Догори
Дати відгук

Меланома, передчасне старіння кришталика, астигматизм: навіщо захищати очі від ультрафіолету

8 серпня відзначають Міжнародний день офтальмології.

3 хв на прочитання08 Серпня 2021, 10:31
Поділитись:

У день професійного свята офтальмологів увага ЗМІ звернута у бік хвороб ока. Лікар-офтальмолог вищої категорії Ніколаос Верещагін розповів у своєму коментарі GreenPost, які проблеми можуть виникнути, якщо не захищати очі від ультрафіолетового проміння.

«Ультрафіолет ушкоджує на клітини пігментного епітелію нашого ока. Але не тільки. Дослідження доводять, що всі структури можуть потерпати від ультрафіолету, починаючи від зовнішньої структури ока – кон’юктиви. Є таке захворювання – птеригіум (від грецького «крильце»), при ньому відбувається таке ніби нашарування судин із білої частини ока в бік роговиці. Воно часто виникає у людей, які довго перебувають надворі, на природі, тобто займаються сільським господарством, не вдягаючи сонцезахисних окулярів. Птеригіум може призводити до дуже поганого зору, до високого астигматизму за рахунок того, що викривлює роговицю», — розповідає лікар.

Офтальмолог говорить і про інші наслідки впливу ультрафіолету на око. Зокрема про передчасне старіння кришталика — він дуже чутливий не лише до ультрафіолету, а й до будь-яких інших випромінювань.

«Але структура, яку ми насамперед захищаємо від ультрафіолету за допомогою сонцезахисних окулярів, — це наша сітківка. Вона дуже чутлива. І при її ушкодженні ультрафіолетом проявляється передчасним виникненням вікової макулодегенерації. Це дуже часта проблема, майже така ж часта, як катаракта. Виникає вона переважно з віком, коли знижується сила клітинної регенерації. Тоді вже ультрафіолет проявляє весь свій шкідливий вплив на сітківку», — говорить Ніколаос Верещагін.

Він наголошує: окрім ультрафіолету, є й інші чинники, які з віком викликають таке захворювання сітківки.

«Також є думка, що блакитний спектр випромінювання теж може бути шкідливим і сприяти виникненню вікової макулодегенерації. Щиро кажучи, я цих досліджень не читав – знаю лише, що блакитний спектр порушує цикли сну, впливаючи на виділення меланіну, який виробляється нашим гіпоталамусом для регулювання циклів сну», — говорить Ніколаос Верещагін.

Окрім того, вплив ультрафіолету викликає меланому ока. Меланома є найбільш злоякісною з усіх пухлин, тому що дуже рано дає метастази, нагадує лікар.

Першою причиною виникнення меланоми ока офтальмолог називає схильність. Вона є в людей зі світлими очима — зеленими, блакитними. Їм лікар радить більше захищати свої очі від другого чинника, який викликає меланому — ультрафіолету.

«Він є провокуючим фактором для того, щоб відбулася поломка в ДНК, в клітинах пігментного епітелію та інших клітинах, які містять пігмент — наприклад, слизовій частині ока та судинна оболонка ока. Найчастіше меланома виникає якраз на судинній (середній) оболонці ока. До них належить також райдужка — вона теж є судинною оболонкою, в ній також є пігмент, і там теж виникають меланоми», — пояснює офтальмолог.

Лікар розповідає, що меланоми часто діагностують спонтанно, коли людина просто проходить медогляд, не маючи ніяких симптомів. Тому дуже важливі регулярні — бодай раз на рік — повні огляди (розширені, щоб на очне дно дивився офтальмолог), особливо після 40.

«Серед інших пухлин меланома ока доволі рідкісна, але серед пухлин ока вона найчастіша. Оскільки зазвичай вона вражає середню судинну оболонку, то доки вона не стане зовсім великою, об’ємною, пацієнт не відчуває ніяких проблем — нема симптомів», — говорить Ніколаос Верещагін.

Також ми розповідали про День сонцезахисних окулярів — як вибрати: радить офтальмолог.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
Як працює система торгівлі квотами на викиди
Міндовкілля відновить систему моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів
2 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: ілюстративпе
Україна інтегрується до міжнародної системи боротьби з ННН-рибальством
1 хв на прочитаннягодина тому
Зображення згенеровано ШІ
Шашлик у томатному маринаді — можна готувати як на мангалі, так і в духовці чи на грилі
1 хв на прочитання2 години тому
ФОТО: лінія електропередач / Укрінформ
Міненерго заохочує бізнес розвивати модель постачання електроенергії
1 хв на прочитання3 години тому
Вже всьоме за рік: вражаючі кадри виверження вулкана в Ісландії (ВІДЕО)
1 хв на прочитання4 години тому
В Україна почала дешевшати морква: чого чекати на свята?
1 хв на прочитання5 годин тому
Якщо залишилися зайві бетонні блоки: креативні ідеї (ФОТО)
2 хв на прочитання10 годин тому
Вигоріла площа Майорки, Менорки й Ібіци разом: лісові пожежі у 2023-му завдали найбільшої шкоди Європі
1 хв на прочитання10 годин тому