Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Еко
  • Кліматична криза загрожує зникненням бананів з Латинської Америки – нове дослідження

Кліматична криза загрожує зникненням бананів з Латинської Америки – нове дослідження

Майже дві третини бананових плантацій у Латинській Америці та Карибському басейні можуть стати непридатними для вирощування.

3 хв на прочитання13 Травня 2025, 15:25
Банани на межі зникнення: кліматична криза нищить врожаї Банани на межі зникнення: кліматична криза нищить врожаї
Поділитись:

Згідно зі звітом організації Christian Aid під назвою «Going Bananas: How Climate Change Threatens the World’s Favourite Fruit», майже дві третини бананових плантацій у Латинській Америці та Карибському басейні можуть стати непридатними для вирощування цієї культури вже до 2080 року, повідомляє the Guardian.

Підвищення середньої температури, екстремальні погодні явища та пов'язані зі зміною клімату шкідники завдають нищівного удару по таких країнах-виробниках бананів, як Гватемала, Коста-Рика та Колумбія. Це призводить до зниження врожайності та руйнує життя сільських громад у регіоні.

Банани є найбільш споживаним фруктом у світі та займають четверте місце за важливістю серед продовольчих культур після пшениці, рису та кукурудзи. Близько 80% вирощених у світі бананів призначені для місцевого споживання, а для понад 400 мільйонів людей цей фрукт є джерелом від 15% до 27% щоденних калорій.

Приблизно 80% бананів, які експортуються та потрапляють на полиці супермаркетів по всьому світу, походять саме з Латинської Америки та Карибського басейну – одного з найбільш вразливих до екстремальних погодних умов та повільних кліматичних катастроф регіонів.

Звіт наголошує, що ця важлива продовольча культура опинилася під загрозою через спричинену людською діяльністю кліматичну кризу, ставлячи під удар джерело харчування та засоби до існування громад, які практично не зробили внеску у викиди парникових газів, що спричиняють глобальне потепління.

«Зміна клімату нищить наші врожаї. Це означає відсутність доходу, бо ми нічого не можемо продати. Моя плантація вмирає. Те, що відбувається, – це смерть», – розповіла дослідникам Christian Aid Аурелія Поп Ксо, 53-річна виробниця бананів із Гватемали.

Банани, особливо сорту Кавендіш, є дуже чутливими фруктами. Для оптимального росту їм потрібен температурний діапазон від 15 до 35 градусів Цельсія та достатня кількість води. Водночас надмірна волога також є згубною для них. Бананові рослини вразливі до штормів, які можуть призвести до опадання листя, що значно ускладнює фотосинтез.

Хоча існує безліч сортів бананів, Кавендіш становить переважну більшість експорту, оскільки був обраний великими фруктовими компаніями за свій смак, стійкість та високу врожайність. Однак саме ця відсутність генетичної різноманітності робить банани особливо вразливими до швидких змін клімату.

Зміна клімату не лише погіршує умови для вирощування, але й сприяє поширенню грибкових захворювань, які вже зараз знищують врожаї та позбавляють людей засобів до існування. Чорна листкова плямистість може знизити здатність бананових рослин до фотосинтезу на 80% і процвітає у вологих умовах, роблячи банани особливо вразливими до нерегулярних опадів та повеней. Підвищення температури та зміна режимів дощів також посилюють поширення іншого грибка – фузаріозної хвороби раси 4, ґрунтового мікроорганізму, який нищить цілі плантації Кавендіш по всьому світу.

Christian Aid закликає багаті країни, які є найбільшими забруднювачами та несуть основну відповідальність за кліматичну кризу, терміново перейти від викопного палива та виконати свої зобов'язання щодо надання фінансової допомоги громадам, які потребують адаптації до змін клімату.

«Банани – це не лише найулюбленіший фрукт у світі, а й важливе джерело їжі для мільйонів людей. Ми повинні усвідомити небезпеку, яку зміна клімату становить для цієї життєво важливої культури», – заявила Осай Оджіго, директорка з питань політики та кампаній Christian Aid.

«Життя та засоби до існування людей, які не мають жодного стосунку до причин кліматичної кризи, вже перебувають під загрозою».

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Незаконна вирубка лісу на Поліссі
Масштабна вирубка на Поліссі: незаконно зрізали понад 200 дерев
1 хв на прочитання14 хвилин тому
Житомирський ліцеїст Дмитро Грищук виграв срібло на Олімпіаді геніїв у США геніїв у США
Екоідея на мільйон: житомирський ліцеїст став срібним призером Олімпіади геніїв у США
1 хв на прочитаннягодина тому
Фото ілюстративне
Україна розпочала скринінг за «зеленим» кластером у рамках переговорів про вступ до ЄС
2 хв на прочитання3 години тому
Зображення згенеровано ШІ
Міжнародний день пікніка – ідеальний привід для відпочинку на природі
5 хв на прочитання5 годин тому
Загроза зрошенням на Одещині: занепад меліоративної системи несе ризики аграріям, екології та населенню
3 хв на прочитання5 годин тому
День стабільної гастрономії: як вибір їжі впливає на майбутнє планети
2 хв на прочитання6 годин тому
Непал: слабка біобезпека і курячі ферми, що породжують стійкість до ліків
3 хв на прочитання8 годин тому
Низькорослі дерева для саду: 10 популярних сортів для ландшафтного дизайну (ФОТО)
2 хв на прочитання14 годин тому