Догори
Дати відгук

Мікроби навчились «їсти» пластик: вчені розповіли, де живуть природні дивовижні ферменти

Виявили понад 30 000 ферментів, здатних розкладати 10 видів поширених пластмас.

1 хв на прочитання28 Січня 2022, 19:30
Поділитись:

Науковці кажуть, що це відповідь природи на надзвичайно високе пластикове забруднення. Вона може швидко створювати нові віруси та бактерії під конкретні «завдання».

Різке зростання виробництва полімерів протягом останніх 70 років призвело до еволюції мікробів – деякі з них розвинули здатність розкладати пластик.

П'ять років тому міжнародна група вчених зібрала зразки ґрунту біля центру переробки пластмас у Японії. Тоді фахівці виявили бактерію, яка виділяє спеціальні ферменти і харчується пакувальним матеріалом ПЕТ.

Сьогодні вчені знаходять докази того, що такі ферменти, що розкладають пластмаси, збільшуються у кількості та різноманітності у відповідь на забруднення пластиком у всьому світі.

Нове дослідження, проведене командою Шведського технологічного університету Чалмерса, показує, що такі речовини стали досить розповсюдженими в навколишньому середовищі. Вчені проаналізували зразки ДНК із різних екосистем по всьому світу, і виявили понад 30 000 ферментів, здатних розкладати 10 видів поширених пластмас. Вони є і в океанах, і на суші. При чому найбільше різноманіття ферментів зустрічається у найзабрудненіших місцях.

Високі концентрації ферментів, що розкладають пластик, зафіксували в нижніх шарах океану. На думку науковців, це свідчить про високе забруднення мікропластиком океанічних глибин.

До слова, стартап з виробництва екологічних зубних щіток представить Україну у США на конференції South By Southwest.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.