Від зміни клімату набагато більше постраждає молоде покоління: ось що з’ясували науковці
Навіть якщо глобальне потепління вдасться утримати на рівні 1,5 °С вище доіндустріального рівня.

Екстремальні погодні явища трапляються частіше через зміну клімату та стають дедалі серйознішими. Команда науковців під керівництвом Люка Гранта з Вільного університету в Брюсселі дослідила, як окремі люди зазнають впливу таких погодних явищ. Близько 52 % сучасних п'ятирічних дітей протягом свого життя зіткнуться з безпрецедентними хвилями спеки, навіть якщо глобальне потепління вдасться утримати на рівні 1,5 °С вище доіндустріального рівня. Для людей, народжених у 1960 році, ця частка становить лише 16 %.
У своєму дослідженні науковці використовували, серед іншого, кліматичні моделі та демографічні дані для прогнозування кількості людей, які протягом свого життя зазнають впливу безпрецедентного рівня екстремальних явищ. Вони опублікували свої результати в журналі Nature, розповідає Die Zeit.
Грант та його колеги розглянули три сценарії, за яких середня температура поверхні Землі у 2100 році зросте на 1,5 градуса, 2,5 градуса та 3,5 градуса порівняно з доіндустріальними часами. Вони змоделювали, що означають різні сценарії для людей різних вікових груп.
Безпрецедентний тягар для 52 %
У світовому масштабі 52 % (близько 62 млн) людей, народжених у 2020 році, зазнають безпрецедентного рівня стресу від теплової хвилі протягом свого життя за сценарієм підвищення температури на 1,5 градуса. У сценарії з потеплінням на 3,5 градуса цей показник становитиме навіть 92 % (111 млн). 29 % тоді зазнали безпрецедентного стресу через неврожаї, а 14 % — через річкові повені.
Якби всі зобов'язання щодо боротьби з глобальним потеплінням, взяті країнами на кліматичних конференціях досі, були виконані, дослідники підрахували, що Земля потеплішає на 2,7 градуса до 2100 року. Якби ж подальше скорочення викидів парникових газів обмежило глобальне потепління до 1,5 °С у 2100 році, 613 млн людей, народжених між 2003 і 2020 роками, уникнули б безпрецедентної спеки. Що стосується неврожаїв, то ця цифра становитиме 98 млн, у випадку річкових повеней — 64 млн, у випадку тропічних циклонів — 76 млн, у випадку посухи — 26 млн, а у випадку лісових пожеж — 17 млн людей.
Глобальний Південь особливо постраждав
«Наші висновки закликають до комплексного та сталого скорочення викидів парникових газів, аби зменшити тягар зміни клімату для сучасних молодих поколінь», – пишуть автори дослідження.
Команда визначає безпрецедентний вплив екстремальних явищ як імовірність менше 1 на 10 000 того, що людина зазнає такого ж впливу відповідних екстремальних явищ у світі без зміни клімату. Автори вказують на певні обмеження дослідження — наприклад, на те, що не були враховані такі фактори, як внутрішня міграція.
Команда Гранта також виявила відмінності між людьми в бідніших і багатших штатах. Розанна Гуальді та Рая Муттарак із Болонського університету наголошують на цьому аспекті.
«За сценарієм потепління на 2,7 градуса та за поточної політики люди з найбільш соціально-економічно вразливої групи — ті, хто має високий рівень бідності та низький валовий внутрішній продукт — постійно більше піддаються впливу хвиль спеки, ніж інші групи», — говорять вони.
Більше новин читайте на GreenPost.







