеріальними та вірусними природно-осередковими інфекціями. Найбільш небезпечні з них:

🕷кліщовий вірусний енцефаліт;

🕷бореліоз (хвороба Лайма);

🕷хвороба Міямото;

🕷гранулоцитарний анаплазмоз;

🕷моноцитарний ерліхіоз;

🕷Крим-Конго геморагічна гарячка;

🕷геморагічна гарячка з нирковим синдромом;

🕷туляремія.

Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.

Як уберегтися від кліщів?

✔ Подбайте про відповідне вбрання перед прогулянкою. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.

✔ Покривайте голову головним убором — кепкою, панамкою, косинкою — і закрийте шию.

✔ Перед прогулянкою для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.

✔ На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше.

✔ Коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа — молодий дуже маленький кліщ.

✔ Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з гарним освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.

✔ Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі та млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час укусу кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Що робити, якщо вкусив кліщ?

Імовірність передачі інфекції безпосередньо залежить від часу присмоктування та від способу його видалення. Необхідно видалити кровососа якомога швидше. Зверніться до травматологічного пункту або дійте самостійно.

Якщо наважилися видалити самі, дотримуйтесь правил:

  • У жодному разі нічим не поливайте кліща, що присмоктався. Не використовуйте олію, крем, вазелін, лак для нігтів та інші їдкі рідини. Це тільки збільшує можливий ризик передачі інфекції.
  • Не чіпайте кліща голими руками. Якщо його випадково розчавите, ризик інфікування зросте. Вам знадобиться кліщ-викрутка або міцна нитка. Найбільш зручно видаляти паразитів все ж таки спеціальною викруткою, яка продається в аптеках та зоомагазинах.
  • Не висмикуйте кліща. Акуратно обертайте членистоногого навколо його осі. Якщо ви використовуєте міцну нитку, зав'яжіть її навколо кліща. Намагайтеся не розчавити його та не відірвати головку від тулуба.

Після видалення обробіть рану антисептиком, наприклад, 5% розчином йоду.

Самого кліща не викидайте, а якнайшвидше доставте в лабораторію для дослідження на поширені «кліщові» інфекції. При цьому бажано зберегти його у максимально непошкодженому стані. Якщо кліщ живий — помістіть в посудину, що герметично закривається, з декількома травинками. Якщо з себе зняли кілька кровососів, розфасуйте їх по банках і всіх відвезіть на дослідження. При цьому в одній посудині має бути не більше 5 особин. Але не поміщайте в одну посудину кліщів, знятих із кількох людей.

Якщо паразит помер — помістіть його в посудину (або герметичний пакет) і покладіть у термос із льодом.

Дослідити кліща необхідно якнайшвидше. Оптимально зробити це у перші 24 години. Потрібно враховувати, що при позитивній відповіді — виявленні збудників інфекції — може знадобитися проведення медикаментозної профілактики. А що швидше її буде проведено, то менша ймовірність розвитку захворювання.

Також ми розповідали, що навколо хвороби Лайма існує безліч міфів.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.