Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Немає такої хвороби — «застуда»: лікар розповідає про небезпеку звичних методів лікування ГРВІ

Немає такої хвороби — «застуда»: лікар розповідає про небезпеку звичних методів лікування ГРВІ

Часто це ще радянські міфи із серії «але ж треба щось робити», які досі кочують із покоління в покоління.

4 хв на прочитання28 Листопада 2022, 16:34
Поділитись:

У міжнародній медичній класифікації такої хвороби, як «застуда», просто немає. А коли таким чином вашу хворобу визначає лікар, швидше за все, це спосіб говорити доступною для пацієнта мовою. За фактом, під «застудою» у медицині найчастіше розуміють вірусну інфекцію нижніх чи верхніх дихальних шляхів. Про це розповідає лікар-педіатр, невролог Дмитро Малих. Він відповідає на деякі найбільш поширені запитання щодо лікування ГРВІ

Інфекції «спускаються вниз»?

Це, мабуть, один із найбільших міфів. Річ у тім, що є сотні та тисячі різних збудників інфекції. Так от, одна інфекція вразить лише верхні дихальні шляхи, інша — й верхні, й нижні. Спочатку ми не знаємо, з яким збудником зіткнувся організм, і правильна тактика — пити більше рідини, відпочивати та спостерігати за своїм самопочуттям. За відсутності покращень у стані здоров'я — звернутися до лікаря.

Чи корисно за підвищеної температури «пропотіти»?

Коротко: ні. При підвищенні температури тіла необхідно збільшувати кількість рідини, що споживається. Коли людина пітніє, організм рідину втрачає, у чому немає жодного сенсу. Це стосується також терапії лазнями та саунами — високі температури ніяк не пригнічують віруси та бактерії, а лише призводять до додаткової втрати рідини, компенсувати яку вдається не завжди.

Навіщо парити ноги? Чи потрібні для цього гірчичники?

Ніхто цього не знає… Загалом, це ще радянський міф із серії «але ж треба щось робити», який досі кочує з покоління в покоління. Нам потрібно впливати на віруси та бактерії. Чи можемо ми це зробити, попаривши ноги? Ні. Тому, що з гірчичниками, що без, сенсу немає ніякого. Щодо традиційної китайської медицини та наявності особливих «точок на ногах», на сьогоднішній день жодних надійних наукових даних щодо ефективності впливу через них на організм не існує.

Чи є сенс у банках на спині з медичного погляду?

З банками та сама історія, але в більш неприємній формі. У моїй практиці щорічно 2-3 дитини страждають від такого лікування, отримуючи серйозні опіки шкіри на спині. Тому можу сказати, що цей метод не тільки неефективний, а й небезпечний, використовувати його не можна.

У мене кашель. Чи варто подихати над гарячою картоплею?

Ні в якому разі. Пари від гарячої картоплі не вбивають віруси та бактерії, але вдихання гарячої пари може призвести до опіку дихальних шляхів та відправити вас, вашу дитину чи родича на стаціонарне лікування з тяжким захворюванням.

Чи правда, що під час хвороби не можна митися?

Дурниця. Під час хвороби можна і треба митись. Ба більше, низка станів, при яких прийняття душу обмежене, максимально вузька, і майже ніякі інфекційні та вірусні захворювання до цього списку не входять. У плані водних процедур рекомендація тільки така: якщо вас лихоманить, не потрібно вирушати на 40 хвилин у гарячу ванну, це додатково підвищить температуру тіла та погіршить ситуацію, у такому разі температура води в душі має бути невисокою.

Чай із варенням та молоко з медом допомагають вилікувати ГРВІ?

Пити чай і молоко під час хвороби — корисно, таким чином організм отримує додаткову рідину. Але жодного противірусного ефекту ці напої не мають.

Із медом ситуація цікавіша. Є дані, що підтверджують обмежену ефективність використання меду для зняття «пирхоти в горлі» та невеликого полегшення сухого кашлю під час хвороби. Єдине, про що важливо нагадати, це те, що дітям до 12 місяців життя мед категорично протипоказаний. Цей продукт може спричинити у немовлят ботулізм — небезпечне інфекційне захворювання.

Також ми розповідали, чи можна захворіти від протягу: пояснює лікар.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.