Користь чи шкода холодцю для суглобів і при вагітності
Холодець також звинувачують в зайвому навантаженні на печінку
Без холодцю в недавні часи не обходилося жодне весілля, проводи або поминки. Страву готували на іменини, Пасху і інші значимі церковні свята, обов’язково холодець був присутнім і на новорічному столі. Про те, що це ситно і смачно, мабуть, знають усі, а ось в чому полягають користь і шкода холодцю для суглобів, для хребта і при вагітності дізнайтеся з цієї статті, пише yizhainfo
Холодець має довгу історію, але сама страва з’явилася значною мірою випадково: в якийсь момент люди звернули увагу, що, якщо достатньо довго варити м’ясний бульйон, а потім помістити його на холод, він застигає. Нову страву належним чином оцінили в Європі, і поступово вона поширилося і в інші країни.
Спочатку студень і холодець не були синонімами. Холодець готувався зі свинячого або свинячо-яловичого бульйону з шматочками м’яса птиці. Студень же варився виключно з яловичини. У наш час – це практично одна і та сама страва, що називається холодцем. Втім, є ще одна схожа страва – заливне, яке з холодцем не слід плутати, адже готується воно принципове інакше. У справжній, натуральний холодець ніколи не додається желатин адже, якщо холодець правильно зварений, то він здатний застигати самостійно.
Про користь холодцю
Усі желейні страви несуть величезну користь організму, про це свідчить і така широка поширеність холодцю. В першу чергу, холодець полегшує похмільний синдром, тому після святкувань, холодець особливо доречний. Втім, набагато важливішим є той факт, що у холодці міститься багато необхідних організму речовин:
- колаген (відповідає за пружність шкіри і м’язових тканин);
- залізо (сприяє кровотворенню);
- жири (у помірних дозах сприяють нормальній розумовій діяльності і виробленню багатьох гормонів);
- мукополисахариди (є структурними компонентами кісток,
хрящових тканин
і суглобів);
- гліцин (нормалізує діяльність мозку і обмін речовин);
- амінокислоти (універсальні і потрібні для всіх систем організму).
Таким чином, холодець є не лише смачною їжею, але і джерелом мікроелементів і будівельних матеріалів для окремих органів і систем. Так, завдяки мукополисахаридам, холодець особливо підійде хворим з остеохондрозом або проблемними суглобами, а завдяки залізу – людям з недокрів’ям. Крім того у цьому “м’ясному желе” присутні вітаміни групи В, які сприяють всмоктуванню заліза. Звичайно ж, яким б корисним не був холодець – це не ліки, але комплексний підхід завжди є кращим рішенням.
Шкода від холодцю
Є декілька “міських легенд” про те, чому холодець шкідливий. Говорять про нього, як про джерело холестерину, хоча цю шкідливу речовину ми отримуємо, в основному,зі смажених страв, приготованих у великій кількості рослинної олії. Холодець також звинувачують в зайвому навантаженні на печінку за рахунок приправ: часнику, гірчиці, хріну. Без них цілком можна обійтися, хоча, по суті, ці приправи лише допомагають розщеплювати і перетравлювати жирну їжу.
Найкалорійніший варіант холодцю – свинячий, найменш калорійним же є холодець, приготований з яловичини. Страва, приготована на основі курки, по енергетичній цінності розташувалася десь посередині. До речі, одним з популярних рецептів холодцю можна назвати своєрідний “мікс” з різних видів м’яса, а в оригінальному рецепті – холодець повинен варитися з яловичини з додаванням кісток старого півня.
В цілому ж чутки про шкоду холодцю сильно перебільшені. Він не небезпечніший за беляш, куплений з рук на вокзалі, але, як і в усьому іншому, навіть у вживанні холодцю треба знати міру.